Odstraňte bolest pomocí pásky: Proč se vlastně tejpuje?

Kinesiotaping je v posledních letech a v oblasti sportovního zdravotnictví velmi skloňovaným pojmem. Díky této technice lze podpořit hojení tkání, zmírnit bolest svalů, stabilizovat klouby apod. 

Už před třiceti lety se začalo objevovat pevné tejpování, které například fixuje, stabilizuje kloub. Jenže tenhle druh tejpování má určité nevýhody. U pevného tejpování docílíte jedině zpevnění dané části těla, ničeho dalšího. Zároveň bohužel velmi omezíte cirkulaci krve a mízy, což je neblahý jev. Pevný tejp se zkrátka pohybu nepřizpůsobí. Proto se hodí jen k určitým účelům. Dnes se užívá hlavně kinesiotaping.


V podstatě se dnes pevné tejpování používá jenom tam, kde nechceme, aby pacient nosil ortézu. Část těla pevně zafixujeme a přitom zachováme alespoň zčásti možnosti pohybu. Ovšem pevné tejpy je možné nosit jenom krátkodobě.

Kinesiotaping je mnohem efektivnější. Pomocí elastických pásek – používají se v různých barvách – docílíme zafixování kloubu nebo jiné části těla. Na rozdíl od pevného fixování tady ale jde o tejp pružný. Ano, zapomněli jsme dodat, že tejp, či vlastně z angličtiny tape, je páska. Nejde ovšem o pásku magnetofonovou, ale takovou, která při svém nalepení na tělo a následnou fixací lidem pomáhá od bolesti. Tohoto jevu se užívá v různých případech. Základem je ale hlavně správné vyšetření toho, co vás bolí a jaký výsledný efekt a cíl je třeba dosáhnout. Zkrátka rozmyslet si, co a jak tejpovat. Teprve po stanovení cíle a postupu přichází na řadu skutečné tejpování.

Jak vlastně tejp funguje?

Například je jasné, že budeme tejpovat rameno a jak budeme postupovat. Hlavní význam kinezio – tedy pohybového tejpování spočívá v tom, že se používá páska elastická, nikoli pevná. Elastická páska se umí natáhnout, ale jakmile natažení povolí, opět se smrskne do původní podoby. Tuto elasticitu si zachová po dobu 3-5 dnů. Taping se provádí v protažení pohybového segmentu. Díky tomu se napne nejenom kůže, ale i měkké tkáně.

Při cvičení se páska napne, ale v okamžiku, kdy se vrátíte do původní polohy, se opět smrskne. Umožňují to polyuretanová vlákna v pásce. Dochází ke zvrásnění. Tyto vrásky tvoří součást terapeutického působení pásek. Zvětšují se prostory mezi kůží, podkožím a svalem. Dochází k uvolnění krevních a lymfatických cest, snižuje se tlak na receptory ve svalech, které vnímají tlak, tah i vibrace. Celá tkán se uvolňuje. Zlepší se prokrvení, tím se tkáň také prohřeje.

Kinesio pásky tvoří kombinaci polyuretanových vláken se 100% bavlnou. Polyurethanové vlákno jí dodá zmiňované vlastnosti, především potřebnou elasticitu, bavlna potom zajistí prodyšnost, odolnost vodě i rychlé schnutí. Proto je možné se s tejpy klidně koupat, sprchovat i plavat v bazénu. Dokonalé přilnutí zajistí lepidlo z lékařské pryskyřice, které je navíc hypoalergenní. Zhruba za 20 minut se na těle aktivuje teplem a výborně se přichytí. Přesto platí, že tejp by se neměl strhávat a lepit znovu. Nemusí potom správně držet. Jestliže je tejp nalepený špatně, je lepší ho strhnout a připravit si raději úplně nový.

Důležitým pravidlem ale je, že pokožka se musí na tejpování nejprve dobře připravit. Omýt ji, oholit chloupky, odmastit a dobře usušit. V podstatě se lepidlo dokáže natáhnout až na 160 % své původní délky. Plynule tak pracuje s tělem, páska se stane vaší druhou kůží, kterou po chvíli ani nebudete vnímat.

Nejlepší je nechat tejp působit 3-5 dní, po této době totiž polymer ztrácí svoji elasticitu. Pak se šetrně odstraní. Pokud budete stejné místo tejpovat znovu, dodržujte mezi dvěma tejpováními tkáni odpočinek alespoň 24 hodin.

Techniky tejpování

V tejpování existují dvě základní a šest korekčních technik. U základních technik se ovlivňuje napětí svalů. U korekčních potom se pracuje se stupněm natažení. Vždy ale je třeba přesně techniky znát, jakým směrem lepit, v jakém stupni natahovat. Jako laici bez předchozího proškolení byste tejpy rozhodně lepit neměli. Nejlepší je navštívit kurz tejpování, kde vám vše vysvětlí a naučí vás, jak s tejpy pracovat. Důležité totiž je přesně vědět, kdy jakou techniku použít. Jedině tak bude mít tejpování ten správný efekt.

Čeho se dá pomocí tejpování docílit?

Můžete podpořit hojení tkání, snížit otoky, zmírnit případně i úplně odstranit bolest, upravit napětí svalů, stabilizovat klouby, podpořit struktury kolem kloubů – vazy, šlachy. Přímo je možné ovlivnit i některé chorobné stavy, třeba zmrzlé rameno, tenisový či golfový loket, syndrom karpálního tunelu, lymfedém, problémy zápěstí a kotníků a spoustu dalších. Správné tejpování přinese efekt. Někdy se stane, že se odstraní bolesti, které přetrvávaly léta. Tejpovací pásky ale vždy patří do rukou proškolených terapeutů, laické experimenty rozhodně nedoporučujeme.

16.05.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak správně regenerovat po cvičení?

06.08.2018

Žijete-li zdravě, jste aktivní a pravidelně se hýbete, musíte myslet i na nutnou regeneraci svého těla, která bezesporu patří mezi hlavní součásti zdravého životního stylu. Poradíme, jak na to, aby váš organismus správně regeneroval a vy tak mohli mít lepší výsledky v hubnutí i ve cvičení. Pokračovat ve čtení

Cvičení pro seniory: Plavání uleví kloubům, cyklistika nitroočnímu tlaku

17.02.2017

Aby byl člověk vitální i v pokročilejším věku, je velmi důležitá zdravá pestrá strava, positivní přístup k životu a pravidelný pohyb, který bude bavit. Každodenním sezením u televize a přecpáváním se jídla rozhodně dobrou kondici nikdo nezíská. Pokračovat ve čtení

X pádných důvodů, proč pravidelně chodit cvičit

25.11.2016

„Nechci a nechci,“ říkáte si možná ve chvíli, kdy vás čeká pravidelná dávka cvičení. Jenže když tu nechuť překonáte, úspěšně si poradíte se svojí vlastní leností a skutečně se ke cvičení dokopete, krátce po té, co jste si zacvičili, se cítíte mnohem lépe a nejen to... Pokračovat ve čtení

5 x „Nechci cvičit“ – kdy je to výmluva a kdy vážně ohrožujete své zdraví?

15.11.2016

Řadíte se mezi sportovně zaměřené lidi, kteří si svůj den už ani nedokáží představit bez jediné pohybové aktivity? A nasloucháte správně svému tělu, když volá o pomoc a žádá vás tím o zvolnění tempa? Čtěte, kdy je potřeba opustit od svého plánu v trénování a kdy se naopak na cvičení hrnout.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 257 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?