Šestá nemoc – příznaky, léčba i prevence

Šestá dětská nemoc patří mezi jedno z běžných dětských onemocnění. Jaké má šestá nemoc příznaky a jak je léčit? A lze se mu úplně vyhnout?

Co je šestá dětská nemoc?

Šestá nemoc neboli růžovka je virové akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou, které ale naštěstí nemívá těžký průběh. Její začátek nejednoho rodiče ale zřejmě vyděsí. Ohrožené jsou hlavně děti do dvou let. Po prodělání nemoci je většina pacientů nadále imunních. Nemoc se přenáší vzdušnou cestou a inkubační doba je 5-12 dní. Přesná příčina šesté nemoci (mimo virového původu), není doposud známa, ale šestá nemoc příznaky jsou celkem snadno rozpoznatelné. Někteří lékaři se domnívají, že šestá dětská nemoc posiluje organismus po prodělání této infekce.

Šestá nemoc příznaky

Šestá dětská nemoc se většinou diagnostikuje na základě průběhu nemoci. Inkubační doba je přibližně 14 dnů a mezi hlavní šestá nemoc příznaky patří náhlé vysoké teploty kolem 39 °C.

S jinými projevy se ze začátku nesetkáte, jelikož se děti jinak zdají zdravé a dobře spí. Horečka trvá až 4 dny a po jejím snížení se objeví typická šestá nemoc vyrážka, která je drobnoskvrnitá a růžové barvy (na trupu, krku a horních končetinách). Šestá nemoc vyrážka postupně do dvou dnů začne ustupovat.

Šestá dětská nemoc – léčba

Léčba růžovky je zaměřená na odstraňování nepříjemných příznaků. Doporučuje se hlavně klidový domácí režim, dodržovat pitný režim a kontrolovat pravidelně teplotu. Jestliže  přesáhne 38 °C, můžete dítěti dát léky na snížení horečky.

Při tomto onemocnění rozhodně nejsou vhodná antibiotika, nemoc je virová a pacienta tak antibiotika nevyléčí. Dále omezte procházky i koupání, šestá nemoc vyrážka nevyžaduje žádné mazání, zmizí sama a žádné krémy to bohužel neovlivní. Nemoc mívá většinou lehký průběh, komplikace jsou až vzácné. V takových případech může infekce probíhat podobně  jako zánět mozku a mozkových blan, zánět jater, může dojít k postižení krvetvorby, nebo u pacientů po transplantaci k rozvoji zánětu plic.

Tip: S doporučením vhodných léků na zmírnění horečky u dětí vám rádi poradí lékárníci, Vyzkoušejte třeba hustou síť poboček a kvalifikované pracovníky v lékárnách Pilulka.

Šestá dětská nemoc u těhotných žen

Těhotná žena může tuto nemoc chytit v případě, že ji v dětství neprodělala a tělo tak nemá potřebné protilátky. Ve většině případů ale nákaza těhotenství neohrozí. Problém by mohla způsobit pouze vysoká teplota, která je u šesté nemoci běžná. Jestliže jste těhotná a dostanete podezření, že by se mohlo jednat o šestou nemoc, nebo se u vás náhle objevily vysoké teploty, vyhledejte ošetřujícího lékařem nebo gynekologem. Lékař doporučí vhodnou léčbu vzhledem k jinému stavu. Jako prevenci i proti dalším komplikacím v těhotenství se doporučuje zdravý životní styl, přiměřený jídelníček a dostatek pohybu.

Kdy navštívit lékaře?

Šestá dětská nemoc není strašák a i když vás může vysoká teplota a vyrážka u dítěte vystrašit, není třeba hned panikařit. Jestliže dítě nemá jiné příznaky a je relativně v klidu a chová normálně, nejspíše vás právě postihla právě ona. Samozřejmě není příjemné, když je dítko nemocné, nemoc ale rychle odezní.

K lékaři jděte vždy, když horečka neustává nebo stoupá. Lékař by měl vidět i dítě, u kterého horečka vystoupala nad 40 °C nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny.

Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy může dojít k dehydrataci a ke ztrátě minerálů, nebo když se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, a zvracení. Lékaře volejte i v případě, kdy má ditě otok krku a hrdla, neobvyklou kožní vyrážku, pociťuje tuhnutí šíje a je citlivé na světlo, má bolest na hrudi, je zmatené či malátné.

Prevence

Proti nemoci není dostupné očkování a prevence v pravém slova smyslu neexistuje. Určitě je dobré dodržovat zdravý životní styl – zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny, pitný režim, pohyb a dostatek spánku.

Šestá dětská nemoc se neopakuje, zanechává trvalou imunitu.

​Hledáte jiné nemoci?

Pátá nemoc

Stejně jako šestá nemoc, i pátá nemoc postihuje hlavně děti. Hlavními příznaky jsou zvýšená teplota a vyrážka.

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Bolest v krku

Kdo by neznal tuto nepříjemnost. Jak ji co nejlépe přecházet?

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.