Bolest v krku – co na bolest zabírá a jak ji předejít?

Bolest v krku je nepříjemným strašákem pro mnohé z nás. Umí zkomplikovat život, i když vlastně nejde o nic vážné. Jak se jí bránit a jak ji léčit?

Je bolest v krku nemoc?

Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět. Organismus se tak brání proti cizím podnětům – přítomnosti škodlivých virů, bakterií, kvasinek či mechanického poranění. Při virové infekci je začátek obtíží rychlý, průběh mírný a povětšinou brzy odezní. Naopak u bakteriální infekce jde vždy o obtížnější průběh, který je navíc doprovázený horečkou. U bolesti v krku se většinou jedná o příznak onemocnění, to znamená, že se nejedná o samotnou nemoc.

Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipky. V sezóně od října do února podlehne každý dvacátý člověk. Začněte tak s léčbou včas, protože zánět virového původu dokáže citlivou sliznici v krku velmi oslabit, to pak následná bakteriální infekce snadno překoná oslabenou obranyschopnost.

Příznaky:

  • škrábání a pálení v krku,
  • obtíže při polykání,
  • pocit knedlíku v krku,
  • problémy s hlasivkami nebo chrapot.

Léčba:

Menší obtíže se dají zvládnout samoléčbou. Bolest v krku lze také účinně mírnit volně prodejnými přípravky na bolest v krku (pastilky, spreje či roztoky), které najdete v lékárnách. Velmi často se v nich vyskytuje jitrocel, který právě pomáhá s bolestmi v krku a stejně tak jitrocel usnadňuje vykašlávání. Důležité je, aby zvolený přípravek působil protizánětlivě, proti bolesti a škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní. Díky protizánětlivému účinku se zmenší otoku v krku, a tím se usnadní také samotné polykání.

Při léčbě by se organismus obecně neměl zatěžovat. Ideální je, naordinovat si odpočinek.

Dále je důležité dodržovat pitný režim (hlavně při horečkách!) a u kuřáků by se měla dodržet absence kouření. Jestliže je bolest v krku doprovázena vysokými teplotami a závažnými obtížemi při polykání, je vhodnější vyhledat praktického lékaře. Lékaře je také třeba vyhledat vždy, když bolest v krku trvá déle než týden, nebo je doprovázena dalšími závažnějšími či neobvyklými příznaky (bolest čelistních kloubů, krev ve slinách či bolest v uchu).

Bolest v krku v těhotenství a u dětí

Těhotným ženám se obecně nedoporučuje využívat léky proti bolestem v krku. Naopak těhotné ženy jistě ocení babské rady. Například tvarohový zábal, Priessnitzův obklad, kloktadla anebo například nakrájenou cibuli, kterou stačí zasypat cukrem a nechat přes noc vylouhovat. Poté z cibule slijete šťávu a přidáte med.

U dětí je to podobné jako u těhotných žen. Některé léky jsou sice vhodné i pro děti, ale ne vždy je dobré zatěžovat jejich organismus farmaceutickými výrobky. Pokud se jedná pouze o virovou infekci, nejčastěji se dětem dávají Priessnitzové obklady, dále jitrocelový sirup nebo právě vylouhovaná šťáva z cibule s cukrem.

​Pomoc z přírody

Pokud se jedná o virovou infekci, dříve, než navštívíme doktora, můžeme vyzkoušet tak zvané „babské rady“, samozřejmostí by měla být také zdravá strava.

  • Priessnitzův obklad – Kousek látky namočte do studené vody, vyždímejte, položte na igelitový sáček a zavažte si obklad kolem krku. Jakmile látka zteplá, obklad vyměňte.
  • Tvarohový zábal – Tvaroh rozetřete na igelitový sáček, položte na šátek a ten si zavažte kolem krku.
  • Bylinková kloktadla – 1 lžičku šalvěje zalijte 200ml vroucí vody, sceďte a nechejte vychladnout.
  • Žádný alkohol.
  • Česnek – Třený, lisovaný nebo celý stroužek česneku, smíchaný s mléčnými výrobky, ovocem, nebo čímkoliv k jídlu, léčí a nemoc do 24 hodin ustoupí.

Ověřené léky proti bolesti v krku

Mezi nejoblíbenější patří Tantum Verde, Coldrex, Strepfen, Orofar a Paralen Grip.

Prevence

Prevencí proti nachlazení je zdravý životní stylzdravá strava, otužování, pravidelný pohyb. Bolestí v krku se může projevovat také záškrt, proti tomuto onemocnění je v našich zemích povinné očkování.

​Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.