5 důvodů, proč máte stále hlad a nehubnete

Zdravé hubnutí v žádném případě nesmí znamenat hladovění. Pokud si uvědomíte důvody, kvůli kterým nehubnete, přestože se nepřejídáte a mnohdy vás i trápí hlad, jste na nejlepší cestě k tomu, upravit svůj jídelníček a životní styl a zhubnout trvale.

Univerzální řešení neexistuje

Hubnutí a hlad je věcí individuální. Neexistují univerzální řešení, jak zhubnout, protože každý má trochu odlišný životní styl, stravovací návyky a sociální vazby. Například se můžete cítit hladoví, i když jste nedávno jedli. Jde o takzvaný emoční hlad, kdy sladkým jídlem kompenzujete stres nebo nedostatek lásky. Zaměřme se ale nyní na to, proč nehubnete navzdory tomu, že si, alespoň podle svého názoru jídlo odpíráte.

1. Nemáte pravidelný stravovací režim

Prvním důvodem může být nepravidelnost v jídle. Vaše porce sice odpovídají vaší tělesné aktivitě, nepřejídáte se, ale přesto ručička váhy ne a ne poklesnout. Ruku na srdce, vypadá váš denní režim tak, že se ráno nasnídáte, než jdete do práce, v poledne se v chvatu naobědváte a a později večer zhltnete večeři a někdy ani to ne? Mezi jídly tak může být minimálně čtyř nebo i pětihodinová či delší pauza. A to je moc.

Když třeba polední jídlo vynecháte kvůli pracovním povinnostem, je to ještě horší. Tělo potřebuje pravidelné dávky energie. Když mu je dodáte, nebude mít potřebu schovávat si přebytky ve formě tuku na horší časy pokaždé, když se po mnoha hodinách hladovění konečně najíte. Jezte maximálně s tříhodinovými intervaly.

2. Jíte nevyváženou stravu a podceňujete význam zdravých tuků

Potřebujete pestrý jídelníček s dostatkem všech živin. Jakmile skladba živin není vyvážená, hladovíte navzdory tomu, že konzumujete dostatečné množství potravy. Hladovíte kvůli nevyváženosti.

Je nutné mít v jídelníčku jak sacharidy, tak i bílkoviny, ale i tuky, samozřejmě ty zdravé, nenasycené. Jestliže máte pocit hladovění, zvyšte jejich podíl. Kvalitní nenasycené tuky najdete v oříšcích a semínkách, bonusem navíc bude ještě spousta minerálů ke správné funkci vašeho těla. A zařaďte i více ryb, i v nich najdete zdravé tuky.

3. Konzumujete mnoho jednoduchých cukrů

I když jíte pravidelně a třeba nezapomínáte ani na tuky a bílkoviny, zařazujete možná do jídelníčku příliš mnoho potravin s jednoduchými cukry, například bílé pečivo. Jakmile sníte potraviny s jednoduchými cukry, okamžitě aktivujete činnost slinivky břišní, která produkuje inzulin. Ten se uvolní do krve a odbourá vysokou hladinu cukru v ní. Jenže tímto rychlým odbouráním si způsobíte pokles glykémie a následný pocit hladu.

Prevencí je netrápit slinivku velkým množstvím jednoduchých cukrů, ale naopak vsadit na polysacharidy, tedy cukry složené, které se do životodárné tekutiny uvolňují postupně. Jde o to přizpůsobit jídelníček, nasadit do něj celozrnné pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, neloupanou hnědou rýži nebo třeba ovesné vločky. Dodají vám energii na delší dobu a bez pocitu hladu. Bez dostatku komplexních sacharidů můžete mít pocit nedostatku energie.

4. Po sportování sníte, na co přijdete

Hodně sportujete, tím pádem máte pocit, že spálíte dost kalorií a po skončení sportovního vyžití vždycky máte hlad a něčím dobrým ho zaženete. Proč tedy nehubnete, když po sportu hladovíte? Pozor vztah zdravé hubnutí a cvičení není tak přímočarou rovnicí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve hře je totiž více faktorů.

Některé sporty se na hubnutí vysloveně hodí, jiné už méně. Především ale musíte spalovat při optimální tepové frekvenci. Hodí se proto kardio cvičení. A také není od věci nastudovat si něco o výživě bezprostředně po cvičení. Rozhodně není dobré krátce po tréninku doplňovat ztracenou energii v nejbližší cukrárně, i když si myslíte, že jste toho dost vysportovali. Lepší je zkusit komplexní sacharidy a proteiny, které vám dodají ztracenou energii na dlouho. Nebudete mít pocit hladu už krátce po tréninku, navzdory tomu, že jste před hodinou snědli sušenku. Vyberte si vhodnou kardio aktivitu a upravte si stravovací režim před i po ní.

5. Příliš často konzumujete alkohol

Jednostranné diety nejsou nic pro vás, jíte pravidelně a na složení stravy si dáváte záležet. Jenže s přáteli si dvakrát či třikrát do týdne sednete a pochutnáváte na dobrém víně, možná to čas od času proložíte i něčím ostřejším. I když jíte podle všech pravidel, a máte na takových večírcích i pocit hladu, nehubnete. Může za to alkohol, který vám dodá hodně kalorií. Proto v tomto případě funguje stejný princip aktivizace slinivky a následného poklesu glykémie jako u jednoduchých cukrů.

17.01.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Štíhlí a krásní po Novém roce: Jak nastartovat hubnutí?

11.01.2017

Čas se nám přehoupl do Nového roku a spousta z nás je nemile překvapená při pohledu na váhu. U většiny totiž ukazuje o pár kilo víc, než před Vánocemi. My vám proto dnes poradíme, jak se opět dostat na svou původní váhu či dokonce, jak zhubnout ještě více a mít tak svou vysněnou postavu na dosah. Pokračovat ve čtení

6 účinných tipů, jak se zbavit tukových polštářů z dovolené

10.10.2016

Doba dovolených je za námi a mnozí z nás si z ní nechtěně přivezli i nějaké to kilo navíc. Pokud se to týká i vás a tohoto nechtěného suvenýru z cest se chcete zbavit, mohou vám pomoci naše účinné rady. Pokračovat ve čtení

6 tipů, díky nimž budete hubnout rychleji

18.08.2016

Máte problém s hubnutím? Možná se snažíte shazovat přebytečné kilogramy, ale nejde to tak rychle, jak byste si představovali. Někdy se stane, že se v hubnutí zaseknete a nepostupujete dál. Co dělat v takovém případě? Především zachovejte klid, neděje se nic strašného. Pokračovat ve čtení

5 tipů, jak zhubnout posledních pár kil před dovolenou

21.07.2016

Chystáte se na dovolenou a zdá se vám, že vaše postava není optimální? Prozradíme vám pět tipů, jak se ještě zbavit posledních kilogramů a na pláži tak zazářit. Pokračovat ve čtení

Lymfatické masáže jako účinná zbraň proti nadváze

17.04.2017

Nedaří se vám delší dobu shodit přebytečné kilogramy, otékají vám dolní končetiny a tvoří se vám na stehnech či zadečku celulitida, i když máte dostatek pohybu? Pak vyzkoušejte lymfodrenáž, která by tyto projevy a další zdravotní problémy mohla zmírnit ba dokonce úplně vyléčit. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 197 112 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?