Infekční mononukleoza – příznaky, léčba i dieta

Infekční mononukleóza je způsobená virem EB (Epstein-Barrové), přenáší se slinami a propuká pouze v 5 případech ze 100. Projevuje se velkou únavou a zvětšením lymfatických uzlin. Průběh nemoci bývá většinou mírný, někdy ale může přerůst ve vážnější zdravotní komplikace. Proto je důležité při podezření na onemocnění mononukleózou neprodleně navštívit lékaře

Infekční mononukleoza příznaky

  • Horečka – může být vysoká i nad 40 °C trvalá a prudce kolísavá
  • Zvětšení uzlin – nejčastěji bývají zasaženy a zduřeny uzliny podčelistní, krční, podpažní a tříselné
  • Zvětšení jater a sleziny – projevuje se až u 3/4 případů citlivostí až bolestí pod pravým žeberním obloukem, zvýšenými krevními jaterními testy, vzácněji žloutenkou
  • Vyrážky – někdy jde o malé flíčky na kůži, jindy o velké skvrny, dále se může také objevit drobná tečkovitá vyrážka na patře v dutině ústní
  • Únava – vyskytuje se téměř vždy, v některých případech dokonce bývá jediným příznakem probíhajícího onemocnění

Projevy mononukleózy závisí také na obranyschopnosti organismu. U dětí probíhá mononukleóza nevýrazně. V dospělosti jsou již její příznaky znatelnější. Mezi první obtíže patří únava, ztráta chuti k jídlu a nevolnost. Dále se přidají hlavní příznaky, jako jsou horečka a zvětšení lymfatických uzlin. Příznaky mohou vypadat na první pohled jako nachlazení.

Ze začátku vás začne bolet v krku a bude se vám obtížně dýchat. Zduřelé uzliny se svou velikostí budou blížit slepičímu vejci, kdy na pohmat budou tvrdé, nebo houbovité. Po zvětšení lymfatických uzlin, propukne angína.. Na opuchlých a rudých mandlích si budete moct všimnout šedo-bílých povlaků. K typickým projevům se může přidat kožní vyrážka a zvětšení jater. Malý počet pacientů může dokonce mírně zežloutnout.

Mononukleóza trvá asi tři týdny. Poté nemoc postupně ustupuje.

Léčba

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, proti kterému doposud není specifická léčba. Naštěstí si s ní lidský organismus dokáže vypořádat sám. Léčebné zásahy se omezují pouze na stimulaci příznaků.

Léčba spočívá především v klidovém režimu na lůžku, kdy se pacient snaží hlavně o snížení teploty. Bolest v krku se může mírnit výplachy krku a kloktáním teplou slanou vodu (čajová lžička na sklenici vody) nebo zeleným čajem. Kvůli nebezpečí úrazu zvětšené sleziny se pacienti musí vyvarovat námaze a zvedání těžkých věcí. Při léčbě mononukleózy se doporučuje dodržovat jaterní dietu.

Dieta při mononukleóze

Je důležité jíst pravidelně, vícekrát denně po menších porcích. Nepřejídat se a jíst s rozumem.

Pacienti by měli konzumovat čerstvou a kvalitní stravu. Důležitý je dostatečná přísun ovoce a zeleniny, vitamíny získáte také z přírodních ovocných šťáv.

Naopak by se měli pacienti vyvarovat konzervám a polotovarům. Omezit by se měli také tuky živočišného původu. Zdravější a lepší variantou bude  vařená nebo dušená jídla.

Jestliže dostanete chuť na maso, není v tom problém. Stačí si vybrat z méně tučného bílého masa jako je drůbež (kuře, krůta), králík, ryby. Zpočátku budou nevhodná ostrá, kořeněná jídla, a proto chilli nebo ostrou papriku při vaření raději vynechte.

V neposlední řadě je důležitý pitný režim, příjem tekutin by měl být 1,5 až 2 litry denně. Až do úplného zotavení je dobré denně užívat vitamín C a B-komplex.

Mononukleóza u těhotných žen

Nemoc způsobuje virus Epstein- Barrové, který patří k herpetickým virům. Ve většině případů nezpůsobuje poškození plodu.

Kdy navštívit lékaře?

Lehce probíhající mononukleózu lze přečkat doma v posteli, stavy s těžkou angínou a výrazným otokem hrdla je ale nutné konzultovat urychleně v nemocnici s lékařem. Otoky se v tomto případě tlumí protizánětlivými léky – kortikoidy.

Prevence

Nemoc se dá chytit pouze slinami a dostane se tak do těla ústy. U malých dětí mohou být nakažlivé například hračky, které děti vkládají do úst. Mononukleózou se lze nakazit i ze společné skleničky nebo polibkem na ústa.

​Hledáte jiné nemoci?

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.