Nadýmání a plynatost – příčiny a rychlá léčba

Nadýmání trápí až 30 % lidí a to od kojenců až po seniory. U starší populace je na vině, jak zhoršené trávení, tak choroby jater, žaludku, slinivky a střev, zácpa a potíže s chrupem. Za nadýmáním může být i užívání některých léčiv, nedostatečný příjem tekutin a nízká pohybová aktivita. Vzácně může být na vině i nádorové onemocnění. Pokud se nadýmání opakuje častěji a jestliže jej pacient vnímá jako obtěžující či bolestivé, měl by navštívit lékaře!

Příznaky nadýmání

Zdravému jedinci  odchází plyn asi 10x denně a to v celkovém objemu jednoho litru. Jestliže se v těle utváří větší množství plynů, které se nedostatečně vstřebávají nebo neodchází ven přirozenou cestou, bavíme se již o nadýmání.

Ženy často trpí pocitem nafouknutého břicha a plnosti krátce před menstruací, zhruba týden až několik dní před tím, než dojde k pravidelnému krvácení.

Jakmile ale žena začne menstruovat, obvykle se stav upraví. V tomto případě jde o součást premenstruačního syndromu. Proti takovému problému se dá bojovat v rámci léčby premenstruačního syndromu jako celku. Velmi pomáhají i bylinné přírodní prostředky.

Léčba

Léčba spočívá především v zařazení vhodného jídelníčku a přidání přirozeného pohybu.

Jíst byste měli pomalu a v klidu. Pít se doporučuje 1,5–2 litry tekutin denně. Přirozený pohyb naleznete prostřednictvím procházek, plavání, práce na zahradě apod.

V případě potřeby mohou lékaři přistoupit k farmakologické léčbě. Deflatulencia upraví prostředí v tenkém a tlustém střevě a usnadní tak odchod plynu a zmenší nepříjemné pocity napětí a tlaku v břiše. Prokinetika dále normalizují, zvyšují a urychlí pohyb trávicího ústrojí. Podávají se k urychlenému vyprazdňování žaludku, na zrychlení průchodu tráveniny tenkým střevem, některé z nich také působí na pohyb tlustého střeva. A jak se zbavit nadýmání?

Domácí léčba a babské rady

Dopřejte si nejlépe 5- 6x za den malé porce kvalitního a výživného jídla, které tělo stráví a zužitkuje snadněji, než když se 1-2 denně přejíte k prasknutí. Kromě bylinných čajů můžete také zkusit teplé obklady na břicho, horkou koupel nebo cvičení.

Bylinky

Z bylinek a koření si vybírejte jemné, nedráždivé druhy, jako jsou kopr, bazalka, tymián, oregano, libeček, bobkový list. Proti nadýmání působí dobře také anýz, fenykl a kmín, ty můžete konzumovat ve formě čaje a čajových směsí. Střeva dokáže pěkně rozhýbat také máta peprná. 

Potraviny proti nadýmání

Existuje ale řada potravin, které dokáží s plynatostí bojovat. Co pomáhá na nafouklé břicho? Probiotika, tedy bakterie, které se starají o očistu našich střev, jsou velmi úspěšným prostředkem proti symptomům nafouklého břicha. Najdete je v jogurtech a kefírech. Proto zařazujte například k odpolední svačině jogurty s nízkým obsahem tuku, které účinně pomáhají trávení. Pro větší podporu trávicího systému si můžete probiotika koupit i jako doplněk stravy v lékárně.

Tip: Prémiové doplňky stravy a probiotika nabízí i projekt Carnium Botanicals. V nabídce Carnium Botanicals jsou doplňky pro všechny. Web obsahuje také příběhy zákazníků.

  • Kysané mléčné výrobky
  • Jablka
  • Banány
  • Ořechy
  • Celozrnné obiloviny (pokud nemáte intoleranci či alergii na lepek)
  • Okurky
  • Brambory
  • Rajčata
  • Červená řepa
  • Zázvor
  • Máta
  • Tymián
  • Kmín
  • Oregano
  • Anýz

A kterým potravinám se raději vyhnout?

  • Vyhýbejte se rizikovým potravinám, mezi které patří luštěniny (hrách, fazole, čočka), ořechy, ze zeleniny především zelí, cibule, česnek, kapusta, květák, brokolice a z ovoce hroznové víno (i rozinky), švestky, meruňky, hrušky, banány.
  • Nadýmání provokuje i čerstvé bílé nebo kynuté pečivo nebo právě upečený a stále teplý chléb. Škodlivé jsou také mastné, ostře kořeněné nebo přesolené potraviny, včetně uzenin, paštik, naloženého masa a zrajících sýrů.
  • Vynechat byste také měli instantní potraviny – polévky, pudinky, bramborové kaše apod.
  • Z nápojů omezte kyselé ovocné šťávy, stolní vody, minerálky a limonády sycené oxidem uhličitým a samozřejmě alkohol! Při problémech s trávením pomáhá dát si malé pivo, to by naopak nemělo uškodit. Při zdravotních obtížích je ale nutno konzultovat s lékařem!

Nadýmání v těhotenství

K nejčastějším těhotenským obtížím patří právě nadměrné nadýmání, a to dokáže pěkně potrápit! Nejúčinnější zbraní proti plynatosti je úprava jídelníčku tak, aby neobsahoval moc nadýmavých potravin. Stejně tak je zapotřebí zařadit i přiměřený pohyb a dodržovat dostatečný pitný režim.

Pomůže také, když si před spaním nahřejete záda a bříško měkkým polštářkem a schoulíte se do klubíčka. Vzniklým teplem se pomalu začne uvolňovat přebytečný plyn ve střevech.

Dále činnost střev podpoříte také tím, že se budete v oblasti bříška opatrně hýbat. Zkuste se posadit na gymnastický míč a pánví dělejte mírné krouživé pohyby. Opakujte toto cvičení každé ráno a večer na 5 ž 10 minut, brzy pocítíte výsledky!

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře navštivte jestliže potíže s nadýmáním trvají déle nebo je provázejí další problémy, jakými může být nevolnost, zvracení nebo silné bolesti v břiše.

Lékař následně provede základní laboratorní vyšetření, vyšetření ultrazvukem, případně rentgen břicha. Na pováženou je také endoskopické vyšetření.

Prevence

Prevencí je především zdravý životní styl. Zdravý a pestrý jídelníček a dostatek pohybu.

  • Správný výběr potravin – věnujte pozornost svému zažívání a zjistěte, co mu nedělá dobře.
  • Stolování v klidu – a to bez stresu a mluvení!
  • Střevní mikroflóra – chraňte si „dobré“ břišní bakterie, ty vás ochrání od zažívacích problémů, civilizačních nemocí a stresu.
  • Sezónní a vyvážený jídelníček – potraviny, které právě dozrávají tělo obecně lépe tráví.

​Hledáte jiné nemoci?

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc“.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak – hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.