Meloun: Zázračná zelenina vhodná pro dietu i detox

Sladká a šťavnatá zelenina

Tato informace často zaskočí mnoho lidí. Jelikož je meloun sladký a plný vody, chutí připomíná spíše osvěžující letní ovoce, ale opak je pravdou. Melouny jsou zelenina, která patří do čeledi tykvovitých, podobně jako například okurka či cuketa.

Druhy melounů

Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny a to na melouny vodové a cukrové. Vodní meloun má typickou červenou dužinu, obsahuje větší procento vody a méně cukru, právě díky tomu je využíván i při dietách či detoxikaci.

Cukrový nebo žlutý meloun má odlišnou vůni i chuť. Jeho chuť může připomínat spíše nektarinky, meruňky či ananas. K nejznámějším cukrovým melounem patří odrůda galia a cantaloupe.

Jaké látky obsahuje?

Až 90% obsahu melounu tvoří voda, právě proto je meloun tak oblíbeným společníkem na letní osvěžení. Kromě toho obsahují melouny tři silné antioxidanty a to lykopen, betakaroten a vitamín C – dobrý na posílení imunity.

Vysoký obsah vody působí močopudně a pomáhá z těla odvést škodlivé látky. Právě proto se meloun doporučuje konzumovat při detoxikační dietě.

V melounu se nachází také barvivo lykopen, které je oceňované zejména kvůli vlivu na léčení rakoviny prostaty.

Zázračné účinky červeného melounu

1.Čistí ledviny a játra

2.Pomáhá při ledvinových infekcích

3.Uvolňuje tlusté střevo

Voda a vláknina umožní lepší trávení a zprůchodní pohyb jídla střevem. Právě proto pomáhá meloun i při problémech se zácpou.

4.Léčí kožní infekce a vyrážky

Kůra melounu obsahuje účinné látky, které pomáhají při kožních mikózách a vyrážkách. Stačí, když si vnitřní stranu melounové kůry několikrát denně natřením na postižená místa. Tekutinu nechte následně pár minut působit a pak ji omyjte vodou.

5.Léčí otoky

Meloun pomáhá odvádět z těla vodu, která se v něm při otocích nahromadí. Pro dosažení účinku vypijte alespoň 3 sklenice melounové šťávy denně.

6.Vysoký krevní tlak

Díky obsahu látky citrulin zlepšuje cirkulaci krve a uvolňuje cévy, právě proto dokáže snížit i vysoký krevní tlak.

7.První pomoc při pálení žáhy

Při pálení žáhy se doporučuje pomalu sníst 4 až 6 kousků červeného melounu. Tento postup několikrát denně zopakovat.

8.Průdušky a dýchací cesty

Konzumace dýňových jadérek pomáhá při léčbě horních cest dýchacích.

Meloun a hubnutí

Pokud jste slyšeli o zázračné melounové dietě, při které nejíte nic jiného jen meloun a která vám pomůže za pár dní shodit nadbytečná kila, dávejte si pozor! Všeho moc škodí. Nadměrná konzumace melounu může vyvolat například průjmy. Pokud však meloun do své diety zařadíte s mírou, dokáže při hubnutí úspěšně pomoci.

Tip: Při hubnutí konzumujte vodní, tedy červený meloun, který má mnohem méně cukru než meloun žlutý. Meloun konzumujte zejména před jídlem nebo když máte chuť na sladké. Pomůže vám zasytit se a když si po něm dopřejete jídlo sestávající ze zdravých bílkovin a tuků, určitě uděláte jen a jen dobře.

Tipy na letní osvěžení

Melounový sorbet

Chutná zmrzlina je přesně to, co v létě potřebujete. Inspirujte se i dalšími recepty na domácí zmrzlinu.

Ingredience:

 • meloun
 • limetková šťava
 • citrónová šťava

Postup:

Meloun nakrájejte, rozmixujte, přidejte šťavu z limetky a citrónu a dejte na pár hodin zamrazit. Vyndejte zmrzlinu a nízko kalorický dezert je na světě!

Ingredience:

 • 200 g červeného melounu
 • 100 g jahod
 • hrst listů máty
 • pár kostek ledu

Postup:

Meloun, jahody a lístky máty rozmixujte. Do poháru vložte pár kostek ledu a zalijte je pripraveným koktejlem. Na ozdobu můžete použít pár celých listů máty.

Grilovaný meloun se sýrem feta

Ingrediencie:

 • meloun
 • sýr feta
 • olivový olej
 • ocet
 • sůl
 • pepř

Postup:

Meloun a sýr feta nakrájejte na kostky a lehce orestujte. Dejte sýr s melounem na talíř, pokapejte olivovým olejem a octem, osolte a okoreňte pepřem. Chutný letní salát je hotový. Podávat jej můžete spolu s celozrnným pečivem.

  Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.