Laryngitida u dětí i dospělých – příznaky a léčba

Nejčastější příčinou laryngitidy je virová infekce horních cest dýchacích. Zánět hrtanu většinou nevzniká samostatně, provází onemocnění průdušek, zápal plic a nebo chřipku.

Mimo mikroby může zánět hrtanu vyvolat i přetěžování hlasivek, nemocí jsou tak ohroženi například zpěváci po náročném koncertě. Zánět vzniká po podráždění hrtanu cigaretovým kouřem při aktivním kouření nebo po pobytu v zakouřených místech. Náchylnost k onemocnění zvyšuje i znečištěné ovzduší. Laryngitida se projevuje bolestí v krku, suchým dráždivým kašlem a chrapotem.

Laryngitida příznaky:

  • chrapot, zastřený hluboký hlas nebo ztráta hlasu
  • laryngitida je charakteristická štěkavým kašlem,
  • bolestivé hrdlo, kašel a ztížené polykání

Velmi nebezpečná u malých dětí je supraglotická laryngitida (akutní zánět příklopky vyvolaný bakterií Haemophilus), při které dojde k zúžení hrtanu a pacient se může začít dusit.

Laryngitida nastupuje velmi rychle, většinou v noci, a bývá doprovázena vysokou horečkou.
Inkubační doba záleží na přesném typu laryngitidy, u akutní formy to bývají dva až tři dny.

Léčba

Laryngitida se krom těžkých případů neléčí antibiotiky. Důraz je kladen zejména na klid hlasivek, klid na lůžku a snížení případné teploty.

Léčba je mířena proti příznakům. Ošetřující lékař volí léky tlumící suchý kašel, případně přípravky rozpouštějící hlen a usnadňující jeho vykašlávání . Vhodné jsou i léky s kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin).

Laryngitida u těhotných žen

Během těhotenství je imunita ženy výrazně oslabena. Proto je v těhotenství poměrně běžné onemocnění horních cest dýchacích.

Laryngitida se během těhotenství může objevit v akutní nebo chronické formě. Ve druhém případě je onemocnění důsledkem zanedbatelného procesu, kdy akutní laryngitida nebyla vyléčena včas.

užívání léků během těhotenství by mělo být omezené, jelikož většina léků může vážně poškodit vývoj dítěte. Co je ale nezbytné k léčbě laryngitidy během těhotenství?

  • dodržování odpočinku v posteli
  • dodržování hlasového režimu
  • individuální výběr léků

Kdy navštívit lékaře?

Laryngitida je častým důvodem k návštěvě pohotovosti, neboť se příznaky, jako jsou dušnost a vysoká horečka, obvykle dostavují v pozdních večerních až nočních hodinách. Závažnost těchto obtíží závisí na velikosti zánětu, v krajních případech se může dítě začít dusit.

Při supraglotické laryngitidě je nutné v případě akutního dušení dítěte otevřít okno, případně mrazák a nechat dítě dýchat studený vzduch, zůstal by mělo v sedě, aby otok opadl. Při tom volejte pohotově rychlou záchrannou službu.

Prevence

Prevence, vitamíny nebo očkování bohužel neexistují. V tomto případě je tedy nutné posilňovat celkovou obranyschopnost a otužilost dítěte, nepřetápět místnosti, zvlhčovat vzduch a v hlavně doma nekouřit!

Jak pro děti, tak pro dospělé je nepostradatelnou součástí prevence pohyb na čerstvém neznečištěném ovzduší. Náchylnější bývají k laryngitidám alergici.

Hledáte jiné nemoci?

Šestá dětská nemoc

Šestá dětská nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Impetigo

Impetigo je označení pro povrchové infekční onemocnění kůže, které je zapříčiněné bakteriemi a projevuje se výsevem malého puchýřku, který se zvětšuje a na jeho obvodu se vytváří další drobnější puchýřky. Inkubační doba impetiga není jednoznačně dána, její délka záleží na agresivitě původce.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.