Pátá nemoc – příznaky a léčba

Pátá dětská nemoc

Pátá nemoc patří mezi poměrně běžné dětské nemoci, je totiž vysoce nakažlivá. Jaké má pátá nemoc příznaky? Jak zmírnit průběh této nemoci a dá se jí předejít?

Co je pátá nemoc?

Pátá dětská nemoc patří mezi dětská infekční onemocnění a postihuje hlavně předškoláky a nejmladší školáky. Její projevy jsou různé, často má nemoc mírný průběh. Vysoká horečka u dětí ale dokáže potrápit. Původcem nemoci je parvovirus B19 a v dětských kolektivech se nemoc přenáší kapénkovou infekcí, tedy vzduchem. Inkubační doba bývá jeden až dva týdny a právě koncem této doby bývají děti nejvíce infekční. Pátá nemoc je velmi časté onemocnění – týká se zhruba 30 % malých dětí. Pátá dětská nemoc se vyskytuje převážně na jaře. Onemocnění začíná vysokou teplotou (kolem 38-40 °C), která může trvat až pět dnů. Po zhruba týdnu se objevuje vyrážka.

Pátá nemoc příznaky a jak je léčit

Má pátá nemoc příznaky, které jsou pro ni typické a které ji odlišují od dalších běžných dětských onemocnění? Jak tedy pátou nemoc u dětí poznat?

 • Zvýšená teplota nebo horečka,
 • vyrážka na tváři,
 • červené, tmavě červené až červenofialové skvrny na kůži na těle,
 • oblast kolem úst je nápadně bledá,
 • celková slabost,
 • bolest svalů a kloubů.

Léčba páté nemoci spočívá pouze ve zmírnění příznaků, nemoc odejde sama i bez náročné léčby. Hlavní je klid a dostatek tekutin. Pro pacienty je důležité především zůstat v čistotě. Nemocný se může sprchovat a měl by mít nakrátko ostříhané a čisté nehty, aby při škrabání nedošlo k zanesení infekce do vyrážky.

I když už se dítě cítí dobře a vyrážka odeznívá, je jeho imunita velmi oslabena a lehce může podlehnout jiné nemoci. S nemocným dítětem v žádném případě nechoďte do kolektivu a zabraňte kontaktu s těhotnými ženami, pro které mohou být pátá nemoc příznaky vážnou komplikací.

Vysoká horečka u dětí

V případě vysoké horečky u dětí (nad 38 °C) je potřeba nasadit léky s paracetamolem nebo ibuprofenem, případně provádět chladivé zábaly. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Vysoké horečky u dětí se však během této nemoci nemusí objevit, některé děti mají velmi mírný průběh. Vysoké horečky mohou samozřejmě způsobovat i jiná onemocnění, jedná se například o běžné příznaky mononukleózy.

Léky a doplňky stravy nakoupíte zde

Vyrážka u dětí

Vyrážka u dětí je nejtypičtějším projevem páté nemoci. Vyrážka ale patří také mezi příznaky spály a dalších dětských nemocí. Nejprve se objevuje na tváři a kolem nosu, její ohraničení má tvar rozevřených motýlích křídel. Poté se vyrážka u dětí rozšiřuje i na zbytek těla, nejvýraznější je na zevní straně končetin a zadečku. Na břiše a zádech je vyrážky méně a je méně výrazná. Objevit se může i na dlaních a ploskách nohou. Ke zhoršení vyrážky může přispět vystavení slunci a vysokým teplotám nebo stres. V době, kdy se začíná vyrážka u dětí šířit, už nemoc není nakažlivá. Vyrážka by měla sama zmizet v řádu několika týdnů.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže pátá nemoc probíhá bez závažnějších obtíží, není nutná návštěva lékaře. Lékař by měl ale vždy vědět, že dítě tuto nemoc prodělalo. Informace je pro lékaře cenná při vyšetřování jiných exantémových onemocnění, která mohou dítě postihnout. Pokud se ale kromě výše uvedených příznaků páté nemoci, jako je vyrážka a horečka u dětí, objeví i další vážnější komplikace, doporučuje se lékaře navštívit.

V čem se liší pátá a šestá nemoc?

Šestá nemoc je způsobena herpesvirem HH6, který patří do skupiny virů způsobujících například opary nebo plané neštovice. Na rozdíl od nemoci páté šestá nemoc postihuje spíše mladší děti, od 6 měsíců do 2 let. Stejně jako pátá nemoc se šestá nemoc přenáší vzduchem a je tak vysoce nakažlivá. Léčba páté a šesté nemoci je stejná, spočívá pouze v léčbě konkrétních příznaků. Pátá šestá nemoc mají navíc i velmi podobné příznaky.

Příznaky šesté nemoci:

 • velmi vysoké horečky u dětí (až 40 °C)
 • červená vyrážka, která postihuje trup a končetiny, na rozdíl od páté nemoci se vyrážka nevyskytuje v obličeji a nesvědí
 • příznaky nachlazení jako je rýma a kašel
 • nespavost, nechutenství

Pátá nemoc u těhotných žen

Pátá nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy, protože může dojít k přenosu viru z matky na plod. V takovém případě hrozí poškození až odumření plodu. Riziko, že dojde k poškození plodu je okolo 5-10 %. O něco vyšší je, pokud infekce matky nastala v druhém trimestru těhotenství. Velká část žen ale tuto nemoc již prodělala v dětství, tudíž by proti ní měla být imunní.

Tip: Co můžete udělat pro zdraví vás a vašeho dítěte během těhotenství? Přečtěte si, jak by měl vypadat vyvážený a pestrý těhotenský jídelníček.

Vyzkoušejte přírodní doplňky stravy ADVANCE Nutraceutics

Prevence páté nemoci

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl – zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku. Vhodné je doplňovat i některé vitamíny a minerály, kterých často míváme ve stravě nedostatek, přestože se snažíme o zdravý životní styl. Například vitamín D, který má příznivý vliv na imunitu. V těhotenském jídelníčku by neměl chybět dostatek kyseliny listové. Pokud jste těhotná a nejste si jistá, zda jste v dětství pátou nemoc prodělala, raději se vyhýbejte dětským kolektivům. Pátá dětská nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

Tip: Velký výběr zdravých potravin najdete na e-shopu Grizly.

​Další častá onemocnění u dětí

Nejen pátá šestá nemoc mohou dětem zkomplikovat život. Existuje řada dalších onemocnění, které často postihují děti. Zde je několik nejběžnějších:

 • Spála. Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se ale může i u dospělých. Mezi příznaky spály patří horečka, bolest v krku, zduření uzlin a vyrážka.
 • Infekční mononukleóza. Tato nemoc postihuje jak děti, tak dospělé. Nejčastější příznaky mononukleózy jsou horečka, únava, zvětšení uzlin, jater a sleziny.
 • Plané neštovice. Velmi časté onemocnění, které většina lidí prodělá v dětství. Nepříjemné jsou zejména kvůli svědivým puchýřkům po celém těle. Jak poznat neštovice se dozvíte v samostatném článku.
 • Laryngitida. Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence. Hlavním projevem je suchý dráždivý kašel.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.