Jaký vybrat mixér na smoothie?

Propadli jste smoothie koktejlům? Pokud neustále něco zdravého mixujete z ovoce, zeleniny a dalších přísad, určitě se vám bude hodit kvalitní mixér na smoothie.

Jak si vlastně kvalitní mixér vybrat? V současnosti najdete v obchodech opravdu širokou nabídku. Ovšem ani super moderní mixér vám nezaručí, že bude mixování probíhat bez problémů. Pojďme si tedy povědět, jak a podle čeho vybírat.

Hodí se jednodušší přístroj

První otázkou je, zda kupovat klasický velký mixér s velkým množstvím různých přednastavených programů nebo přímo smoothie maker. Pokud chcete přístroj používat hlavně na smoothie, oceníte naopak možnost nastavit mixér rychle pomocí otočení knoflíku. Zkrátka ovládat vše ručně a podle aktuální potřeby. Navíc většinou mixujete jenom pouhých několik vteřin. V takovém případě si poradíte i bez digitálních programů a stačí vám jednoduchý přístroj.

Něco jiného je, když budete mixér používat v kuchyni na spoustu sofistikovaných činností, pak se hodí mít klasický velký přístroj, u kterého najdete pro každý druh mixování přesně nastavený program a nemusíte si neustále hrát s ručním přestavováním, které zabírá čas a ničí nervy.

Vysoké otáčky dokonalý chod nezajistí

Otázkou jsou i otáčky. Lidé často chtějí mixéry s vysokými otáčkami. Ovšem musíme upozornit na to, že vysoké otáčky nejsou samospasitelné. Záleží i na tom, jakou silou mixér mixuje při určité rychlosti. Když nože narazí na tvrdé suroviny, stejně dojde buď ke snížení otáček, nebo zastavení nože. Může pak brzy hrozit spálení motoru.

Proto je dobré dbát na doporučení výrobce, například co sekat při jaké rychlosti. Budete-li je respektovat, přístroj vám vydrží díky správnému zacházení mnohem déle a nehrozí jeho poškození. Je totiž rozdíl, zda mixujete měkký pomeranč nebo jahody právě vytažené z mrazáku.

Hlavu s noži vyměníte za víčko

Jestli ale plánujete v přístroji připravovat pouze smoothie, vyplatí se přístroje s menší nádobou určené přímo pro tyto účely, tedy smoothie makery. Popisované sofistikované mixéry s mnoha přednastavenými programy nejsou vhodné. Určitě se vám nebude každé ráno chtít rozebírat při mytí velký mixér jenom kvůli tomu, že jste si připravili dvě deci nápoje k snídani.

Údržba malých smoothie makerů je mnohem jednodušší. Navíc mixovací nádoba může v některých případech posloužit k tomu, že si v ní vezmete koktejl rovnou s sebou. Nejpraktičtější varianta je, když na hlavu lahve přišroubujete místo víčka hlavu s vrtulkami, otočíte lahev a vsadíte do mixéru. Po rozmixování opět vyměníte hlavu s noži za víčko.

Systém namixuj a běž

Nic vás ráno nebude zdržovat. V podstatě jde o jakýsi systém: Namixuj a běž. Nakrájíte ovoce, vložíte do nádoby, stisknete knoflík. Ovládání malých mixérů je velmi jednoduché. Většinou mají jedno nebo dvě tlačítka (jedna či dvě rychlosti) a míru mixování regulujete délkou jejich stisku. Namixujete, odstraníte hlavu s noži, zašroubujete víčko a s hotovým koktejlem v ruce můžete běžet do práce.

Skvělé je, že tyto nádoby mívají upravený povrch, aby vám neklouzaly v ruce, tvar a rozměry, aby dokonale zapadly třeba do držáku v autě. Můžete tak zdravě snídat přímo cestou do práce. Při výběru byste proto měli upřednostnit smoothie makery, u nichž se dá hlava s noži oddělit od vlastní nádoby – ty vám umožní vzít si koktejl s sebou přímo v nádobě.

Za vyšší výkon si připlatíte

Výhodné také je, když vám výrobce nabídne ke smoothie makeru lahve různých velikostí. Navíc vyrobených ze speciální umělé hmoty, která nepáchne. Některé potraviny k mixování totiž barví nebo jsou aromatické a nikoho z vás určitě nebude bavit nádoby několikrát vymývat. Praktická jsou samozřejmě i dobře uzavíratelná víčka, která se z nádoby neuvolní, pokud jimi vy sami nepohnete.

Není od věci pořídit si smoothie mixér s větším výkonem. Obvyklé jsou malé přístroje od 180 do 300 W, u multifunkčních mixérů bývá výkon mnohem vyšší, například až 1500 W. Musíte ale počítat s tím, že si za vyšší výkon připlatíte. Nebudete se ale muset bát mixovat i tvrdé plody jako třeba oříšky nebo mandle, nebo si v létě do smoothie přidat led. Zvažte ale, jestli se vám pro vaše účely výkonnější přístroj vyplatí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.