Recept na osvěžující meduňkový sirup

Ingredience na 1 porci

Meduňka40 kusů
Voda čistá2 litry
Kyselina citronová30 g
Citrón200 g
Cukr bílý2000 g

Postup sirup

1

Asi 40 kusů meduňky důkladně omyjte. Převařte si dva litry vody, kterou, jakmile vychladne, přelijte meduňku.

2

Přisypejte 30 gramů kyseliny citronové, důkladně omyté a na kolečka nakrájené citrony.

3

Takto připravenou směs nechejte 24 hodin louhovat, poté ji přeceďte a vymačkejte.

4

Do vymačkané šťávy přisypejte 2 kilogramy cukru a na plotně zahřívejte do té doby, než se cukr nerozpustí.

5

Nyní vzniklý meduňkový sirup přelijte do čistých a uzavíratelných lahví.

Meduňkový sirup je příjemnou obměnou průmyslově vyráběných sirupů. Jeho základem je meduňka lékařská, která se pyšní zklidňujícími účinky na lidský organismus. Podle grafu nutričních hodnot se může zdát, že sirup z meduňky obsahuje opravdu velké množství cukrů, nemusíte se ale děsit. Na připravení meduňkové šťávy vám postačí pouze kapka sirupu, zbytek sklenice bude tvořit voda.

Samozřejmě si k limonádě můžete zhotovit nějaká dietní jídla, jako jsou třeba cizrna na paprice nebo pečený pstruh se zeleninou.

Podrobný recept na meduňkový sirup

Asi 40 kusů meduňky (můžete podle potřeby přidat) důkladně omyjte. Převařte si dva litry vody, kterou, jakmile vychladne, přelijte meduňku. Přisypejte 30 gramů kyseliny citronové, důkladně omyté a na kolečka nakrájené citrony.

Takto připravenou směs nechejte 24 hodin louhovat, poté ji přeceďte a vymačkejte. Do vymačkané šťávy přisypejte 2 kilogramy cukru a na plotně zahřívejte do té doby, než se cukr nerozpustí.

Vzniklý meduňkový sirup přelijte do čistých a uzavíratelných lahví. Poté nalijte libovolné množství meduňkového sirupu do sklenice, přidejte nejlépe jemně perlivou vodu a vychutnávejte si příjemnou bylinkovou chuť.

Pijte meduňku před spaním

Pokud patříte mezi jedince trpící problémy s usínáním, zkuste si každý večer preventivně vypít sklenku šťávy z meduňkového sirupu nebo meduňkový čaj. Je totiž lékařsky dokázáno, že tato bylinka účinně bojuje s nespavostí. Stejně, jako je oblíbený meduňkový čaj na spaní, je tomu tak u levandule, heřmánku nebo máty peprné. Všechny zmíněné bylinky bojují proti nespavosti a zlepšují kvalitu spánku.

K večeři si rovnou připravte jednoho zástupce za poměrně dietní jídla: těstovinový salát s tuňákem, jelikož i tato ryba má pozitivní vliv na naše spaní.

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 35.879 Kj

Bílkoviny0.01 g
Sacharidy2 g
Sacharidy z cukrů1.02 g
Tuky0.01 g
Vláknina0.04 g

Alergeny

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.