Spála u dětí i dospělých: příznaky a léčba

Spála je onemocnění, za jehož vznik nejčastěji může bakterie streptokoka. Tato bakterie produkuje erytrogenní toxin, který zapříčiňuje vznik spálové vyrážky. Existují tři typy tohoto toxinu, díky tomu se může spála dostavit opakovaně. Pokud ale pacient spálu již v minulosti prodělal, jeho tělo má vytvořené protilátky a nedochází u něj k opětovnému rozvoji kožních komplikací, spála pak probíhá jako běžná angína.

Spála příznaky

  • Bolesti břicha
  • Exantém
  • Drsná kůže
  • Zduřelé uzliny
  • Bolest v krku
  • Horečka
  • Zvracení

Spála se z zpočátku můžete chybně zaměnit s angínou, jelikož se objeví horečka, bolest hlavy a krku, zarudnutí hrdla. 

Do 12 až 48 hodin se na těle ale náhle objeví červená vyrážka, která by se dala připodobnit k husí kůži. Vyrážka začíná v podbřišku a šíří se po celém těle, není svědivá a nezasahuje obličej. U pacientů si můžeme dále všimnout červené tváře s bledou kůži okolo úst. Může se také objevit kašel a chrapot.

Inkubační doba spály je 2 až 5 dní.

Léčba

Spála se obecně léčí antibiotiky a to nejčastěji penicilinem nebo tetracyklinem. Pacienti s lehkou formou spály se mohou léčit doma a to minimálně týden, společně s jedním týdnem rekonvalescence. Pro kompletní uzdravení je opravdu důležité dodržet doporučenou klidovou dobu!

Pacienti s těžkou formou jsou léčeni v nemocnici, kde jsou jim podávaná antibiotika.

Domácí léčba a babské rady

Pomůže především klid na lůžku. Pacienti si dále mohou pomoci zábaly na srážení horečky.

Bylinky

Nápomocný může být čaj z břízy, přesličky, máty a lékořice.

Neléčená spála

Nerozpoznaná a neléčená spála může vést k vážným následkům. Zdravotní následky mohou postihnout jak srdce, tak klouby a ledviny. Také nedoléčená spála může mít negativní vliv na vnitřní orgány!

Spála u dospělých

Ikdyž se jedná především o dětské onemocnění, spála se může diagnostikovat i dospělých jedinců. Jednoduše se přenese například skrze nemocné děti v domácnosti. V případě, že máte doma nemocné dítě, je nutné dbát především na zvýšenou hygienu, v podobě vypraného prádla na vysokou teplotu a řádně umytého nádobí.

Nicméně u dospělých má nemoc mírnější a rychlejší průběh. Dospělý pacient je většinou téměř nebo zcela zdravý týden po vypuknutí nemoci. V případě pochyb, zda je spála plně vyléčena, navštivte lékaře.

Spála v těhotenství

Streptokoky, které zapříčiňují spálu nejsou pro plod nijak ohrožující. Co může být ale rizikové jsou projevy nemoci, jako je například vysoká horečka. S ošetřujícím lékařem tak vždy řešte vhodnou a rychlou léčbu.

Jako tomu je i u jiných onemocnění, těhotné ženy jsou léčeny antibiotiky (peniciliny), ty nejsou pro zdraví ani vývoj plodu nebezpečné.

Spála u dětí

Spála je hlavně dětská nemoc a jak již bylo zmíněno, nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 10-12 let. Je vysoce infekční, často se tak roznáší v dětských kolektivech. Nejedná se ale o nijak zvlášť nebezpečné a nepříjemné onemocnění, při včasném zahájení léčbě antibiotiky většinou nemoc probíhá bez větších komplikací.

Ihned po prvotních projevech horečky a bolesti v krku je dobré navštívit lékaře.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte při vysokých horečkách, otocích lymfatických uzlin a vyrážce!

 

Prevence

Očkování neexistuje. Doporučuje se obecné dodržování hygienických návyků a zásad zdravého životního stylu.

​Hledáte jiné nemoci?

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Impetigo

Impetigo je označení pro povrchové infekční onemocnění kůže, které je zapříčiněné bakteriemi a projevuje se výsevem malého puchýřku, který se zvětšuje a na jeho obvodu se vytváří další drobnější puchýřky. 

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.