Recept na domácí jitrocelový sirup na kašel

Ingredience na 1 porci

Jitrocel3 hrsti
Cukr hnědý třtinový100 g

Postup sirup

1

Natrhejte si listy jitrocele, řádně je omyjte a pokrájejte na malé kousky.

2

Do šroubovací sklenice natlačte pokrájené lístky, aby dosahovaly přibližně jednoho centimetru výšky.

3

Lístky zasypejte cukrem / zalijte medem a přidejte další jitrocel.

4

Stejný postup opakujte do té doby, dokud se nezaplní celá sklenice.

5

Poslední vrstvou by měl být cukr, nikoliv jitrocel.

6

Sklenici důkladně uzavřete a nechejte stát cca 10 dní na nějakém teplejším místě.

7

Následně sirup slijte, vymačkejte a poté vyhoďte listy.

Domácí jitrocelový sirup najde své uplatnění především v zimních měsících, kdy jsou časté bolesti v krku či nachlazení. Jitrocel je totiž bylinkou, která pomáhá právě při těchto problémech. Zhotovit si můžete jitrocelový sirup bez cukru, sladit můžete medem, případně stévií.

Jitrocelový sirup na kašel můžete užívat i ze zcela preventivních důvodů. Doporučené dávkování je jedna lžíce 3x denně. Neužívejte však jitrocelový sirup těsně před spaním, mohl by mít neblahé účinky. Uvedené množství požadovaných ingrediencí pro recept na jitrocelový sirup na kašel je pouze orientační.

Domácí jitrocelový sirup: tipy a triky

Zhotovený jitrocelový sirup na kašel skladujte v lednici, nikoliv na nějakém teplém místě. Z jednolitrové sklenice získáte přibližně 400 ml sirupu, ať už klasického nebo jitrocelového sirupu bez cukru. Pro přípravu receptu je nutné natrhat jitrocel kopinatý, který poznáte podle podlouhlých listů. Ideální čas sklizně se pohybuje mezi květnem a přelomem září/října. Pokud případně nechcete ztrácet čas přípravou receptu na jitrocelový sirup, jitrocelové listy si usušte a připravte si z nich čaj.

Česnečka se sýrem: další bojovník proti nachlazení

Kromě receptu na jitrocelový sirup své uplatnění, pokud bojujete s příznaky nachlazení, nalezne i česnečka se sýrem. Tato polévka je známá především po propité noci, kdy chcete zmírnit ranní kocovinu. Česnečka se však skvěle hodí i v boji proti chřipce. Česnečka se sýrem lidský organismus prohřeje, dodá mu potřebné živiny, a navíc je rychlá, co se přípravy týče. Pro lepší zážitek z konzumace si do česnečky neváhejte přidat krutony, nejlépe z celozrnného pečiva.

 

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 16.4149 Kj

Sacharidy0.98 g

Alergeny

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.