Meloun: Zázračná zelenina vhodná pro dietu i detox

Sladká a šťavnatá zelenina

Tato informace často zaskočí mnoho lidí. Jelikož je meloun sladký a plný vody, chutí připomíná spíše osvěžující letní ovoce, ale opak je pravdou. Melouny jsou zelenina, která patří do čeledi tykvovitých, podobně jako například okurka či cuketa.

ˇ

Druhy melounů

Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny a to na melouny vodové a cukrové. Vodní meloun má typickou červenou dužinu, obsahuje větší procento vody a méně cukru, právě díky tomu je využíván i při dietách či detoxikaci.

Cukrový nebo žlutý meloun má odlišnou vůni i chuť. Jeho chuť může připomínat spíše nektarinky, meruňky či ananas. K nejznámějším cukrovým melounem patří odrůda galia a cantaloupe.

Jaké látky obsahuje?

Až 90% obsahu melounu tvoří voda, právě proto je meloun tak oblíbeným společníkem na letní osvěžení. Kromě toho obsahují melouny tři silné antioxidanty a to lykopen, betakaroten a vitamín C – dobrý na posílení imunity.

Vysoký obsah vody působí močopudně a pomáhá z těla odvést škodlivé látky. Právě proto se meloun doporučuje konzumovat při detoxikační dietě.

V melounu se nachází také barvivo lykopen, které je oceňované zejména kvůli vlivu na léčení rakoviny prostaty.

Zázračné účinky červeného melounu

1.Čistí ledviny a játra

2.Pomáhá při ledvinových infekcích

3.Uvolňuje tlusté střevo

Voda a vláknina umožní lepší trávení a zprůchodní pohyb jídla střevem. Právě proto pomáhá meloun i při problémech se zácpou.

4.Léčí kožní infekce a vyrážky

Kůra melounu obsahuje účinné látky, které pomáhají při kožních mikózách a vyrážkách. Stačí, když si vnitřní stranu melounové kůry několikrát denně natřením na postižená místa. Tekutinu nechte následně pár minut působit a pak ji omyjte vodou.

5.Léčí otoky

Meloun pomáhá odvádět z těla vodu, která se v něm při otocích nahromadí. Pro dosažení účinku vypijte alespoň 3 sklenice melounové šťávy denně.

6.Vysoký krevní tlak

Díky obsahu látky citrulin zlepšuje cirkulaci krve a uvolňuje cévy, právě proto dokáže snížit i vysoký krevní tlak.

7.První pomoc při pálení žáhy

Při pálení žáhy se doporučuje pomalu sníst 4 až 6 kousků červeného melounu. Tento postup několikrát denně zopakovat.

8.Průdušky a dýchací cesty

Konzumace dýňových jadérek pomáhá při léčbě horních cest dýchacích.

Meloun a hubnutí

Pokud jste slyšeli o zázračné melounové dietě, při které nejíte nic jiného jen meloun a která vám pomůže za pár dní shodit nadbytečná kila, dávejte si pozor! Všeho moc škodí. Nadměrná konzumace melounu může vyvolat například průjmy. Pokud však meloun do své diety zařadíte s mírou, dokáže při hubnutí úspěšně pomoci.

Tip: Při hubnutí konzumujte vodní, tedy červený meloun, který má mnohem méně cukru než meloun žlutý. Meloun konzumujte zejména před jídlem nebo když máte chuť na sladké. Pomůže vám zasytit se a když si po něm dopřejete jídlo sestávající ze zdravých bílkovin a tuků, určitě uděláte jen a jen dobře.

Tipy na letní osvěžení

Melounový sorbet

Chutná zmrzlina je přesně to, co v létě potřebujete. Inspirujte se i dalšími recepty na domácí zmrzlinu.

Ingredience:

 • meloun
 • limetková šťava
 • citrónová šťava

Postup:

Meloun nakrájejte, rozmixujte, přidejte šťavu z limetky a citrónu a dejte na pár hodin zamrazit. Vyndejte zmrzlinu a nízko kalorický dezert je na světě!

Ingredience:

 • 200 g červeného melounu
 • 100 g jahod
 • hrst listů máty
 • pár kostek ledu

Postup:

Meloun, jahody a lístky máty rozmixujte. Do poháru vložte pár kostek ledu a zalijte je pripraveným koktejlem. Na ozdobu můžete použít pár celých listů máty.

Grilovaný meloun se sýrem feta

Ingrediencie:

 • meloun
 • sýr feta
 • olivový olej
 • ocet
 • sůl
 • pepř

Postup:

Meloun a sýr feta nakrájejte na kostky a lehce orestujte. Dejte sýr s melounem na talíř, pokapejte olivovým olejem a octem, osolte a okoreňte pepřem. Chutný letní salát je hotový. Podávat jej můžete spolu s celozrnným pečivem.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.