5 tipů, jak začít s běháním

Celou zimu si říkáte, že v létě nastane ten pravý čas začít běhat? Jestli vás ani aktuální příznivé teploty neobměkčili a vaše běžecká výbava zůstala netknutá, přečtěte si následujících pár tipů, jak přijít běhání na chuť. 

Důvodů, proč lidé s během začínají, je opravdu nespočet, jako jedny z hlavních jsou:

  • touha zhubnout a být fit 
  • odbourání stresu
  • připojit se k půl maratónu nebo jiné vytyčené akci

Žádná z motivací není lepší či horší. Je ale dobré si uvědomit, proč chcete začít běhat právě vy. Asi nejčastější důvod, proč lidé začínají s během, je ten, že chtějí zhubnout nebo se dostat do formy. Pak se z běhu stává často nemilá povinnost. Hlavní je mít chuť se hýbat, pak se na běh nebo jinou aktivitu budete těšit. Jestli stále váháte, zdali do toho, jak se říká "praštit", přečtěte si našich následujících pár tipů, co vás rozhodně navnadí.

1. Koupě nového oblečení

Tenhle tip je především pro dámy, ale kdo ví, možná jej ocení i pánové! Jako jeden z prvních kroků, jak začít s během, je rozhodně koupě slušivého sportovního outfitu. Dnes je nabídka sportovního oblečení velmi široká a vybere si tak opravdu každý. Volit byste měli ale výhradně oblečení, které je určeno ke sportovním aktivitám, jednak vám bude speciální materiál při vyšší tělesné zátěží příjemnější a také se vám bude v přilnavém, speciálním oblečení podstatně lépe běhat, než  v běžném oblečení. Jen si to představte, pořídíte si slušivé běžecké legíny nebo zajímavý top a hned ho budete chtít ukázat celému parku! Nezapomínejte také na to, že nejdůležitější je kvalitní obuv a bez té to zkrátka nejde!

2. Sparring partner

Další finta, jak vyzrát na běh, je spojit jej s něčím příjemným. Při běhu si častokrát můžete popovídat lépe, než nad sklenkou vína. Najděte někoho, s kým si rozumíte a můžete s ním sdílet zároveň své sportovní nadšení. Vybírejte ale obezřetně! Aby nakonec vás sparring partner neměl víc výmluv a každé domluvené běhání nesabotoval. Ideálně si zvolte například 2-3 dny v týdnu s pevným srazem a místem a z běhání se tak stane pravidelná aktivita. Ve dvojici můžete běhat navíc i na večer, kdy se často člověku už nechce nebo má dokonce strach, takto už se zkrátka nebude na co vymluvit.

3. Berte běh jako relax

Při běhání s zaručeně nejlépe vyčistíte hlavu a utřídíte myšlenky. A to obzvlášť, pokud pracujete v prostředí, kde se neustále mluví a telefonuje. Je fajn, když pak při běhu můžete úplně vypnout, udělat si kolem sebe tzv. bublinu a jen běžet a užívat si to. Spousta lidí se trápí tím, že jim to na tréninku nešlo, že se jim špatně dýchalo, špatně běželo. Chce to ale nevzdat se a říct si: když to nejde dnes, půjde to zítra.

Nemusíte se také stále zaobírat tím, kolik přesně km jste uběhli a v jakém průměrném čase to bylo. Občas je fajn si svůj výkon změřit a stejně tak je fajn běžet jen tak, pro dobrý pocit a neohlížet se na výkon, čas ani délku.


4. Sdílení na sociálních sítích

Sociální sítě mají v dnešní době obrovský dosah a vliv. Určitě to znáte, jak jednou něco přidáte a váš výkon má ohlasy, hned vás to motivuje přidávat dál a dál. Na sociálních sítích můžete najít několik sportovně zaměřených profilů, kde lidé denně přidávají své sportovní aktivity a také třeba jídelníčky. Nezapomínejte, že sport a kvalitní strava jdou spolu ruku v ruce. Sledujte tyto sportovně založené účtu a nechte se jimi motivovat, jen si to představte: Ráno se povalujete v posteli, nic se vám nechce, o ranním běhu ani nemluvě a najednou na vás z telefonu vyskočí, že člověk, kterého obdivujete a sledujte, už má za sebou ranních 10km ! Dobře také funguje, když vy sami sdílíte své dosažené vzdálenosti a časy, určitě pak i na váš účet přistane nejedna pochvala a také vás to nutí přidávat často, aby váš účet nebyl pozadu. Skrze sociální sítě si můžete také snadno najít podobné nadšence a navzájem si předvádět své výkony nebo dokonce začít sportovat společně!

5. Přihlaste se na nějakou výzvu

Jestliže vás neohromilo předvedení slušivého oblečku, zahnání stresu nebo plkání s kamarádem, nezbývá už nic jiného, než si dát osobní challenge a k něčemu se zkrátka upsat! Volte minimálně závody na 10 km, v lepším případě půl maraton. Taková to výzva vás jistě donutí trénovat, abyste se nezahanbili. A co si budeme povídat, zaběhnout půl maraton, bez jakékoliv průpravy není nic příjemného. Nuže vyberte si závod, ideálně to rozšiřte mezi své přátele, abyste si to jen tak nerozmysleli a začněte trénovat. Jestliže nejste v dobré fyzické kondici a netroufáte si na delší běh, volte závody typu Colours run, které nejsou tak náročné, bývají na zhruba 5 km a ještě se u nich zasmějete.

06.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Nezůstávejte u snu, zhubněte!

21.02.2020

Spousta z nás sní o tom, jak zhubne. Mnoho lidí ale bohužel zůstane jenom u tohoto kroku, kdy pouze hodně mluví o tom, že by radí zhubli, ale nic konkrétního proto nedělají. Neřaďte se mezi ně a konečně zhubněte! Pokračovat ve čtení

15 skvělých tipů pro lepší náladu

27.09.2019

Hubnete, a máte pocit, že se vám to z nějakého důvodu nedaří tak, jak jste si představovali, propadáte depresím a chmurám? Máme pro vás 15 skvělých tipů, jak těmto stavům předejít. Není potřeba, abyste se trápili, když je možnost, jak to vyřešit. Pokračovat ve čtení

Intervalový trénink: K čemu je dobrý a jak s ním začít?

20.09.2018

Chcete shodit nějaké to kilo, ale nedaří se vám to? Zkuste intervalový trénink, který zlepší vaši fyzickou kondici a současně vás dostane blíž k vysněné postavě. Pokračovat ve čtení

30 denní výzva

29.06.2018

30 denní výzva představuje pro většinu lidí start do dlouho neoprášené sportovní kariéry. Představa, že budete plnit sérii cviků po dobu 30 dnů, a tak získáte svou vysněnou postavu je jistě velmi lákavá, ale ne vždy zcela naplněná. Většina portálů nebo cvičebních plánu totiž neobsahuje změnu jídelníčku, který je při redukci váhy taktéž velmi důležitý.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 223 603 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?