Ovulace: Kdy jsem nejplodnější?

Co je ovulace?

Ovulace je ta část menstruačního cyklu, během které dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčko následně začne sestupovat vejcovodem do dělohy, a pokud se během cesty setká se spermií, dochází ke splynutí a oplodnění vajíčka. Může se to sice zdát, jako jednoduchý proces , ten však doprovází řada nejasností.

A které to jsou?

Proběhla, či neproběhla ovulace?

Na internetu se dá narazit na takzvané ovulační kalkulačky, které mají sloužit pro výpočet ovulace. Na jejich výsledky se však raději 100% nespoléhejte. O mnoho lépe a spolehlivěji funguje naslouchání vlastnímu tělu.

Ženské tělo sice funguje v pravidelných rytmech, nicméně nelze přesně říct v jaký den k ovulaci dochází. Všeobecně každá žena to má trochu jinak, ovulace se mimo jiného odvíjí také od délky cyklu. Většinou se ale udává 14. den od prvního dne menstruace, výjimkou ale nemusí být ani 20. den cyklu.

Jak poznat ovulaci?

Jasný termín ovulace se dá zjistit hned několika způsoby.

  • Tím nejspolehlivějším je sledování folikulu, což je útvar tvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk tvořící jeho obal. K pozorování procesu zrání folikulu je však zapotřebí ultrazvuk, blížící se ovulaci tímto způsobem tak může poznat pouze lékař.
  • V běžných podmínkách vám k určení ovulace vystačí i tzv. ovulační test, který lze běžně najít v drogeriích nebo v lékárnách. Zjistit, kdy je ovulace za dveřmi, lze také na základě bazální teploty. Nejde však o klasické měření teploměrem v podpaží, nýbrž o pravidelné zaznamenávání ústní či poševní teploty, a to vždy bezprostředně po probuzení. Měření je vhodné provádět vždy přibližně ve stejnou hodinu, a to ještě před tím, že vstanete z postele.

A co konkrétně vám teplota napoví?  Pokud si ji budete měřit pravidelně, zjistíte, že zhruba v polovině cyklu vám teplota náhle stoupne zhruba o 3 desetiny stupně a ve stejných hodnotách zůstane až do prvního dne menstruace.

Tělesné příznaky ovulace

 

Ty z žen, které jsou více vnímavé vůči svému tělu, dokáží ovulaci rozpoznat i bez pomoci ovulačních testů, ultrazvuku či měření bazální teploty. Zpozorují například větší pocit vlhka a kluzka u poševního vchodu nebo vypozorují cervikální hlen, ten má konzistenci nevařeného vaječného bílku. A právě tento hlen poskytuje ideální prostředí pro šíření spermií!

Také děložní čípek se během ovulace změní. Při ovulaci je na omak měkký, krátký a je v něm hmatatelný otvor. V období neplodných dnů je zase naopak tuhý, dlouhý a bez otvoru. Některé z žen trápí tzv. bolestivá ovulace, celý proces tedy doprovází bolesti podobné těm, které začínají při menstruaci. Také je možné, že dojde i k ovulačnímu krvácení, to ale jen v podobě špinění. Část žen také potvrzuje, že se dostavuje během ovulace zvýšená chuť na sex.

Jako další příznaky ovulace se uvádí:

  • Citlivější čich
  • Vyšší atraktivita
  • Celková citlivost těla – např. bolesti prsou

Ovulace a plodné dny

V první řadě je třeba si uvědomit, že plodné dny se nerovnají ovulaci! Plodné dny jsou zhruba pět dní v měsíci a žena je tak schopná početí. Plodné dny většinou začínají čtvrtým dnem před začátkem ovulace (včetně) a končí jeden den po jejím ukončení.

A proč zrovna pět? Ačkoli je možné vajíčko oplodnit maximálně do 24 hodin po jeho uvolnění z vaječníků, neznamená to, že musí k pohlavnímu styku dojít vždy v den ovulace. Spermie jsou totiž schopny přežít v ženském prostředí 3 až 5 dní. Jestliže tak k pohlavnímu styku dojde čtyři dny před ovulací, spermie si na vajíčko několik dní tzv. „vyčkají“.

Anovulační cyklus

K otěhotnění je nutné, aby proběhla ovulace, v opačném případě ale nemůže být do vaječníku vyplaveno vajíčko. Jestliže k procesu ovulace nedojde, mluvíme o anovulaci, ta je typická jak pro dospívající dívky, tak pro ženy po menopauze. Vyskytnout se ale může také u žen v plodném věku. V případě žen v plodném věku na problém obvykle bohužel přijdou až v momentě, kdy se jim nedaří otěhotnět. I přes anovulaci může mít žena normální a pravidelný menstruační cyklus.

Na anovulační cyklus lze nejspolehlivěji přijít z ultrazvukového vyšetření. Další možností je laboratorní rozbor krve, i ten může odhalit hormonální změny. A jaké jsou nejčastější příčiny anovulace? 

Příčiny anovulace:

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Poruchu štítné žlázy
  • Hormonální dysbalanci
  • Příliš nízká či vysoká tělesná hmotnost
  • Extrémní fyzická zátěž
  • Nízký či vysoký věk
  • Stres

Pokud k ovulaci u ženy nedochází, je nutné zahájit okamžitě léčbu, která spočívá v hormonální terapii a úpravě životního stylu. Aby mohla pacientka s anovulací v budoucnu otěhotnět, je nutné s léčbou začít opravdu co nejrychleji!

Opakem anovulace je vícečetná ovulace, během které dochází k uvolnění více vajíček najednou, často se jedná o vajíčka dvě. Pokud jsou tato vajíčka oplodněna, výsledkem bývají dvojvaječná dvojčata.

​Hledáte jiné nemoci?

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení. Důležitá jsou pak dietní jídla při průjmu, jako jsou suché těstoviny nebo pečivo. Případně jsou vhodná dietní jídla při průjmu jako kuřecí vývar.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.