Jak pěstovat bazalku a jaké recepty vyzkoušet?

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek, kdy je ceněná jak pro svoji příjemnou vůni a skvělou chuť, tak pro spoustu zdravotních benefitů, které s sebou její konzumace nese. V italské kuchyni se jedná o neodmyslitelnou součást, která své uplatnění najde jak na špagetách, tak na pizze. Jak bazalku pěstovat a které recepty rozhodně vyzkoušet?

Jak se mezi sebou liší druhy bazalky?

Nejrozšířenější je bylinka ve středozemní kuchyni, nicméně na chuť jí přišli i obyvatelé Česka. Strávníky si podmaní především ostřejší a velmi aromatickou chutí, která se mírně různí podle toho, jaký druh bazalky byl do receptu použit. Zatímco v letních měsících se používají spíše čerstvé lístky, během zimy dávají kuchaři přednost sušené bazalce, která je stejně tak chuťově výrazná.

Bazalka posvátná

Jedny z nejdrobnějších bazalkových listů má bazalka posvátná, taktéž přezdívaná jako b. indická. Jak je již z názvu patrné, nejrozšířenější je tento druh na území Indie. Používá se tu jak do receptů, tak také k léčení a své využití najde i během náboženských rituálů.

Tip! Pokud se cítíte ve stresu, vyzkoušejte spojení meditace s pitím čaje z bazalky posvátné.

Bazalka pravá

Nejrozšířenější mezi druhy bazalky je bazalka pravá, která nese ještě jedno jméno a tím je bazalka vonná. Tato aromatická bylinka pochází z Indie, odkud se postupně rozšířila do celého světa, ať už do receptů nebo jako léčivo. Ideální pěstování bazalky pravé probíhá v květináči při pokojových teplotách, a tak ji můžete mít při ruce vždy, když si budete připravovat fitness pizzu nebo jednoduché domácí těstoviny.

Thajská bazalka

Velmi blízko k bazalce pravé má pak i thajská bazalka, která se taktéž řadí mezi jednoletky. Rozdíl se ukrývá v intenzivnější chuti i vůni, kdy jsou cítit i náznaky anýzu. Thajská bazalka, známá také pod označením b. asijská, se může taktéž přidat k italským receptům, jako je fitness pizza, ale vyhledávanější je právě spíše v asijským receptech typu recept na smažené čínské nudle, závitky anebo ryby.

VYZKOUŠEJTE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KETODIETU OD KETOMIX

Bazalka pěstování

Pěstování bazalky není vůbec náročné, proto se jej mohou zhostit i zahradníci začátečníci. Jak pěstovat bazalku, abyste mohli sklízet co nejaromatičtější listy? Pěstovat se dá bazalka pravá jak uvnitř, tak venku, a to na zahradě i na balkoně. Důležité je, aby rostlinka nebyla vystavována větru a teplotám nižším než 10 °C. S pěstováním bazalky začněte buď od semínek, anebo si v zahradnictví zakupte již předpěstovanou rostlinku, s kterou je méně práce. Bylinu zalévejte několikrát do týdne, půda nesmí být suchá ani přemokřená. Ideální podmínky pro bazalku představuje teplé místo s dostatkem slunečního světla i vody. Výhodou je, že v domácnosti se dá pěstovat celoročně, venku pak pouze během teplých měsíců.

Bazalka recepty

Co s bazalkou v kuchyni? Zužitkovat se dá nejen jako koření nebo ozdoba, stejně tak existuje několik bazalkových receptů, kde tato bylina hraje podstatnou roli. Jedná se zejména o oblíbené bazalkové pesto, ale také o těstoviny s čerstvými rajčaty a bazalkou, polévku nebo salát caprese. Pro ještě výraznější bazalkové aroma se může do receptu přidat éterický bazalkový olej, dostupný na e-shopu Grizly. Jak na vybrané bazalka recepty?

1

Bazalkové pesto

Pokud se vám urodilo hodně čerstvé bazalky, není nic lepšího, než si připravit domácí bazalkové pesto. To se setkává s velkým úspěchem, obdobně jako recept na pesto z medvědího česneku. Jak bazalkové pesto, tak pesto z medvědího česneku se využívá buď samostatně, anebo jako surovina do masných či těstovinových receptů. Původ bazalkového pesta sahá do Itálie, do města Janov.

Potřebné ingredience:

  • ½ šálku nesolených piniových oříšků
  • ½ šálku strouhaného parmazánu
  • 2 stroužky česneku
  • 2 šálky čerstvé bazalky
  • 1 pl čerstvé citronové šťávy
  • ¼ čl soli
  • ½ šálku olivového oleje

Postup:

V malé pánvi nasucho opečte ořechy na středně vysoké teplotě za stálého míchání, asi 2 až 3 minuty. Ořechy přendejte do mísy a nechejte je mírně vychladnout. V kuchyňském robotu smíchejte vychladlé ořechy, sýr a oloupaný česnek. Najemno pomelte.

Přidejte bazalku, citronovou šťávu a sůl. Opět zapněte kuchyňského robota a postupně přilévejte olivový olej. Jakmile se ingredience spojí, vypněte robota. V případě potřeby vmíchejte trochu více olivového oleje. V lednici čerstvé bazalkové pesto vydrží zhruba týden, případně se dá zamrazit.

Tip! Vyzkoušejte také rukola pesto, které má o něco pikantnější chuť. Přidat se dá rukola pesto například na těstoviny či křupavé pečivo.

2

Těstoviny s čerstvými rajčaty a bazalkou

Tento jednoduchý recept je skvělý jak k večeři, tak k obědu. Vzhledově i chuťově se jedná o senzační pokrm, který se v Itálii servíruje stejně často jako špagety carbonara. Tento recept je však daleko zdravější než zmiňované špagety carbonara. Využít se sice dají kupovaná rajčátka s bazalkou, nicméně pokud využijete čerstvé suroviny z vlastní zahrádky, bude večeře o to chutnější.

Potřebné ingredience:

  • těstoviny podle vlastního výběru
  • 3 pl olivového oleje
  • několik cherry rajčátek
  • 1 pl balzamikového octa
  • sůl
  • mletý černý pepř
  • 2 stroužky česneku
  • ½ šálku strouhaného parmazánu
  • ¼ šálku vody z těstovin
  • 1 hrst čerstvých nakrájených lístků bazalky

Postup:

Uvařte si podle obalu těstoviny, dokud nebudou al dente, anebo zvolte jednoduché domácí těstoviny. Před scezením si dejte stranou trochu vody z těstovin a sceďte je. Poté v pánvi zahřejte 2 lžíce olivového oleje na středně vysoké teplotě. Jakmile je olej horký, přidejte rajčata a ujistěte se, že kolem každého rajčata je prostor, že se nedotýkají. Vařte 1 minutu bez míchání, potom další 2 až 3 minuty s mícháním.

Vypněte přívod tepla a pokapejte rajčatovou směs balzamikovým octem, několikrát promíchejte. Přidejte 2 špetky soli a čerstvě mletý černý pepř podle chuti. Vyjměte rajčata z pánve do misky. Jakmile jsou těstoviny hotové, ve stejné pánvi zahřejte zbývající 1 lžíci olivového oleje na středně mírném ohni. Přidejte nadrcený česnek a vařte 1 minutu, dokud nebude voňavý. Deglazujte pánev ¼ šálku těstovinové vody a oškrábejte pánev lžící, aby se uvolnila všechna chuť rajčatové šťávy. Vypněte přívod tepla.

Přidejte těstoviny do pánve a promíchejte, aby se obalily. Přidejte rajčata, ¼ šálku strouhaného parmazánu a bazalku. Dochuťte 2 špetkami soli a spoustou čerstvě mletého pepře. Ochutnejte a případně dosolte. Podávejte se zbývající ¼ šálku strouhaného parmazánu posypaného navrchu.

3

Rajčatová polévka s bazalkou

Do třiceti minut připravená rajčatová polévka s bazalkou je naprosto senzační s křupavým domácím chlebem v troubě. Díky přidanému česneku je chuť příjemně pikantní a také se polévka hodí pro vegany. V receptu se žádné mléko ani smetana nenachází, nicméně pro jemnější chuť se některá z ingrediencí může přidat. Jedná se o velmi oblíbeného zástupce mezi bazalka recepty.

Potřebné ingredience:

  • 1 žlutá cibule
  • 1 červená paprika
  • 3 stroužky česneku
  • 1 šálek lístků bazalky
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 2 lžíce bílého vinného octa
  • plechovka pečených drcených rajčat
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • 1 čl soli

Postup:

Nakrájejte cibuli a papriku, nasekejte česnek a listy bazalky natrhejte na velké kousky. Ve středním hrnci rozehřejte olivový olej na středním plameni. Přidejte cibuli a červenou papriku a opékejte asi 5 minut, poté přidejte česnek a pečte dalších 30 sekund, dokud nebude voňavý. Následně přilijte bílý vinný ocet a vařte, dokud se neodpaří. Přidejte rajčata, zeleninový vývar i sůl a přiveďte k varu. Vařte 15 minut. Nyní přidejte bazalku a pomocí ponorného mixéru rozmixujte polévku na krémovou kaši.

Tip! Podávejte polévku ozdobenou krutony nebo lístky bazalky. Pro ještě výraznější chuť přimíchejte i sušenou bazalku.

4

Salát Caprese

Další možností, co s bazalkou, je jedna z největších italských klasik, a to salát caprese, který poslouží především jako chutná a lehká večeře. Použité ingredience odpovídají barvám italské vlajky, proto je v salátu červená, bílá i zelená. Poprvé se salát caprese na jídelním lístku objevil v roce 1920, jak na něj?

Potřebné ingredience:

  • 6 až 8 zralých rajčat
  • čerstvý sýr mozzarella
  • 1 hrst lístků bazalky
  • extra panenský olivový olej
  • balzamikový ocet
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Postup:

Rajčata nakrájejte na plátky a rozložte je po talíři. Navrch dejte natrhanou nebo nakrájenou mozzarellu a lístky bazalky. Pokapejte extra panenským olivovým olejem a podle potřeby zakápněte balzamikovým octem. Posypejte salát mořskou solí a čerstvě mletým pepřem.

Bazalka účinky

Jaké má bazalka účinky na lidské tělo? Vyhledávaná je zejména při problémech s trávením, kdy se připravuje bazalkový odvar. Dále je bylinka schopná pozitivně ovlivňovat náladu, podporuje chuť k jídlu a stejně tak dokáže zmírňovat migrény. V neposlední řadě poslouží při zánětech ústní dutiny a při virových infekcích. S dávkováním bazalky však opatrně, jelikož při velkém množství dokáže organismus podráždit. Bazalka v těhotenství je bezpečná a konzumovat ji je možné zcela bez problémů.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.