Jak a proč dodržovat pitný režim?

Základem pro budování štíhlé linie je samozřejmě racionální a pravidelná strava, to určitě nikdo nezpochybňuje. Mnozí z nás se ale soustřeďují jenom na ni a zapomínají, že bez dostatečného příjmu správných tekutin nemůže být žádný boj s nadbytečnými kilogramy úspěšný. Proč jsou tekutiny pro efektivní hubnutí nezbytné?

Odborníci na výživu říkají jasně, že dostatečný příjem tekutin podporuje látkovou výměnu a zvyšuje náš energetický výdej. Laicky řečeno, tekutiny pomáhají nastartovat váš metabolismus k rychlejšímu a lepšímu spalování. A o to především při hubnutí jde. 

Potřebujete co nejefektivněji spálit energii, kterou přijmeme v potravě. Možná vás překvapí, že správný pitný režim umí váš energetický výdej zvýšit až o úctyhodných 30 %! Čím je to způsobeno? Jednoduše tím, že tělo tekutiny přečerpává a na to musí vynaložit určitou námahu.

Už chvíli poté, co vypijete sklenku vody, začíná váš organismus pracovat rychleji. Právě proto se doporučuje dát sklenku vlažné vody před jídlem, které díky ní účinněji spálíte. Nejvyšší energetický výdej přitom nastává zhruba po půl hodině až 40 minutách od chvíle, kdy sklenka vody zmizela ve vašem žaludku.

Co pít? Jaké tekutiny jsou nejvhodnější?

 • Vlažná pitná pramenitá voda,
 • Vlažné a nepříliš silné a neslazené bylinkové čaje,
 • Vlažné nepříliš silné a neslazené zelené čaje,
 • Vodou ředěné nepřislazované ovocné šťávy,
 • Vodou ředěné nepřislazované zeleninové šťávy,
 • Slabě mineralizované přírodní vody pokud možno bez oxidu uhličitého, tedy nesycené, neperlivé, ale pozor: není dobré pít dlouhodobě jeden druh minerálky, lepší je občas minerálky prostřídat.

Co naopak nepít? Čeho se vyvarovat?

 • Slazené limonády a nápoje colového typu, zvyšují naopak žízeň a nastává po nich podobný efekt, jako když konzumujeme sladkosti – kolísá glykemie, takže budete mít chuť na další a další nápoje tohoto typu a žízeň neuhasíte, přijímáte s nimi také energii, kterou nevyužijete.
 • Alkohol. Samozřejmě si můžete občas dopřát třeba skleničku vína na oslavě, ale do pitného režimu ji rozhodně nezapočítávejte. Organismus dehydratuje.
 • Kávu. Můžete si ji dopřát, ale pouze omezeně a také ji nezapočítávat do pitného režimu. Řiďte se ale zásadou, že k šálku kávy patří sklenka pitné vody, protože káva také dehydratuje.

Pitný režim v létě a v zimě

Platí, že tekutiny, které ztratíte potem, byste měli zpátky přijmout. Obvykle za normálních podmínek ztratíte dýcháním, potem a močí denně cca 1,8 -2,6 litrů tekutin denně.

Kolik přesně tekutin byste měli přijmout, určuje váš zdravotní stav, aktivity které během celého dne provozujete, dále sportovní aktivity a samozřejmě i prostředí, ve kterém se pohybujete (například v horkém suchém vzduchu bude potřeba tekutin vyšší).

Rozdílný je také pitný režim v létě a v zimě. V létě, zejména ve velmi teplých dnech, by měl být přísun tekutin vyšší, cca 3-4 litry, v zimě stačí o něco méně 2-3 litry. V létě jsou nejvhodnější vlažné nápoje, v zimě můžete sáhnout po teplejších, které zahřejí tělo.

Pitný režim nastartujte ještě před snídaní

Redukce váhy není bez dodržování pitného režimu možná. Ideální tekutinou je pitná voda, především vlažná. Nejlepší je vypít větší část tekutin dopoledne.

Pokud jste hodně zaneprázdnění, noste si s sebou plastovou lahev s vodou, kterou si dáte před sebe na pracovní stůl. Bude vám neustále připomínat, že máte pitný režim dodržovat i ve víru pracovních povinností.

Výborné je zahřát svůj metabolismus hned po ránu sklenkou vlažné vody vypité nalačno. Měla by mít vlažnou, pokojovou teplotu. V žádném případě nepijte vodu příliš studenou, způsobilo by to šok vašemu žaludku.

04.08.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

3x medvědí česnek: Ochutnejte v pokrmech přírodní antibiotikum

16.07.2018

V posledních letech stoupá obliba medvědího česneku. Už dříve jsme tuto rostlinu znali a dnes ji znova objevujeme. Příjemně oživí náš jídelníček a jako přidanou hodnotu nabídne vitamíny a řadu léčitelských schopností. Jaro je ideální dobou, kdy jeho působení na lidský organismus vyzkoušet. Pokračovat ve čtení

Odstraňte bolest pomocí pásky: Proč se vlastně tejpuje?

16.05.2017

Kinesiotaping je v posledních letech a v oblasti sportovního zdravotnictví velmi skloňovaným pojmem. Díky této technice lze podpořit hojení tkání, zmírnit bolest svalů, stabilizovat klouby apod.  Pokračovat ve čtení

Kravské mléko - ano nebo ne? Řiďte se signály těla!

22.04.2017

Konzumace mléčných výrobků z kravského mléka nebo i samotné pití tohoto nápoje je nedílnou součástí našeho jídelníčku. Avšak někteří výživový poradci jej nedoporučují při redukci hmotnosti díky obsahu mléčného cukru. Jak to tedy je ve skutečnosti? Pokračovat ve čtení

Podpořte své hubnutí vhodně vybranou masáží

09.04.2017

Příznivé účinky nejrůznějších masáží na náš organismus jsou známa již tisíce let. Proto ani v dnešní moderní době bychom na tuto techniku uvolňování stresu, regenerace svalů, podpory hubnutí apod. neměli zapomínat. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?