Cukrovka (diabetes) – příznaky, léčba a dieta

Cukrovka, diabetes

Existují dva hlavní typy cukrovky:

Cukrovka 1.typu

Diabetes 1. typu vzniká v případě, když slinivka nevyrábí žádný inzulin, ten je ale nutný pro pohyb glukózy do buněk. V prvé řadě může být předepsána slinivková dieta. Jakmile slinivková dieta ničemu nepomůže, je ve hře cukrovka. Řeč je o autoimunitním onemocnění, kdy jsou buňky pankreatických ostrůvků (tam je normálně inzulin produkován) zničeny protilátkami, které tělo vyrábí. Inzulin je poté nutné dodávat uměle.

Cukrovka 2.typu

Diabetes 2. typu bývá častější a objevuje se u dospělých, převážně obézních lidí. Velmi často se k diabetesu 2.typu přidá tzv. metabolický syndrom, kdy je nemocný navíc postižen poruchou metabolismu tuků, aterosklerózou, obezitou, nebo vysokým krevním tlakem.

Cukrovka příznaky

  • Zvýšený pocit žízně
  • Časté močení
  • Úporný hlad
  • Ztráta váhy
  • Přítomnost ketonů v moči (ketony jsou látky vznikající při odbourávání svalů a tuku v těle, proces je způsoben nedostatkem inzulinu v krvi)
  • Zvýšená únava
  • Podrážděnost
  • Rozmazané vidění
  • Pomalé hojení ran
  • Časté infekce

Cukrovka léčba

Pro diabetes 1. typu je nezbytné dodávat pravidelně inzulin do těla injekcemi – 3x až 6x denně. Diabetik si také musí pravidelně měřit hodnoty cukru v krvi za pomocí glukometru. Dále musí dodržovat pravidelný přísun potravy o menším množství, pacienti také nesmí dlouhodobě hladovět a ani provádět příliš náročnou činnost.

Pro diabetes 2. typu je nejpodstatnější dieta, ta spočívá v nižším počtu kalorií, větším přísunu vlákniny a pohybu kvůli snížení hmotnosti. Dietním režimem lze diabetes 2. typu udržet pod kontrolou bez nutnosti dodávek inzulinu. V případě, že se tímto způsobem nedaří udržet nízkou hladinu cukru v krvi, započíná se léčba inzulinem. Využít bude možná potřebné Nutridrink pro diabetiky, který bojuje proti podvýživě. Stejně tak se pak Nutridrink pro diabetiky doporučuje během závažných onemocnění.

Jak funguje inzulin?

  • Inzulin je hormon, který produkuje slinivka břišní
  • Slinivka následně vyloučí inzulin do krve
  • Díky inzulinu se glukóza dostane do buněk
  • Inzulin sníží množství glukózy v krvi
  • Za předpokladu, že klesá hladina cukru v krvi, klesá i hladina inzulinu

Jaká je role glukózy?

  • Glukóza – cukr – je zdrojem energie pro buňky lidského těla
  • Zdrojem glukózy je jednak strava a jednak se vytváří v játrech
  • Cukr je uvolňován do krevního oběhu a za pomocí inzulinu se dostává do buněk
  • Játra vytvářejí glukózu a udržují její zásoby

Těhotenská cukrovka

Těhotenství nemusí být pro diabetičky vůbec překážkou, velmi důležitá je ale komunikace s gynekologem a diabetologem, který doporučí vhodnou dietu při těhotenské cukrovce. V ojedinělých případech se může stát, že při nesprávné funkci ledvin, cévním onemocnění nebo změnách na oční sítnici nebude ženě těhotenství doporučeno!

U diabetiček můžou nastat různé poporodní komplikace, jako je infekce nebo neurologické obtíže, obtížné hojení ran po operativním porodu, děti zas mohou mít vyšší hladinu cukru v krvi nebo vývojové vady, mohou být také větší, než by se dalo očekávat při jejich věku. Po porodu je převážně důležité podrobnější lékařské sledování a to jak matky, tak dítěte.

Těhotenská cukrovka se může objevit zhruba u 3 % žen a to v druhé polovině těhotenství. Nicméně po porodu u většiny žen komplikace mizí. V průběhu těhotenství je však potřeba dodržovat speciální dietu při těhotenské cukrovce.

Cukrovka dieta

Diabetici patří do rukou odborníků a jejich doporučení by měli poctivě dodržovat! Ke zlepšení stavu onemocnění je klíčový hlavně správný a pravidelný jídelníček a celkově zdravý životní styl. Složení jídelníčku mohou pacienti konzultovat také se zkušeným výživovým poradcem. Jídelníček při cukrovce by měl zahrnovat pět až šest jídel denně v menších porcích.

Dieta je víceméně totožná s racionálním stravováním, které je pestré na dostatek všech potřebných látek, jako jsou minerály a vitamíny. Chybět by samozřejmě nemělo celozrnné pečivo, mléko (s nižším obsahem tuku), oříšky, ryby, libové maso a zelenina s ovocem.

Ovoce a diabetes bývá často diskutované téma, jelikož je ovoce zdrojem cukrů. V úměrném množství jsou například jablka, citrusy nebo broskve v pořádku. Diabetici by měli omezit potraviny, které mají vysoký glykemický index a jejichž cukry se rychle vstřebávají do krve. Zároveň by si měli dát pozor na příjem tuků, a to hlavně těch živočišných, ty mohou způsobit další zdravotní komplikace. Doporučuje se upřednostňovat potraviny s vysokým podílem vlákniny.

Vzorový jídelníček:

  • Snídaně: celozrnné pečivo, přírodní sýr, okurka
  • Svačina: sezonní ovoce
  • Oběd: ryba a dušená zelenina, brambor ve slupce
  • Svačina: zakysaný mléčný výrobek s chia semínky
  • Večeře: luštěniny (například červená čočka) se zeleninou

Podívat se také můžete na vzorový jídelníček pro diabetiky na týden.

Kdy navštívit lékaře?

Cukrovka bývá zjištěna na preventivních kontrolách u lékaře, při odběru krve. K odborníkovi taktéž běžte, jestliže na sobě pociťujete jakékoliv změny nebo problémy. Signální bývá většinou velký pocit žízně a to i při dostatečném příjmu tekutin, dále hubnutí, únava a pomalé hojení ran!

Vyšetření se provádí pomocí rozboru krve, kdy se pacientovi měří se hladina krevního cukru – glykémie.

Prevence

Pro diabetes 2. typu je preventivním opatřením zdravý životní styl, čímž se myslí pestrá, vyvážená strava a dostatek pohybu. Pro diabetes 1. typu žádná prevence neexistuje.

Hledáte jiné nemoci?

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.