Jak efektivně zrychlit metabolismus?

Metabolismus neboli látková přeměna, je souborem reakcí enzymů v buňkách. Dochází při nich k přeměně látek a energií v živém organismu, tedy i lidském těle.

Metabolismus zahrnuje biochemické reakce. Využívá sacharidy, tuky, bílkoviny, rozkládá je, a jejich energii využívá pro produkci tepla, pohyb svalů, dýchání a všech dalších činností.

Bazální metabolismus

Pojmy metabolismus a bazální metabolismus jsou základní pojmy k pochopení fungování našeho těla. Bazální metabolismus znamená energetický výdej, jeho měrnou jednotkou jsou kilojouly, potažmo kilokalorie.

Jaký vliv má metabolismus na hubnutí?

U každého člověka funguje metabolismus trochu jinak. Základní principy látkové přeměny jsou sice stejné, ale někdo má metabolismus rychlejší, jiný pomalejší. Právě na těchto faktorech významně závisí skutečnost, zda budete dobře a rychle hubnout nebo nikoli.

Jak zrychlit metabolismus?

Pokud si myslíte, že základ rychlého metabolismu spočívá v drastických, redukčních opatřeních, jste na omylu! Energii, kterou tělo získá, ne vždy na místě okamžitě využije. Spíš ji uskladní v tukových buňkách na horší časy. Pokud chceme zhubnout a nasadíme ostrou dietu s razantně sníženým obsahem kalorií, tělo si nedostatek proteinů brzy začne zvykat a vynahrazovat je z vlastních zdrojů.

Namísto tuků tak spotřebovává svaly, ale při opětovném návratu k „normální“ kalorické stravě to probíhá naopak. Rostou nám tukové vrstvy a nikoli svaly. Ovládněte proto svůj metabolismus komplexní změnou životního stylu. Poradíme vám, jak na to.

Jak nastartovat metabolismus?

Jídlo a stravování

Jezte hodně zeleniny! Vláknina obsažená v zelenině má vynikající vliv na peristaltiku střev. Doplňujte proto svůj jídelníček o zeleninu s velkým obsahem vlákniny. Začněte například paprikou, rajčetem nebo kouskem salátové okurky už při snídani, k obědu i večeři si dejte misku zeleninového salátu. Budete trávit mnohem lépe.

Receptem, jak nastartovat metabolismus, je používat při vaření více koření a bylinek. Nejenom zpestří chuť pokrmu, ale svými silicemi také napomáhají jeho správnému trávení.

Využijte působení potravin, které vylučují teplo. Zahříváním organismu spalujete kalorie. Takto působí především ostřejší druhy koření jako chilli papričky, kajenský pepř nebo zázvor. Pomáhají odbourávat tuk.

Pitný režim

Ráno nalačno vypijte sklenku vlažné neperlivé vody. Můžete do ní přidat i několik kapek čerstvé citronové šťávy, která detoxikuje lidské tělo. Vlažná voda pročistí žaludek a střeva a donutí je k pohybu. Když se po té do nich dostane potrava, zpracují ji mnohem rychleji a efektivněji. Můžete si sklenku vlažné vody dopřát i před každým jídlem.

Dodržujte pitný režim. Pijte ale nejlépe opět neperlivou vlažnou vodu, která organismu prospívá nejvíce. Dokonce i vědecké studie potvrzují, že popíjení neperlivé vody v průběhu celého dne má významný vliv na zrychlení metabolismu. Můžete tím svůj zpomalený metabolismus rozhýbat až o 30 %. Nejvyšší příjem tekutin byste měli mít hlavně dopoledne.

Pitný režim můžete doplnit například také zeleným čajem, který má prokazatelně kladný vliv na spalování tuků. Doporučujeme vyzkoušet Herbalife čaj, jehož hlavní složky jsou výtažky ze zeleného a černého čaje a směs bylin pro povzbuzení metabolismu.

Pravidelný pohyb

Zpomalený metabolismus je třeba rozpohybovat už ráno. Zahajte svůj den krátkou rozcvičkou nalačno. Příjemně se probudíte do nového dne, zahřejete si svaly a rozproudíte krev. Rozpohybujete žaludek a střeva, která snáze budou trávit snídani a přeměňovat ji v energii určenou ke spálení.

Máte ve svém časovém harmonogramu různé pohybové aktivity, kterými se zabýváte už delší dobu, a vaše tělo je na ně zvyklé? Nejvyšší čas poohlédnout se po nějaké nové pohybové aktivitě, která vám rozproudí krev a přivodí trochu adrenalinu.

Cvičte na čerstvém vzduchu. Pohybujte se a spěte v chladnější místnosti, zbytečně nepřetápějte.

Co metabolismus naopak zpomaluje?

 • Pití alkoholu
 • Stres
 • Nepravidelné stravování
 • Nedostatek spánku
 • Menstruace u žen
 • Dehydratace
 • Nedostatek bílkovin a vápníku
 • Příliš malé porce jídla
 • Vynechávání snídaně
 • Dlouhé sezení

Udržte si správný rytmus

Zdravé hubnutí je podmíněno správně fungujícím metabolismem. Pokud využijete rady, jak zrychlit metabolismus, budete se zdravě stravovat a dostatečně se pohybovat, je pravděpodobné, že účinně zhubnete a udržíte si optimální váhu.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.