Proč je v jídelníčku vhodná maracuja neboli passion fruit?

Maracuja, česky marakuja či mučenka jedlá, je označení pro exotické ovoce kyselé chuti, které roste zejména v afrických a amerických zemích. My se s maracujou můžeme zcela běžně potkat na regálu v supermarketech, kde je k dostání ve fialové nebo žluté barvě. Jaké výhody má konzumace mučenky jedlé pro náš organismus a jaké jsou tipy na recepty?

Co je to mučenka jedlá

Toto exotické ovoce je známé hned pod několika jmény, mezi ty běžně užívané se řadí:

 • maracuja/marakuja,
 • passion fruit,
 • mučenka jedlá.

Nejlépe se marakuje daří v teplých oblastech, přičemž v České republice je pěstování maracuji poměrně náročné. Plod je kulatého tvaru a mezi základní zbarvení se řadí fialová se žlutou. Obě varianty jsou velmi šťavnaté a plné semínek. Někteří konzumenti chuť marakuji přirovnávají ke kyselejšímu mangu. Připravujete-li si tak například chia mango pudink, přidejte do něj i trochu marakuji. Ta chia mango pudink obohatí nejen o výraznější chuť, ale také o větší dávku vitaminů.

Maracuja pěstování

Ačkoliv domovská země passion fruit se nachází mimo Českou republiku, zkušení zahradníci zvládnou pěstování maracuji i v našich podmínkách. Semínka pro vypěstování ovoce můžete buď zakoupit samostatně, anebo je vydlabat z vnitřku plodu mučenky jedlé. Čím větší teplo bude ovoce mít, tím lépe se mu bude dařit. Ideálním místem pro pěstování tak jsou zimní zahrady či skleník. Vysadit můžete v těchto podmínkách nejen passion fruit, ale taktéž i jiné exotické ovoce. Opylení mučenky probíhá cizoprašně, jinak řečeno rostlinka potřebuje být opilovaná pylem jiné rostliny. Důležité je také, abyste mysleli na péči v podobě hnojení či zajišťování přísunu světla.

Maracuja: kde koupit

Pokud se nechcete pustit do samostatného pěstování maracuji, daleko snadnější možnost představuje její zakoupení. Otázkou je, kde maracuju koupit. Učinit tak můžete na vybraných ovocných a zeleninových trzích a běžně dostupné jsou plody mučenky jedlé i v supermarketech. Hned u ní se obvykle prodává i kiwano, přestože se jedná o tropickou zeleninu, nikoliv ovoce. Co se týká zpracované maracuji, například v podobě fitness tyčinek, tak je ideálním místem pro nákup e-shop Grizly. Spousta společností se také zaměřuje na prodej mučenkové marmelády, šťáv, různých limonád nebo kosmetiky.

Marakuja recepty

Pro svoji výjimečnou chuť se plody mučenky jedlé přidávají do několika receptů, obvykle sladkých. Běžně se můžeme setkat s receptem na marakujovou limonádu, smoothie nebo muffiny.

1

Marakujová limonáda

V marakujové limonádě se příjemně mísí sladké a kyselé chutě, které společně osvěží stejně dobře jako osvědčená domácí okurková limonáda. Jak marakujová, tak domácí okurková limonáda jsou připravené během několika málo minut a postarají se o dodržování pitného režimu nejen v letních měsících.

Ingredience:

 • 6 mučenek
 • 1/2 šálku citronové šťávy
 • 1/2 šálku cukru
 • 2 šálky vody

Postup:

Ostrým nožem rozřízněte všechny marakuji napůl a lžící vydlabejte vnitřky. Do džbánu přidejte dužinu. Citrony odšťavněte pomocí odšťavňovače. Přidejte citronovou šťávu k dužině mučenky ve džbánu. Do džbánu přidejte i cukr a vodu a dobře promíchejte.

Podávejte marakujovou limonádu dobře vychlazenou. Neváhejte si k ní jako občerstvení připravit křehký meruňkový koláč, v němž lze případně meruňky nahradit i jinými druhy ovoce. Kombinace marakujové limonády s křehkým meruňkovým koláčem je skvělá i jako občerstvení na party.

2

Smoothie z mučenky

Smoothie, jehož základ tvoří kombinace manga s passion fruit, je ideální jako snídaňový i svačinový pokrm s nádechem exotiky. Svému tělu dodáte potřebnou dávku vitaminů i vlákniny, která pomůže s bezproblémovým trávením. Pokud si mučenku jedlou dopřejete raději samostatně, vyzkoušejte alespoň mangovo-proteinové smoothie, které je připravené doslova během vteřiny. Výhodou taktéž je, že jak mangovo-proteinové smoothie, tak i tento recept jdou připravit i s mraženým ovocem.

Ingredience:

 • 100 g manga
 • mučenka podle potřeby
 • 3/4 šálku kokosového mléka
 • 4 lžíce čerstvé citronové šťávy
 • 3 lžíce medu
 • led podle potřeby

Postup:

Do mixéru přidejte plátky manga, dužinu z marakuji, kokosové mléko, citronovou šťávu a med.
Pokud chcete kašovitou konzistenci, přidejte do mixéru i kostky ledu a rozdrťte dohladka.

Následně si své mangové smoothie z marakuji nalijte do kelímků a na zdraví!

3

Marakujové muffiny

Připravit si muffiny není nic obtížného a mezi konzumenty se obvykle setkávají s velkým úspěchem. Důkazem toho může být i nespočet variací, které zahrnují nejen marakujové muffiny, ale taktéž například zdravé tvarohové muffiny nebo slané muffiny. Co se týká passion fruit, to lze zužitkovat nejen při přípravě receptu na marakujové muffiny, ale taktéž lze plod mučenky přidat do zdravých tvarohových muffinů.

Ingredience na těsto:

 • 2 hrnky samokypřicí mouky
 • 1/2 hrnku moučkového cukru
 • 100 g nasekané bílé čokolády
 • 125 g rozpuštěného a vychladlého másla
 • 1/3 šálku mléka
 • 2 lehce rozšlehaná vejce
 • 1/4 šálku dužiny z mučenky
 • 1 lžička vanilkového extraktu

Ingredience na mučenkovou polevu:

 • 1 1/4 šálku čistého moučkového cukru
 • 2 lžičky horké vody
 • 1 1/2 lžičky dužiny z mučenky

Postup:

Předehřejte troubu na 200 °C. Plech na muffiny lehce vymažte.

V míse smíchejte mouku, cukr i čokoládu a uprostřed udělejte prohlubeň.

V džbánu ušlehejte máslo, mléko, vejce, marakuji a vanilku. Nalijte do prohlubně. Směsí naplňte otvory na muffiny ze tří čtvrtin. Pečte 15 až 20 minut nebo dokud špejle zapíchnutá do středu nebude čistá.

Pro přípravu polevy si v misce rozmíchejte moučkový cukr, vodu a passion fruit , dokud nebude směs hladká. Lžící poté polevu nalijte na muffiny, pokapejte muffiny i po stranách. Nechte zatuhnout.

Tip! K večeři si zkuste připravit slané muffiny, jejichž zdravé varianty doporučují i výživoví poradci z Nutriadapt.

Marakuja účinky

Kromě znamenité chuti existuje ještě několik dalších důvodů, proč byste konzumaci passion fruit měli zvážit. Jedná se například o vysoký obsah vitaminů i minerálních látek, z nichž můžeme vyjmenovat vitamin A, C nebo hořčík s draslíkem. Stejně tak je mučenka jedlá skvělým zdrojem vlákniny a cukrovkáři ocení zejména fakt, že zlepšuje citlivost na inzulín. A v neposlední řadě plody mučenky podporují zdraví srdce.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.