Šestá nemoc - příznaky, léčba i prevence

Šestá nemoc není strašák a i když vás může vysoká teplota a vyrážka u dítěte vystrašit, není třeba hned panikařit. Jestliže dítě nemá jiné příznaky a je relativně v klidu a chová normálně, nejspíše vás právě postihla právě šestá nemoc. Poradíme vám vhodnou léčbu i prevenci.

Růžovka neboli virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou, které ale naštěstí nemívá těžký průběh. Její začátek nejednoho rodiče ale zřejmě vyděsí. Ohrožené jsou hlavně děti do dvou let. Po prodělání nemoci je většina pacientů nadále imunních. Nemoc se přenáší vzdušnou cestou a inkubační doba je 5-12 dní. Přesná příčina šesté nemoci (mimo virového původu), není doposud známa. Někteří lékař  se domnívají, že důvodem je posílení dětského organismu po prodělání infekce.

Šestá nemoc příznaky:

  • náhlé vysoké teploty kolem 39 °C

S jinými projevy se ze začátku nesetkáte, jelikož se děti jinak zdají zdravé a dobře spí. Horečka trvá až 4 dny a po jejím snížení se objeví drobnoskvrnitá vyrážka růžové barvy (na trupu, krku a horních končetinách). Vyrážka postupně do dvou dnů začne ustupovat.

Lékaři šestou nemoc většinou diagnostikují na základě průběhu nemoci. Inkubační doba nemoci je přibližně 14 dnů.


Léčba

Léčba růžovky je zaměřená na odstraňování nepříjemných příznaků. Doporučuje se hlavně klidový domácí režim, dodržovat pitný režim a kontrolovat pravidelně teplotu. Jestliže  přesáhne 38 °C, můžete dítěti dát léky na snížení horečky.

Při tomto onemocnění rozhodně nejsou vhodná antibiotika, nemoc je virová a pacienta tak antibiotika nevyléčí. Dále omezte procházky i koupání, vyrážku se nesnažte ničím mazat, zmizí sama a žádné krémy to bohužel neovlivní. Nemoc mívá většinou lehký průběh, komplikace jsou až vzácné. V takovém případech může infekce probíhat podobně  jako zánět mozku a mozkových blan, zánět jater, může dojít k postižení krvetvorby, nebo u pacientů po transplantaci k rozvoji zánětu plic.

Šestá dětská nemoc u těhotných žen

Těhotná žena může tuto nemoc chytit v případě, že ji v dětství neprodělala a tělo tak nemá potřebné protilátky. Ve většině případů ale nákaza těhotenství neohrozí. Problém by mohla způsobit pouze vysoká teplota, která je u šesté nemoci běžná. Jestliže jste těhotná a dostanete podezření, že by se mohlo jednat o šestou nemoc, nebo se u vás náhle objevily vysoké teploty, vyhledejte ošetřujícího lékařem nebo gynekologem. Lékař doporučí vhodnou léčbu vzhledem k jinému stavu.

Kdy navštívit lékaře?

Šestá nemoc není strašák a i když vás může vysoká teplota a vyrážka u dítěte vystrašit, není třeba hned panikařit. Jestliže dítě nemá jiné příznaky a je relativně v klidu a chová normálně, nejspíše vás právě postihla právě šestá nemoc. Samozřejmě není příjemné, když je dítko nemocné, nemoc ale rychle odezní.

K lékaři jděte vždy, když horečka neustává nebo stoupá. Lékař by měl vidět i dítě, u kterého horečka vystoupala nad 40 °C nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny. 

Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy může dojít k dehydrataci a ke ztrátě minerálů, nebo když se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, a zvracení. Lékaře volejte i v případě, kdy má ditě otok krku a hrdla, neobvyklou kožní vyrážku, pociťuje tuhnutí šíje a je citlivé na světlo, má bolest na hrudi, je zmatené či malátné. 

Prevence

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl - zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku. 

Šestá nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 
Zelený zákal - příznaky, léčba, operace Spála u dětí i dospělých: příznaky a léčba Co na suchý kašel: léky, domácí léčba a prevence Zánět průdušek neboli bronchitida: příznaky a léčba Vysoký krevní tlak aneb hypertenze - příznaky, léčba Cukrovka (diabetes) - příznaky, léčba a dieta Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit? Bipolární afektivní porucha - příznaky maniodeprese Chřipka - příznaky, léčba a inkubační doba Hemeroidy - příznaky, prevence, léčba a mast Laryngitida u dětí i dospělých - příznaky a léčba Zánět spojivek - příznaky a efektivní léčba Šestá nemoc - příznaky, léčba i prevence Crohnova choroba - příznaky, dieta, prevence Infekční mononukleoza - příznaky, léčba i dieta Příušnice - příznaky, léčba a očkování Pátá nemoc - příznaky, léčba i prevence Pálení žáhy - příznaky, léky a co zaručeně pomáhá Rýma - co opravdu zabírá a čím byste si naopak mohli uškodit? Angína - příznaky, léčba a nejlepší prevence Impetigo u dětí i dospělých - léčba a inkubační doba ADHD u dětí - příznaky, projevy a léčba Salmonela - příznaky, přenos, dieta, léčba Zápal plic - poznejte příznaky, léčbu i prevenci Borelióza (lymská borelioza) - příznaky, léčba a prevence Bolest v krku - co na bolest zabírá a jak ji předejít? Pásový opar - příznaky, léčba, přenos i inkubační doba Ječné zrno v oku - příznaky, projevy, léčba Spalničky - příznaky, očkování a léčba Neštovice - příznaky, inkubační doba, léčba Svrab u člověka - co na něj skutečně zabírá?
Chci jídelníček ZDARMA

2 615 219 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?