Jak moc jsou účinná přírodní antibiotika?

Antibiotika, jakožto jeden z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, zachránily mnoho životů tím, že účinně bojovaly proti bakteriálním infekcím. Negativně se však mohou projevit na zdravých částech lidského těla, jako je například střevní mikroflóra. A proto se stále více lidí obrací k alternativním metodám, jako jsou přírodní antibiotika. Jak moc jsou však tato přírodní antibiotika účinná a bezpečná?

Jaká je škodlivost antibiotik?

Antibiotika jsou léky, které mají schopnost zabíjet nebo potlačovat růst bakterií. Ačkoli jsou antibiotika nezbytná pro léčbu bakteriálních infekcí a zachraňují životy, mohou mít také některé škodlivé a nepříznivé účinky. Mezi nejčastější vedlejší účinky antibiotik patří:

 • Rezistence bakterií: Pokud jsou antibiotika používaná nevhodně nebo příliš často, bakterie se mohou stát vůči léku odolnými. To znamená, že antibiotika, která byla dříve účinná, přestávají fungovat. A to komplikuje léčbu infekcí.
 • Poškození střevní mikroflóry: Antibiotika neodstraňují pouze patogenní bakterie, ale také prospěšné bakterie v našem trávicím traktu. To může vést k narušení střevní mikroflóry a ke způsobení zažívacích problémů, průjmů a další trávicích obtíží.
 • Alergické reakce: Někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce na antibiotika, jako jsou kožní vyrážky, svědění, otoky nebo dokonce anafylaktický šok.
 • Narušení imunitního systému: Některá antibiotika mohou potlačit imunitní systém, kvůli čemuž je člověk náchylnější k dalším infekcím.
 • Interakce s jinými léky: Antibiotika mohou mít interakce s dalšími léky a ovlivňovat tak účinnost a bezpečnost léčby jinými léky, které užíváte.

Důležité je však podotknout, že antibiotika jsou život zachraňující léky. Jejich použití je nezbytné při léčbě závažných bakteriálních infekcí. Nicméně je třeba s nimi zacházet opatrně a používat je pouze pod dohledem lékaře. A to proto, aby se minimalizovaly možné nepříznivé účinky. V neposlední řadě musí pacient dodržovat předepsaný režim léčby. A neukončovat léčbu dříve, než rozhodne lékař.

VYZKOUŠEJTE OBLÍBENOU KETONOVOU DIETU OD KETOFIT

Výhody a nevýhody přírodních antibiotik

Přírodní antibiotika jsou látky přírodního původu. Mají schopnost zabíjet nebo potlačovat růst bakterií. Řadí se mezi ně například kurkuma, česnek nebo skořice s citronem. Stejně jako konvenční antibiotika mají i přírodní antibiotika své výhody a nevýhody.

Mírnější vedlejší účinky.

Menší pravděpodobnost rezistence bakterií.

Podpora imunitního systému.

Větší přístupnost léčiv.

Omezená účinnost.

Neprověřená účinnost některých druhů.

Riziko alergických reakcí.

Celkově lze říci, že přírodní antibiotika mají své místo v péči o zdraví, zejména při prevenci a léčbě běžných infekcí nebo jako doplněk k posílení imunitního systému. Nicméně v případě vážných bakteriálních infekcí by měla být konzultovaná lékařská péče. A zvážené použití konvenčních antibiotik, která jsou účinnější při léčbě těchto infekcí než například pouhé zařazení kurkumy a česneku do jídelníčku.

Typy přírodních antibiotik

Existuje mnoho typů přírodních antibiotik, které jsou získávané z různých přírodních zdrojů, jako jsou rostliny, potraviny a další. Tato přírodní antibiotika mají schopnost potlačovat růst nebo zabíjet bakterie. Proto jsou vyhledávaná například při průjmech či angíně. Jaké suroviny se řadí mezi nejsilnější přírodní antibiotika a jak je použít?

1

Přírodní antibiotika na záněty

Přírodní antibiotika s antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi mohou být užitečná při léčbě zánětů. Mezi doporučovaná přírodní antibiotika na záněty se řadí kurkuma, jejíž hlavní složka má silné protizánětlivé účinky a může pomoci snižovat záněty v těle, i proto si kurkuma našla své čestné místo v tradiční indické medicíně.

Zázvor taktéž obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi a může pomoci zmírnit bolesti a otoky spojené se záněty. Jako přírodní antibiotikum na záněty si jej dopřejte formou zázvorového čaje nebo zázvorového koření. Do jídelníčku také zkuste zařadit rajčatovou polévku se zázvorem a mátou. Ta je obecně pro lidské zdraví prospěšná a ještě navíc rajčatová polévka se zázvorem a mátou přispěje k zahřátí těla, dopřejte si ji tak ideálně v zimních měsících.

Další přírodní antibiotika na záněty

Nápomocný je česnek, který má opět antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Může pomoci snižovat záněty v těle a podporovat imunitní systém. Oregano je taktéž velmi ceněným přírodním antibiotikem na záněty, a tak si jej již preventivně dopřejte v zálivce na salát nebo jako koření na mase. I zelený čaj má protizánětlivé účinky a může pomoci snižovat riziko některých onemocnění spojených se zánětem i riziko oxidačního stresu.

Používání přírodních antibiotik a jejich dávkování by mělo být prováděno s ohledem na individuální potřeby a kontrolováno odborným lékařem.

2

Přírodní antibiotika na streptokoka

Streptokoky jsou bakterie, které mohou způsobit různé infekce u lidí, včetně streptokokové infekce krku, infekcí kůže a podobně. Léčba streptokokových infekcí obvykle vyžaduje antibiotika předepsaná lékařem. Nicméně existují některá přírodní antibiotika a potraviny, které mohou pomoci posílit imunitní systém a podporovat přirozenou obranyschopnost těla při boji proti infekci. Je však důležité si uvědomit, že přírodní antibiotika nemohou nahradit konvenční léčbu, zejména v případě závažných infekcí.

Mezi přírodní antibiotika na streptokoka by se však dal opět zařadit česnek, také med, který obsahuje přirozené antibakteriální látky a má protizánětlivé účinky. Může být užitečný při podpoře hojení a zmírnění bolesti v krku spojené s infekcí streptokokem. Konzumace probiotik pomůže udržovat zdravou střevní mikroflóru a posílit imunitní systém, což je vyhledávané i v boji proti infekcím.

Protizánětlivé vlastnosti mají i kurkuma se zázvorem, které zároveň snižují bolest v krku a záněty spojené s infekcí. Vitamin C pak sice není zástupcem přírodní antibiotik na streptokoka, ale posiluje imunitní systém a může pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím. Dopřejte si vitamin C například formou čerstvě vylisované šťávy z pomerančů.

Pokud máte podezření na infekci streptokokem, měli byste se poradit s lékařem, který vám předepíše vhodnou léčbu antibiotiky a poskytne doporučení ohledně dalších opatření pro zlepšení vašeho zdraví, která může zahrnovat i přírodní antibiotika na streptokoka.

3

Přírodní antibiotika na močové cesty

Léčba infekcí močových cest obvykle vyžaduje antibiotika předepsaná lékařem, která jsou schopna účinně potlačit růst bakterií. Nicméně existují některé přírodní prostředky a potraviny, které mohou pomoci při prevenci a podpoře zdraví močových cest. Tyto přírodní prostředky nejsou náhradou za léčbu antibiotiky, ale mohou být užitečné jako doplňková opatření:

 • Brusinky: obsahují látky, které pomáhají s prevencí infekcí močových cest. Mohou bránit bakteriím v přichycení na stěny močových cest. Dostatečná konzumace brusinek nebo brusinkového džusu může být užitečná, zejména u žen náchylných k opakovaným infekcím močových cest.
 • Probiotika: užívání probiotik podporuje zdravou střevní mikroflóru, což může posílit imunitní systém a pomoci v prevenci infekcí močových cest.
 • Zvýšený příjem vody: při dostatečném pitném režimu se zvyšuje častější močení, což může pomoci odplavit bakterie z močových cest a snížit tak riziko infekce.
 • Zinek: zinek je důležitý pro imunitní systém a může pomoci tělu v boji proti infekcím.
 • Bylinné čaje: některé bylinky, jako je meduňka nebo šalvěj, mají mírné antiseptické vlastnosti a mohou být použity k přípravě čaje pro uklidnění močových cest.

Je důležité zdůraznit, že pokud máte podezření na infekci močových cest, měli byste situaci co nejdříve konzultovat s lékařem. Lékař vám může předepsat vhodnou léčbu antibiotiky a určit, zda jsou potřeba další léčebné postupy. Přírodní antibiotikum může být užitečné pro prevenci, ale není vhodné pro léčbu akutní infekce.

4

Přírodní antibiotika na zuby

Přírodní antibiotika mohou být užitečná pro zdravá ústa a pro prevenci infekcí. Některé bylinky a potraviny mají přirozené antimikrobiální vlastnosti a mohou pomoci udržovat zuby a dásně zdravé. Nicméně, pokud máte vážný zubní problém nebo infekci, měli byste problém konzultovat s lékařem nebo zubařem, protože konvenční léčba může být nezbytná. Vybraná extra silná přírodní antibiotika však mohou podpořit zdraví ústní dutiny.

Například česnek může pomoci bojovat proti bakteriím v ústech. Jak užívat česnek jako antibiotikum? Ideálně čerstvý, avšak v přiměřeném množství. Solným roztokem můžete z úst odstranit bakterie a zklidnit podrážděnou sliznici. V teplé vodě rozpusťte lžičku soli a proveďte ústní výplach, který poslouží jako možné nejsilnější přírodní antibiotikum. Pomocnou ruku podá také zelený čaj.  Udělejte si obklad z vlažného zeleného čaje na podrážděnou sliznici.

Dalšími zástupci extra silných přírodních antibiotik jsou probiotika nebo skořice, kterou zkuste použít jako přísadu do pasty na zuby či ústní vody, nebo mátový olej. Ten opět přidejte do ústní vody a použijte v případě bolesti zubů nebo dásní. Gel z aloe vera pomáhá zmírnit podráždění dásní a snížit záněty v ústní dutině. Existuje také několik komerčně dostupných přírodních zubních past, které obsahují přírodní antimikrobiální složky, jako je eukalyptový olej.

Pokud máte zubní problém, jako je zubní kaz nebo zánět dásní, měli byste se obrátit na profesionálního zubaře pro správnou léčbu a péči.

Jaké je nejsilnější přírodní antibiotikum?

Přírodní antibiotika jsou obvykle méně silná než konvenční antibiotika, která jsou vyvinutá speciálně k potlačení růstu bakterií. Nelze tak určit jedno nejsilnější přírodní antibiotikum, které by bylo účinné pro všechny druhy bakteriálních infekcí. Různé přírodní látky mají různé antimikrobiální účinky a účinnost proti bakteriím se může lišit. Mezi extra silné přírodní antibiotikum by se však dal zařadit již zmíněný česnek, med, oregáno, kurkuma, zázvor, ale také echinacea.

Tip! Spoustu zmíněných extra silné přírodní antibiotikum lze zakoupit na e-shopu Grizly.

Při vážných bakteriálních infekcích nebo infekcích vyžadujících léčbu antibiotiky je konvenční léčba nezbytná. Před použitím přírodních antibiotik je vždy dobré okolnosti konzultovat s lékařem. Zejména pokud jde o léčbu závažných infekcí.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

  © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.