Jak se stravovat se žaludečními vředy?

Žaludeční vřed je zánětlivé onemocnění, při němž jsou stěny žaludku či dvanáctníku poškozeny přímým působením kyseliny chlorovodíkové. Ta je součástí žaludečních šťáv a slouží spolu s enzymy k trávení potravy. Žaludeční vředy dokážou opravdu potrápit. Jak je poznáte a co dělat, když ani detoxikace organismu nezabírá?

ˇ

Vznik žaludečních vředů

Obvykle platí, že vřed vznikne tehdy, pokud je žaludeční kyseliny příliš. Stejně často vznikne ale tam, kde žaludeční sliznici a její ochrannou hlenovou vrstvu poruší vliv alkoholu, černé kávy nalačno, kouření, a také nepravidelná, studená nebo naopak příliš horká potrava.

K jejímu narušení samozřejmě přispívá také starý známý stres a mnohé léky – za ty nejčastěji užívané jmenujme alespoň acylpyrin nebo ipobrufen.

Za masové rozšíření vředové choroby však může infekce bakterií Helicobacter pylori, kterou se člověk obvykle nakazí už v dětství a to v rámci rodiny, slinami nebo jinými tělními tekutinami.

Jak poznat žaludeční vředy?

Bolest je někdy ostrá a palčivá, jindy spíš tupá. Přesné místo bolesti závisí na umístění vředu. Záludné je, že někdy nebolí vůbec a přijde se na ně teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže. Bolest je často považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Základní příznaky:

 • Bolest v nadbřišku při jídle,
 • pálení jícnu,
 • pocit návratu kyselého zpět do jícnu,
 • častá potřeba zvracení,
 • přetrvávající bolesti břicha,
 • průjem.

Léčba žaludečních vředů

Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích. Léčba medikamenty trvá zhruba šest týdnů, poté se provádí kontrolní endoskopie. Ze dne na den se tedy vyléčit nelze.

Součástí léčby je také úprava životního stylu a jídelníčku pacienta. Vhodné jídlo působí neutralizaci kyseliny, naopak kyselé nebo dráždivé pokrmy obtíže zhoršují.

Antibiotika

Zánět žaludku se přesunul mezi infekční nemoci a místo operace se doporučují antibiotika. Zajímavé je, že v mnoha zemích se v souvislosti s častým nasazováním antibiotik na jiné nemoci snížil výskyt žaludečních vředů, ale čeští lékaři tento trend zatím nepozorují.

Léky tlumící obtíže trávicího ústrojí

Kromě antibiotik se při silné bolesti používají léky k tlumení obtíží trávicího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší.

Homeopatika

 • Kalium bichromicum při pocitu tíže v žaludku
 • Phosphorus při pálivé bolesti žaludku.

Domácí léčba a babské rady

Doporučuje se užívání gelu z aloe vera. Ochranný povlak sliznice pomůže vytvořit sliz z lněného semene, který se získá jeho vyluhováním ve vlažné vodě. Můžete také vyzkoušet plody goji, které celkově pročistí organismus nebo při bolesti přiložit ledový obklad na bolestivé místo.

Bylinky

Pokud nejste zastánci léčiv a preferujete spíše naturální cestu, můžete vyzkoušet tyto pomocníky:

 • Květ heřmánku,
 • kořen kostivalu,
 • kořen puškvorce kořen,
 • nať světlíku lékařského,
 • nať zeměžluči.

Tip: Co zabírá na křeče?

Pro rychlou úlevu se doporučuje vypít větší množství vody, která zředí žaludeční kyseliny. Na křeče také dobře působí šťáva z kyselého zelí. Vymačkejte středně velkou hlávku zelí a vypijte polovinu skleničky třikrát denně, vždy asi hodinu před jídlem. Šťáva musí být vlažná.

Možné komplikace

Vředy se mohou dále komplikovat krvácením, když vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Jedná se o urgentní stav, při kterém může být zvracení krve a později i přítomnost natrávené krve ve stolici.

Druhou nejčastější komplikací je prasknutí vředu. Jde o proniknutí celou stěnou a obsah zažívací trubice pak vytéká do břišní dutiny. Tato komplikace je provázena silnou bolestivostí a léčbou je urgentní chirurgický výkon. Stejně tak je třeba okamžitá operace, pokud vřed pronikne do vedlejšího orgánu, například do slinivky břišní.

Dietní doporučení

Váš pestrý jídelníček by měl odpovídat zásadám zdravé stravy. V současnosti neexistuje žádná dieta, která by prokazatelně a zásadním způsobem pozitivně ovlivnila proces hojení. Existují však dietní doporučení, jejichž základním pravidlem je nedráždivost. Jinými slovy – nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv.

Jako velmi vhodné potraviny se udávají jáhly a brambory, hlavně pro svůj obsah vitaminu C a zásaditou povahu. Podobně působí také dýně, banánové smoothie nebo doměkka uvařená rýže. Pomáhají také mandle, které potlačují pálení žáhy a snižují tvorbu žaludeční kyseliny i aktivitu vředu.

Do jídelníčku nepatří:

 • Potraviny kořeněné a aromatické,
 • káva a silný čaj,
 • černý čaj, káva, colové nápoje,
 • čokoláda,
 • alkoholické nápoje,
 • strava bohatá na cukry,
 • jídla na přepalovaných tucích.

Prevence

Pokud vznik žaludečních vředů souvisí se způsobem našeho života a stravováním, je dobré dbát na zdravé a pravidelné jídlo, omezit stres v práci a doma, dostatečně odpočívat, vyhnout se zbytečnému pití alkoholu a nekouřit. Vhodné je také omezit ostrá a kořeněná jídla, sycené nápoje a příjem kofeinu.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.