Meditace může zbavit stresu i napětí. Jak meditovat?

Pod pojem meditace řadíme několik činností, z nichž řada je spojována s dosažením změněného stavu vědomí. Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu, ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí.

ˇ

Často si lidé ani neuvědomují, co se děje v jejich hlavě a jedou na takzvaného autopilota. Při pravidelných meditacích se lidé stávají více vědomí sami sebe a pociťují mnohem více štěstí. Ani vyplavený endorfin po cvičení nemá takovou sílu, jako urovnané myšlenkové pochody po meditaci. Meditace se doporučuje jedincům s poruchami soustředění, bipolární poruchou apod.

Meditace pro začátečníky

Pokud patříte mezi začátečníky, může vás udivit, kolik má meditace podob. Můžete meditovat v pohybu, vsedě, vleže, se zavřenýma či otevřenýma očima. Každá meditace funguje trochu na něco jiného a hlavně, každý jsme trochu jiný. Je jen na vás si najít tu vaši cestu.  Základem je nespěchat, začít pěkně pomalu. Pět až patnáct minut denně naprosto stačí.

Co se týká pravidelnosti, nezáleží na tom, zda meditujete ráno, v pracovní době, nebo večer před spaním. Důležité je si vytvořit návyk. Meditaci také můžete propojit s pilates cvičením, při kterém sladíte mysl s pohybem.

Účinky meditace

 • Chvilka opravdu jen pro sebe
 • Pomáhá s úzkostmi, depresemi
 • Podporuje imunitní systém
 • Zlepšuje spánek
 • Rozvíjí emoční vytrvalost
 • Prohlubuje kreativitu

Druhy meditace

Meditace bdělé pozornosti

Pokojná meditace, která rozvíjí bdělost a soustředěnou a klidnou mysl. Jde o postupné vyprazdňování mysli, například pomocí soustředění se na rytmus dechu. Probíhá zpravidla vsedě, nebo při chůzi.

Meditace vhledu

Meditace, která rozvíjí vhled do podstaty mysli. Někdy je popisována jako analytická meditace, nebo meditace pronikavého vidění. Při této meditaci si všímáme svých pocitů, analyzujeme je a plně prociťujeme.

Transcendentální meditace

Princip Transcendentální meditace spočívá ve využití schopnosti mysli, zklidnit se pomocí zpěvu a speciálních zvuků manter.

Osho meditace

Meditace vyvinutá New Age guru Oshem. Jedná se o fyzické cvičení vedoucí k vnitřní koncentraci. Cvičení trvá hodinu a je rozděleno do pěti fází. Pro cvičení je velmi nápomocná hudba.

Křesťanská meditace 

V křesťanském pojetí bývá meditace formou modlitby, strukturované cesty k přiblížení Bohu, nebo jeho zjevení.

Muslimská meditace

Jednou z pěti základních povinností každého muslima je modlit se k Bohu pětkrát denně, cestou soustředění na Boha, recitování Koránu nebo recitováním 99 božích jmen.

Judaistická meditace

Meditace se v judaismu praktikuje již od nepaměti. Příkladem může být technika hitbodedut.

Jak meditovat

Rozhodli jste meditaci vyzkoušet, ale nevíte jak začít? Každý doporučuje něco jiného. Jeden, že se máte soustředit na dech, druhý zase, že nemáte myslet pro jistotu na nic, a třetí, že si máte něco intenzivně představovat.

Jelikož je meditace opravdu náročná, můžete pro začátek vyzkoušet tento základní návod.

 • Sedněte si na pouhé 2 minuty v klidu a o samotě.
 • Sledujte, jak se cítíte (Jak se cítí vaše tělo právě v danou chvíli? Jste unavení? Ve stresu?)
 • Sledujte svůj nádech, který prochází nosem a jde dolů do plic. Výdech zpět nahoru a ven z úst.
 • Začněte počítat nádech a výdech. Jedna při vdechu, dva při výdechu. Opakujte a počítejte až do 10.
 • Když zjistíte, že vaše mysl bloudí, usmějte se a jednoduše se jemně vraťte ke svému dechu.
 • Opět počítejte jedna při nádechu, dvě při výdechu (Nebuďte zklamaní, pokud se vám nedaří udržet pozornost. To je normální. Postupem času se to bude zlepšovat).

Kurzy meditace Praha

 „Meditace v Praze“

Jedná se bezplatný kurz v Praze, kde se můžete naučit různé koncentrační a meditační techniky, základní mantry a abecedu duchovní disciplíny. Kde? Pražské Sri Chinmoy Centrum.

„Meditační centrum Praha“

Centrum meditace vycházející ze sahadža jógy. Můžete se těšit na meditaci pro začátečníky, očistné kúry či meditace pro pokročilé. Stačí si vybrat lekci. Meditační centrum se nachází na adrese Lipanská 4, Praha.

„Meditační jóga“

Meditační jóga je vhodná pro každého, kdo trpí stresem a touží po uvolnění, meditaci a zklidnění. Naučí vás odložit své myšlenky, starosti a stresy. Fyzické cvičení je až na druhém místě, hlavní důraz je kladen na zklidnění, dech a relax. Kde? Dům jógy vinohrady.

„Škola meditace“

Škola meditace provádí jednodenní kurzy a semináře. Na výběr máte opravdu mnoho témat. Např. Harmonizace vztahů, meditace s archanděly, proměna života aj. Kurzy a semináře probíhají v Moudrém domě, Za Kačabkou 5, Praha.

Kurzy meditace Brno

„Brno – meditační centrum“

Brněnské centrum je druhé největší meditační centrum buddhismu Diamantové cesty v České republice. Má více než 100 členů. Noví zájemci o buddhismus mohou přijít od neděle do čtvrtka na veřejné meditace. Centrum sídlí v Divišově čtvrti pod Lesnou, na ulici Trtílkova 18.

„Bodhi Brno“

Občanské sdružení se hlásí k theravádové linii buddhismu. Udržují živý kontakt s bývalými mnichy tradice Áyukusala. Najdete je v Centru Manaia, Riegrova 6, Brno.

„Centrum pro těhotné a rodinu Majka“

Aktivní relaxační meditace jsou vhodné pro všechny – začátečníky i pokročilé, bez rozdílu věku a pohlaví. Můžete se setkat i s výživovými poradci, kteří vám rádi pomohou s dalšími otázkami. Kde? Centrum Majka, Hybešova 14, Brno.

//www.youtube.com/embed/VKjTo7U0lOU

Youtube meditace

Pokud byste meditovali raději v soukromí domova, ale potřebujete pomoct se začátky, neváhejte využít meditace prostřednictvím youtube kanálu. Naleznete několik odborných videí, které vás rozhodně inspirují. S chutí do toho.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.