Spalničky – příznaky, očkování a léčba

Spalničky jsou infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Spalničky jsou ale díky očkování dnes již spíše vzácným onemocněním. Nemocí většinou onemocní malé děti, nebo oslabení dospělí. Po prodělaném onemocnění či očkování zůstává člověku celoživotní imunita.

Spalničky příznaky:

  • horečka
  • bolesti v krku, kašel nebo rýma
  • v ústech se mohou objevit bílé pupínky, tzv. Koplikovy skvrny
  • spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, postižený je světloplachý

Po cca 4 dnech se objeví vyrážka v podobě malých skvrnek, které se postupně mění z červené na hnědočervenou.  Vyrážka se ze začátku vyskytne na obličeji a za ušima, postupně přechází na celé tělo včetně končetin. Při běžném průběhu vyrážka mizí do týdne.

Léčba

Na  spalničky neexistuje žádný speciální lék. Pacient by měl zůstat vzhledem k vysoké infekčnosti v izolaci a v posteli.

V první fázi je nutné dbát na pitný režim a srážet teplotu. Při nekomplikovaném průběhu není potřeba žádné další léčby. Nápomocné budou také oční a nosní kapky.

Do dvou dnů od kontaktu s nakaženou osobou je možné neočkovaným jedincům podat vakcínu. Ta může rozvoji onemocnění zabránit či zmírnit jeho průběh a zkrátit dobu léčby.

Do šesti dnů od kontaktu s nakaženou osobou lze podat bílkovinovou injekci, která může rozvoj onemocnění zastavit, zmírnit jeho průběh či zkrátit dobu léčby. Tato injekce se využívá především u těhotných žen, oslabených jedinců nebo malých děti.

Nemocný by měl být po dobu léčby izolován.

Spalničky u těhotných žen

Infekce dospělé ženy v těhotenství může vést k předčasnému porodu.

Kdy navštívit lékaře?

Při jakémkoliv podezření na spalničky navštivte lékaře. Při mírnějším průběhu onemocnění většinou stačí izolace doma. Za to těžký průběh vyžaduje hospitalizaci na infekčním oddělení.

U lidí, kteří byli v kontaktu s nemocným v infekčním období, se doporučuje očkování jednou dávkou vakcíny do 72 hodin po kontaktu.

Prevence

Spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování. Před zahájením plošného očkování bylo v Československu hlášeno kolem 50 000 případů spalniček ročně. V roce 1982 byl očkováním přerušen proces šíření spalničkového viru, dále se vyskytovaly už jen ojedinělé případy a úmrtnost byla prakticky eliminována.

​Hledáte jiné nemoci?

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.