Migréna – rozdíl mezi migrénou a klasickou bolestí hlavy

Na záchvaty migrény trpí častěji ženy (15 %) než muži (7 %), u dětí je tomu poté naopak. Lidé jsou náchylní na migrénu hlavně mezi 30. – 40. rokem života, po 50. roku věku je migréna už spíše výjimkou.

Migréna příznaky

Bolesti hlavy způsobené migrénou mají pulzující charakter a bývají většinou lokalizované na jedné polovině hlavy, nejčastěji za okem. Bolesti trvají různě dlouho, kdy se může jednat o 1–2 hodiny, ale také několik dnů. Mezi záchvaty nepociťují nemocní žádné obtíže.

Během aury nejsou zaznamenány ještě žádné bolesti hlavy. Nemocní ale mají poruchu vidění na pravé nebo levé polovině zorného pole, někdy je doprovázena i pocitem jiskření v zorném poli. Dále se může objevit brnění tváře nebo končetin, necitlivost a nebo porucha hybnosti na polovině těla.

U bazilární migrény existují i jiné příznaky , kdy se k poruchám zraku přidávají i poruchy rovnováhy, zhoršení výslovnosti, špatná koordinace pohybů, dvojité vidění a poruchy sluchu.

Častým z prvních příznaků všech typů migrény je nevolnost a zvracení. Dalším a velmi častým doprovodným jevem je světloplachost (fotofobie) a nesnášenlivost hluku (fonofobie).

Léčba

Léčba migrény spočívá v úpravě životního stylu a v léčbě léky. Důležité je, aby si pacient vedl záznamy o možných vyvolávacích momentech jeho záchvatů a těm se pak snažil maximálně předcházet.

K nejvíce provokujícím momentům patří:

  • stres, velký hluk, světelné kontrasty,
  • změny počasí,
  • alkohol a kouření,
  • některé potraviny a dietní chyby (hladovění nebo naopak přejídání),
  • nevyspání či některé pachy.

Léčba léky neboli medikamentózní se dělí na preventivní a takzvanou záchrannou.

Pro záchrannou léčbu při již probíhajícím záchvatu se používají u lehkých forem běžně dostupná analgetika, při silnějších záchvatech pak speciální léky – antimigrenotika.

Jestliže jsou bolesti hlavy častější, intenzivnější, a omezují tak pacienta v běžném životě, nastupuje léčba preventivní. Ta by měla záchvatům migrény předcházet. Stejně tak je vhodné zařadit cviky na hrudní páteř.

V závažných případěch může neurolog také pro rychlé zastavení záchvatu migrény předepsat speciální léky.

Bylinky

Nejčastěji se užívá kopretina řimbaba v rámci prevence. Obsahuje účinnou látku parthenolid, který podporuje dobré prokrvení mozku. K předcházení záchvatům se využívá také andělika lékařská, sporýš lékařský, někdy i guarana, majoránka zahradní či inhalace odvaru z levandule nebo rozmarýnu. Krevní oběh v mozku podporuje dále jinan dvoulaločný.

Léky

U slabých záchvatů migrény stačí podávat běžná analgetika. Silný, již plně rozjetý záchvat migrény dokážou zastavit léky ze skupiny triptanů či ergotaminů. Jestliže migrenózní stavy přicházejí častěji než třikrát za měsíc, nasazuje lékař preventivní neboli profylaktickou léčbu.

Domácí léčba a babské rady

Součástí samoléčby, kterou mohou pacienti přidat, patří studené obklady, zatemnění místnosti a také praktikování relaxačních technik. Doporučuje se preventivní užívání doplňků stravy, jako jsou koenzym Q10, které zvyšující přívod krve do mozku, omega 3 mastné kyseliny a pupalkový olej. Záchvatům můžete předcházet také pomocí aromaterapie využívající levandulový, eukalyptový či meduňkový éterický olej. Senzační je při samoléčbě také meduňkový čaj anebo se velmi doporučuje také akupresura, která uleví pomocí tlak na citlivé body během záchvatu migrény.

Migréna v těhotenství

Bolesti hlavy jsou velmi častým problémem, kterým trpí ženy právě v průběhu těhotenství. Bolest hlavy u těhotných ženy může být migrenózního původu, poměrně časté jsou tenzní bolesti hlavy a také se může jednat o první projevy vážnějšího onemocnění, jako může být vysoký krevní tlak či preeklampsie. Mezi další příčiny můžeme řadit také probíhající infekční onemocnění, jako je chřipka nebo angína.

Doporučuje se včasná konzultace s ošetřujícím lékařem, při vypozorování sebemenších problémů.

Migréna nebo bolest hlavy?

Pokud jste se s migrénami již v minulosti setkali, pak nejspíše tušíte, kdy na vás jde bolest hlavy a kdy migréna. Pokud ale s migrénami nemáte zatím moc zkušeností, je těžké odhadnout, kdy se jedná o bolest hlavy a kdy o migrénu.

„Existují primární bolesti hlavy, jako jsou migrény, napětí a bolesti hlavy a pak jsou tu sekundární bolesti hlavy, které jsou zapříčiněné například nádory mozku či poraněním,“ říká lékařská poradkyně Susan Hutchinsonová pro Huffington Post.

Bolesti hlavy se často projevují v oblasti svalů hlavy, zadní části pokožky hlavy nebo v oblasti čela, zatímco migréna se odehrává v samotném mozku. Někdy je ale velmi těžké tyto obtíže od sebe rozeznat.

Při typické bolesti hlavy většina lidí popisuje bolest, jako by jejich hlava byla svírána mezi svěrák z obou stran. Poměrně často může bolest hlavy způsobovat i bolest hrudní páteře, kterou je vhodné mírnit cviky na záda.

„Naopak klasická migréna se zpravidla projevuje jako pulzující bolest na jedné straně hlavy,“ vysvětluje odborník na migrény Jonathan Cabina.

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že migrenózní stavy přicházejí častěji než třikrát za měsíc, vyhledejte lékaře, ten nasadí preventivní neboli profylaktickou léčbu.

Objektivní test, který by sice migrénu prokáza bohužel neexistuje. Lékaři využívají při stanovení diagnózy dotazník zjišťující častost a intenzitu záchvatů bolestí hlavy, jejich trvání, přítomnost aury a jednotlivých příznaků.

Prevence

Osvědčená prevence migrény bohužel neexistuje.

Pro zlepšení kvality života, by si měl pacient psát tzv. migrénový kalendář, kdy si je nutné zapisovat všechny stresující události po dobu 24 hodin před vznikem migrény, včetně všech potraviny, které pacienti snědli. Na základě těchto informací se pak dá migréně efektivně vyhýbat. Na škodu ani nebude, dopřejete-li si několikrát do týdne meduňkový čaj, který má pozitivní účinky na bolesti hlavy.

Hledáte jiné nemoci?

Celiakie – příznaky, léčba a bezlepková dieta

Onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku, které trápí v dnešní době stále větší množství populace. Jaké jsou její příznaky a jak s celiakií dále bojovat?

Kýla – příznaky a léčba

Kýla neboli hernie, je vyklenutí pobřišnice, do které se vsunuje část břišního obsahu. Jeho obsahem jsou pohyblivé orgány břišní dutiny, nejčastěji se jedná o střevo.

Chlamydie – příznaky, projevy a léčba

Chlamydie napadají jak pohlavní orgány, tak dýchací cesty, plíce a případně i jiné ústrojí.

Deprese – koho se týka, příznaky a léčba

Také vám přijde, že máte depku? Vše je tmavé, děti zlobí, v práci se nedaří? Vezměte si den volna a relaxujte.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.