Svrab u člověka – co na něj skutečně zabírá?

Onemocnění svrabem nesouvisí s nedostatečnou osobní hygienou, jak si mnoho lidí myslí. Svrab se přenáší dvěma způsoby:

  1. Buď během přímého kontaktu kůže s nakaženou osobou
  2. Nebo cestou nepřímou, to znamená kontaktem s ložním prádlem nebo oblečením, které bylo předtím používáno nakaženou osobou

K přenosu infekce stačí jedna oplodněná samička. Do kůže se je schopna zavrtat se za několik minut. Dále je také možné se nakazit během pohlavního styku.

Onemocnění svrabem je lékař, který určí diagnózu, povinen hlásit epidemiologoviSvrabem se může nakazit každý.

Svrab příznaky:

  • svědění celého těla a to především v noci
  • na kůži se objevují chodbičky esovitého tvaru o délce 0,5 – 1 cm, zakončené drobným puchýřem nebo pupínkem. Jedná se o místa s jemnou kůží.
  • svědění je nesnesitelné a dochází tak ke škrábání, čímž se stav zhoršuje

Dále se objevují také sekundární příznaky svrabu: oděrky, zhrubění kůže a dochází ke změně pigmentace. Na člověku samička přežívá zhruba 4–6 týdnů, kdy naklade přibližně 40–50 vajíček. Z části z nich se vylíhnou noví jedinci.

Léčba

Cílem léčby je likvidace parazitů v kůži, používá se k tomu terapie sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který se používá u dospělých a dětí od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje za týden, ošetřující nebo jak určí lékař.

Dále s používá síra v masti. U dospělých se používá 10 – 20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Možné je využití síry v masti i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Mast je levná a účinná, nevýhodou je její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (mimo hlavy a krku u dospělých). Po uplynutí dané doby se provede očistná koupel. Svědění může po léčbě stále přetrvávat několik dnů, proto se doporučuje po léčbě kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Léčba svrabu se neomezuje jen na likvidací parazitů na těle. Velmi důležité je také zabránit další opětovné nákaze nebo nakažení dalších lidí. Parazit je mimo organismus člověka velice citlivý a při pokojové teplotě umírá do tří dnů, přesto je ale vhodné většinu věcí v domácnosti preventivně dezinfikovat.

Svrab u těhotných žen

Svrab není ani tak problémem pro miminko jako spíš pro maminku. Léčba je v těhotenství obtížná, protože léky, které jsou na svrab jinak předepisovány nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy.

Bylinky, jako je aloe vera či tea tree jsou vhodné na přidání do koupele, fungují jako bojovníci proti svrabu. Zajděte si do lékárny, řekněte že jste těhotná a že potřebujete šetrně, ale účinně vyléčit svrab. Lékárník by vám měl poskytnout léčivou sírovou mast, která je na boj se svrabem tím nejlepším pomocníkem. Mast se používá po dobu tří dní, kdy byste se měly co nejčastěji mýt a opakovaně mast aplikovat.

Kdy navštívit lékaře?

Při podezření na svrab vyhledejte lékaře. Nevsázejte na to, že se doma vyléčíte sami. Lékař stanoví diagnózu a odpovídající léčbu.

Prevence

Důležitým preventivním krokem je opakované praní ložního prádla a všeho oblečení. Samozřejmostí je také, v případě prodělání nemoci, znovu vyprání všech věcí ve skříní, umytí čalounění, vyvaření ručníků, utěrek a dalšího textilu co máte v bytě. Je důležité opakovat toto praní minimálně týden, ale i tak se může stát, že se svrab vrátí.

Co nemůžete vyprat zkuste zamrazit. Po vyprání prádla jej musíte ještě důkladně vyžehlit.

Dále je to dodržování hygienických pravidel: pečlivé mytí rukou, vyhýbání se používání cizích hygienických potřeb a ložního prádla.

Hledáte jiné nemoci?

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.