Zánět spojivek – příznaky a efektivní léčba

Zánět spojivek postihuje děti i dospělé. K jeho základním příznakům patří začervenání oka, které bývá spojeno s rozsáhlým otokem víček a objevuje se hlenovitý výtok. Po ránu mohou být oči zalepené.

Zánět dále doprovází i nepříjemné pálení, svědění očí a pocit cizího tělesa v oku. Přidává se i zvýšená citlivost na sluneční záření a prudké světlo. Zánět obvykle usedne na obě oči. Na jednom oku však může zánět vzniknout dříve než-li na druhém. Jedná se sice o poměrně běžné onemocnění u dětí a miminek. Je ale důležité problém nepodceňovat a stav konzultovat s lékařem.

Zánět spojivek příznaky

Projevy zánětu spojivek jsou u všech druhů zánětu na první pohled takřka stejné.

K hlavním příznakům patří:

 • zarudnutí a bolest očí
 • na bělmech jsou patrné rozšířené krevní cévy
 • okraje víček mají tmavší barvu
 • oči mohou pálit, svědit a slzet
 • obvykle mívá postižený intenzivní pocit přítomnosti cizího tělesa v oku
 • onemocnění také doprovází výtok z oka, který po probuzení zasychá a slepuje víčka.
 • oči mohou být citlivé na intenzivnější světlo – proto tak postižení raději vyhledávájí stín nebo tmavé místnosti

Postiženy bývají obvykle obě oči. Na jednom z nich však může zánět vzniknout dříve než na druhém. V některých případech (např. chlamydiové nebo virové infekce) je typicky postiženo jen jedno oko.

Léčba

Základní léčbu zánětu spojivek zvládnete v pohodlí domova za pomocí oplachů oka borovou vodou nebo speciálními očními vodami – Ophtalmoseptonex, Ocuflash.

 • Oplachy nanášejte za pomoci speciálních očních vaniček nebo tampónů a každé oko ošetřujte zvlášť.
 • Jestliže máte postiženo jen jedno oka, začněte tím zdravým.
 • Za pomoci namočeného tampónu oko vytřete směrem od vnějšího koutku k vnitřnímu.

Záněty mohou být obecně velmi nakažlivé. Je tak důležité, abyste si před každým ošetřením i po něm pečlivě umyli ruce.

V případě vážnějšího zánětu či bakteriální infekce může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky. Mast se obvykle aplikuje na noc, aby pacienty ve dne neomezovala. Kapky slouží k pravidelnému ošetřování oka během dne.

Na virové záněty antibiotika obecně neúčinkují, tělo se s nimi tak musí vypořádat samo.

Od otoku víček pomohou studené obklady. V těžších případech pak lékař zpravidla předepíše steroidní kapky potlačující zánět.

Zánět spojivek u těhotných žen

U jakéhokoliv infekčního zánětu v období těhotenství je třeba být na pozornost, a vyjimkou není ani případný zánět spojivek. Je-li příčina zánětu běžného charakteru, není třeba se o zdraví dítěte nijak obávat. Jedná se o běžné onemocnění, které se projevuje pouze lokálně – v očích. Jestliže by se váš zdravotní stav ovšem zhoršoval, nemusí být příčinou problémů s očima pouze zánět spojivek a je nezbytné ihned vyhledat lékaře!

Zánět spojivek u dětí

Také zánět spojivek u dětí nikdy nepodceňujte, samotný rodič pravou příčinu neodhalí a pokud se infekční zánět neléčí, může dojít k trvalému poškození rohovky, očních víček, nebo jiným zdravotním komplikacím. Patřičnou léčbu zánětu spojivek u dítěte vždy doporučí ošetřující lékař na základě očního vyšetření.

Kdy navštívit lékaře?

Pozor by si měli dát především nositelé kontaktních čoček. V momentě, kdy zpozorujete zánět či zčervenání, kontaktní čočky by se měly okamžitě vyjmout a pacient by měl navštívit lékaře.

Prevence

Zánětu spojivek můžete předcházet tak, že se budeme oči snažit šetřit a v rámci možností je nevystavovat nadměrné zátěži.

I časté vystavování očí slunečnímu záření patří mezi rizikové faktory zánětu spojivek. Dále je lepší se vyhýbat také ostatním zdrojům silného světla. V případě, že již došlo k pokročení infekce, je nesmírně důležité dbát na zvýšenou hygienu.

Obecně je ale dobré používat zásadně svoje prostředky osobní hygieny, dbát na čistotu rukou, zbytečně si nemnout oči a v nepříznivých povětrnostních podmínkách se snažit oči maximálně ochránit.

​Hledáte jiné nemoci?

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.