Co je konjak a jak jej využít?

Konjak je označení pro kořen rostliny, která své využití našla jak v potravinářství, tak v kosmetickém průmyslu. Konjakové houbičky se staly na poli beauty rituálů doslova hitem. K čemu jsou tyto houbičky vhodné a jaké další informace se o konjaku vyplatí vědět?

Charakteristika rostliny konjak

Rostlina konjak, u níž je nejdůležitější jedlá hlíza, pochází z Asie, v Japonsku se pro léčivé účinky využívá již od 6. století. I v dnešních dnech k pěstování rostliny konjak dochází zejména na území Asie, odkud se pak distribuuje dále do světa. Velikost kořenu může dosahovat 25cm délky. Rostlina je velmi odolná a nepotřebuje žádnou speciální péči. Skvěle se jí daří v tropických a subtropických podmínkách. Jakmile je kořen zralý, zpracovává se a využívá se zejména v potravinářském průmyslu.

Využití konjaku

Největší využití nalezne konjak, taktéž vyhledávaný jako conjac, v potravinářském průmyslu. Mezi nejčastější potraviny s obsahem této rostlinky patří:

  • konjakové těstoviny,
  • konjak nudle,
  • konjaková rýže.

Výše zmíněnými přílohami se dají zcela bez problémů nahradit ty běžně používané. Lze tak například pozměnit recept na milánské špagety, do nichž se místo tradičních špaget vyrobených z pšeničné mouky přidají konjakové těstoviny. Kromě potravin conjac uspěl jako základ čisticí houbičky a v některých zemích se dokonce přidává do léků.

1

Konjaková rýže

Neznamená to, že se označení „konjak rýže“ vztahuje k surovině, která byla kompletně získaná z rostlinky konjaku. Jedná se o takový druh rýže, ke kterému se pouze přimíchá konjaková mouka. Zejména v asijské kuchyni se jedná o velmi oblíbenou verzi rýže, která se však může přidat i do našich pokrmů, jako je kuře na paprice. Stejně tak chutné je kuře na paprice s těstovinami z konjaku. Jelikož je konjaková rýže nízkokalorická a obsahuje velké množství vlákniny, je doporučována pro lidi, kteří se chtějí zbavit přebytečných kil. Skvělé je tak k upravené stravě přidat třeba i cvičení tabata, které se v posledních letech, stejně jako konjak, setkává s velkým úspěchem.

2

Konjak nudle

Oblíbenou přílohou v souvislosti s konjakem je nejen konjaková rýže, ale taktéž konjak nudle. I ty se řadí k nízkokalorickým surovinám s nízkým obsahem tuků i sacharidů. Proto i v tomto případě, když se rozhodnete ke svému životnímu stylu přidat jak konjak nudle, tak třeba zmíněné tabata cvičení, by měla jít nadbytečná kila pomalu stranou. I v tomto případě se v nudlích nachází spousta zdraví prospěšné vlákniny, kterou ocení nejen naše střeva. Mimo jiné vláknina také podporuje pocit sytosti.

3

Konjakové těstoviny

Všechny přílohy, ať už se jedná o konjak rýži, těstoviny nebo nudle jsou zástupcemi nízkokalorických pokrmů, které si tak rozumí s různými dietami. Konkrétně konjakové těstoviny přijdou vhod při dodržování KetoFit diety či kterékoliv jiné ketonové diety. Ani v tomto případě v těstovinách nechybí dostatek vlákniny a zužitkovat se dají zcela běžně, zkrátka jako obyčejné těstoviny. Uvařte si je tak jednu z nejlepších dietních příloh k masům, omáčkám či čemukoliv oblíbenému. Jejich příprava ale vyžaduje o něco více času i práce. Spíše tak konjakové těstoviny využijte jako zpestření jídelníčku, nikoliv jako kompletní náhradu klasických těstovin.

4

Konjak houbička

Oblíbeným kosmetickým produktem je konjaková houbička, která se taktéž vyrábí za využití konjakové mouky. Díky přírodnímu složení je konjak houbička ekologickým pomocníkem pro očištění obličeje i těla. Během používání houbičky dochází k jemné exfoliaci pokožky, která tak po pravidelném používání vypadá zdravěji. Konjak houbička by se rozhodně dala zařadit ke krokům pro lepší pleť, pro dosažení o to lepších výsledků zvažte nějakou z pleťových masek. Konjak houbička je tvrdá, ale jakmile přijde do kontaktu s teplou vodou, příjemně změkne a je připravená z pokožky odstranit nahromaděné nečistoty. Konjakových houbiček se prodává několik druhů, rozdělení je stanovené podle typu pleti.

Kde koupit conjac?

Zakoupit produkty vyrobené použitím conjacu má zájemce možnost ve vybraných supermarketech, prodejnách zdravé výživy i na několika e-shopech. Jedním z nich je například Slimpasta zaměřující se právě na nízkokalorické potraviny, mezi nimiž nechybí konjakové výrobky. Ojediněle se pak dá v obchodech narazit také na výrobky, jako jsou konjakové gely, cukroví nebo dokonce na sušenou slupku konjakové rostlinky.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.