Pátá nemoc – příznaky, léčba i prevence

Pátá dětská nemoc patří mezi dětská infekční onemocnění a postihuje hlavně předškoláky a nejmladší školáky, její projevy jsou různé s rozdílnou problematikou. Původcem nemoci je Parvovirus B19 a v dětských kolektivech se nemoc přenáší kapénkovou infekcí, tedy vzduchem. Inkubační doba bývá jeden až dva týdny a právě koncem této doby bývají děti nejvíce infekční.

Příznaky

  • zvýšená teplota nebo horečka
  • vyrážka, nejprve kolem nosu s přesahem na tváře, její ohraničení má tvar rozevřených motýlích křídel
  • vznik červených, tmavě červených až červenofialových skvrn na kůži, nejvýraznější jsou na zevní straně končetin a zadečku, na břiše a zádech je vyrážky méně a je méně výrazná
  • oblast kolem úst je nápadně bledá
  • celková slabost
  • bolest svalů a kloubů

Léčba

Léčba páté nemoci spočívá pouze ve zmírnění příznaků, nemoc odejde sama i bez náročné léčby. Hlavní je klid a dostatek tekutin. Vysoké horečky se snižují léky s paracetamolem nebo ibuprofenem. V případě bolestí kloubů můžete použít léky proti bolesti.

Pro pacienty je důležité především zůstat v čistotě. Nemocný se může sprchovat a měl by mít nakrátko ostříhané a čisté nehty, aby při škrabání nedošlo k zanesení infekce do vyrážky.

Pátá nemoc je velmi časté onemocnění – týká se zhruba 30 % malých dětí. Inkubační doba proměnná od pěti do patnácti dnů, vyskytuje se převážně na jaře. Onemocnění započne vysokou teplotou (kolem 40 °C), která může trvat až pět dnů.

I když už se dítě cítí dobře a vyrážka odeznívá, je jeho imunita velmi oslabena a lehce může podlehnout jiné nemoci. S nemocným dítětem v žádném případě nechoďte do kolektivu a zabraňte kontaktu s těhotnými ženami.

Pátá nemoc u těhotných žen

Nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy, kdy hrozí poškození až odumření plodu. Riziko, že dojde k poškození plodu je 5-10%, vyšší je, pokud infekce matky nastala v druhém trimestru těhotenství.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže pátá nemoc probíhá bez z važnějších obtíží, není nutná návštěva lékaře. Lékař by měl ale vždy vědět, že dítě tuto nemoc prodělalo. Informace je pro lékaře cenná při vyšetřování jiných exantémových onemocnění, která mohou dítě postihnout.

Prevence

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl – zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku.

Pátá nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

​Hledáte jiné nemoci?

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.