Angína – příznaky, léčba a nejlepší prevence

Kromě streptokoků je angína někdy také způsobena bakterií Stafylococcus, nezřídka se také setkáme s původcem virovým nebo dokonce mykotickým. Angína může být velmi závažné onemocnění, obzvlášť jestliže není léčena. Její následky se můžou projevit dokonce až za několik let. Setkat se můžete také s hnisavou angínou, nebo spálovou angínou.

Angína příznaky

Prvním známým projevem je bolestivé škrábání v dolní části krku, které přechází do nepříjemné bolesti při polykání. Typické jsou také nateklé krční mandle s bílými zánětlivými ložisky – čepy.

Angínu často doprovází i bolest uší, bolest hlavy a horečka nad 38 °C společně se zimnicí. Objevuje se zvětšení mízních uzlin pod dolní čelistí a za ušima, ve vzácných případech mohou být uzliny velké i jako holubí vejce. U malých dětí se mohou objevit také potíže s dýcháním, bolesti břicha a zvracení.

Léčba

Při podezření na angínu můžeme tlumit její příznaky léky proti horečce a cucáním desinfekčních pastilek či vyplachováním úst desinfekčními roztoky. Dobře známý je Septofort, který mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Jiné přípravky na angínu jsou k dispozici kromě pastilek i ve formě roztoku nebo spreje k aplikaci do úst. (např. Tantum Verde, Septolete a další). Bioparox je na našem trhu jediné volně prodejné antibiotikum. Aplikuje se do nosu i do úst a není vhodný pro děti do dvanácti let věku.

Přípravků proti angíně je na trhu velké množství a v lékárnách vám lékárnící jistě pomohou vybrat ten nejvhodnější přípravek. Po aplikaci obecně všech přípravků, je vhodné alespoň půl hodiny nejíst a nepít, aby mohl lék v krku co nejdéle působit.

Angina v těhotenství

V těhotenství je třeba zvýšené opatrnosti, v některých gravidity těhotenství nelze podávat antibiotika, Penicilin bývá ale zpravidla pro dítě neškodný.

Kdy navštívit lékaře

Při déletrvajících horečkách a silných bolestech v krku je vhodné navštívit odborníka. Zejména klasickou (streptokokovou) angínu je nutné léčit antibiotiky. Antibiotika pomohou vymýtit bakterie, čímž se urychlí vyléčení a také tím předejdeme komplikacím.

Prevence

V obdobích, kdy angína řádí všude kolem, dbejme na zvýšenou hygienu. Po příchodu z venku si myjme ruce, papírové kapesníky neodkládejme na stůl, ale okamžitě je vyhazujme. A pokud to jen jde, vyhýbejme se místům, kde je vyšší koncentrace lidí, jako je hromadná doprava nebo třeba velká nákupní centra.

​Hledáte jiné nemoci?

Svrab

Svrab se často objevuje ve formě menších epidemií, například v různých lůžkových zařízeních.

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.