Čím je cvičení tabata natolik výjimečné?

Se stále větší oblibou se zejména mezi ženami setkává cvičení tabata, které se řadí ke kardiovaskulárním tréninkům, kdy hraje podstatnou roli každá vteřina. Cviky se totiž jedou v několikasekundových sériích, které jsou sestavené tak, aby docházelo ke spalování tuků. Jak tabata workout funguje a jak by měl vypadat ideální tabata trénink?

Co je to cvičení tabata?

Historie tabaty spadá do Japonska, kde se na dvou skupinách sportovců provedl zkouškový test. Závěr testu byl takový, že intenzivní intervalový trénink, kterým tabata workout je, opravdu lidskému tělu pomáhá spalovat nadbytečné tuky nahromaděné například častou konzumací ve fast foodech. Celková doba cvičení tabata jsou pouhé čtyři minuty. Avšak čtyři minuty intenzivního zapojení celého těla. Rozdělený je tabata trénink na několik částí, vždy se 20 sekund cvičí a následně se 10 sekund odpočívá. Jakmile sjedete sérii osmi kol, máte pro tento den vystaráno.

Jaké tabata cviky jsou vyhledávané?

Obecně se mezi vyhledávané tabata cviky řadí ty nejzákladnější, které všichni moc dobře známe již ze školních let. Jedná se zejména o dřepy a kliky, nicméně poměrně časté jsou i přítahy, zanožování, zkrátka jakýkoliv kardio cvik. Skvělým doplňkem pro cvičení je kettlebell libovolné váhy, který se dá taktéž zužitkovat při cvicích na stehna. Díky tomu, že ke své váze přidáte ještě několik kilogramů navíc, uděláte si tabata workout a cviky na stehna o to účinnější. Jakmile si budete s tabata na cviky dostatečně jistí, navyšte buď kilogramy u závaží, anebo si prodlužte trénink.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETONOVOU DIETU OD KETOMIX

Jak vypadá tabata trénink?

Jak již bylo zmíněné, základní tabata trénink trvá 4 minuty, během nichž se střídá 20 sekund cvičení a 10 sekund odpočívání. Pustit se do cvičení můžete buď sami a cviky si vybrat podle sebe, anebo si k ruce vezměte nějaké internetové video, kterých je spousta. Myslete však na to, že cvičení tabata není vhodné pro všechny. Vynechat by jej měli jedinci se srdečními problémy i ti, kteří drží dietu KetoFit, během níž by bylo cvičení pro tělo příliš náročné. Jakmile pro vás budou 4 minuty cvičení hračka, prodlužte svůj trénink na zhruba 15 minut. Interval cvičení by měl pro dosažení optimálních výsledků být 2x až 3x týdně. Po celou dobu nezapomínejte na pitný režim, který by se měl skládat z vody, případně z čajů a ovocných či zeleninových šťáv. Dostatečný pitný režim pomůže s rychlejším odbouráváním tukových zásob.

Tabata cviky pro začátečníky

Pro začátečníky se doporučují spíše jiné druhy cvičení, například jednoduché cviky s gumou, nicméně pokud se přeci jen rozhodnete vyzkoušet tabata cviky pro začátečníky, nezapomínejte zároveň na dostatečný odpočinek, případně tabatu alespoň s jednoduchými cviky s gumou prostřídejte, aby mělo tělo dostatek času na odpočinek. Ze začátku je totiž na zotavení po tabatě potřeba daleko více času než u pokročilých sportovců, proto to hned na začátek „nepřepalte“. V opačném případě riskujete zranění, která vám cvičení znemožní na podstatně delší dobu.

Tabata cviky pro ženy

Primárně je tabata cvičení určené spíše pro ženy. Najít tabata cviky pro ženy tak opravdu není náročným úkolem. Před zahájením tréninku však nikdy nezapomeňte své tělo prohřát, ideální je třeba skákání přes švihadlo, a to alespoň pár minutek. Skákání přes švihadlo je navíc dalším efektivním způsobem, jak své tělo přimět k rychlejšímu spalování tuků. Stejně tak si můžete před tabata cvičením zaběhat, avšak ne dlouze, bohatě postačí 5 až 10 minut. Pravidelným absolvováním tabata cviků pro ženy navíc přispějete k utužení imunity, kterou ještě můžete podpořit konzumací superpotravin. Ty jsou součástí zdravého jídelníčků a na lidský organismus mají opravdu blahodárný vliv. Mezi oblíbené superpotraviny řadíme například borůvky nebo brokolici a tabata hubnutí tak díky nim bude zase o něco efektivnější.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2023 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.