Impetigo u dětí i dospělých – léčba a inkubační doba

Jedná se o povrchové onemocnění kůže, které je zapříčiněno bakteriemi a projevuje se výsevem malého puchýřku, který se zvětšuje a na jeho obvodu se vytváří další drobnější puchýřky. Obsah puchýřku je ze začátku čirý, velmi rychle se ale zkalí. Následně buď to praskne sám, nebo začne v středu zasychat. V místě kde byl puchýřek následně vznikají žluté až hnědočerné strupy.

ˇ

Impetigo příznaky

  • Objevuje se puchýřovitou vyrážkou, nejčastěji na obličeji, může se ale projevovat kdekoliv na těle (břicho, nohy).
  • Projevuje se především u dětí předškolního a školního věku.
  • Dále může být vyrážka doprovázena bolestivým zduřením mízních uzlin a zvýšenou teplotou.

Riziko nákazy je vyšší, když má dítě sníženou odolnost pokožky (trpí na ekzémy apod.) nebo má sníženou imunitu, to bývají projevy impetiga intenzivnější.

Inkubační doba

Inkubační doba u impetiga není jednoznačně dána, její délka záleží na agresivitě původce, tím bývá většinou zlatý stafylokok a na délce kontaktu při nakažení.

Většinou trvá několik dnů, maximálně týden.

Léčba

Je nutné navštívit ošetřujícího lékaře, jelikož k léčbě bude nutné nasadit masti s obsahem antibiotik. Antibiotika mohou mít lokální formu v podobě masti, nebo celkovou, v podobě prášků či sirupu. U nekomplikovaných případů stačí zařadit pouze lokální léčbu.

V rámci léčby je také vhodné zařadit koupele v roztoku hypermanganu, koupele jsou vhodné především pro ty, kteří mají postiženou větší plochu kůže. Menší postižená místa mohou pacienti omývat střídavě hypermanganem a heřmánkem. Obklady s vlažným heřmánkem přikládejte na tělo na cca 2O min. Strupy se postupně uvolní, postižené místo následně jemně osušte a aplikujte na něj předepsanou mast.

Materiál použitý při ošetření neprodleně vyhoďte a umyjte si ruce jak vy, tak případně i dítěti. Ideální je následně použít obvaz, díky tomu zabráníte přenosu na další místa.

Kdy navštívit lékaře?

Impetigo se léčí antibiotiky, proto je třeba nutné vyhledat pomoc odborného lékaře. Domácí samoléčba není v tomto případě dostačující. Z důvodu infekčnosti je nutné zůstat doma, aby nedošlo k dalšímu přenosu infekce na jiné osoby.

Prevence

Obecně je nutné dodržovat zvýšenou osobní hygienu, zabráníte tak šíření impetiga na ostatní členy domácnosti.

Samozřejmosti je také případně vydezinfikovat všechny hračky nemocného dítěte, jeho jídelní potřeby a také prádlo pacienta se doporučuje prát odděleně od ostatního.

​Hledáte jiné nemoci?

Pátá nemoc

Pátá nemoc je vysoce nakažlivá a postihuje hlavně děti předškolního a mladšího školního věku.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc”.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.