Chilli papričky pro snadné hubnutí

Mnoho lidí má pocit, že pálivá a ostrá jídla pomáhají při redukci váhy. Vědecké výzkumy tuto domněnku potvrzují. Konzumace chilli papriček má opravdu vliv na hubnutí, jejich zařazením do jídelníčku podpoříte svůj metabolismus a zbavíte se nadbytečného tělesného tuku.

Zázračný kapsaicin

To, že chilli papričky pálí a způsobují pocit tepla, má na svědomí látka nazývaná kapsaicin, která je v papričkách obsažena. Tato látka zrychluje metabolismus, podporuje trávení a krevní oběh, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a tlumí bolest. Uvolňuje endorfiny a dokonce působí proti otravě jídlem.

Jedním z hlavních problémů většiny diet je pocit hladu. Kapsaicin snižuje potřebu příjmu energie a s jeho pomocí se současně s přeměnou tuku na energii vysílá do mozku signál, že tělo je dostatečně nasycené a nepotřebuje přijímat další potravu. Tento proces se jmenuje reflex nasycenosti.

Pálivé potraviny pálí tuk

Pokud se snažíte hubnout, omezujete příjem kalorií. Tím ale dochází ke zpomalení metabolizmu a proces hubnutí se může až zastavit. Chilli papričky a především semínka chilli, která obsahují nejvíce kapsaicinu, a také kajenský pepř, který patří mezi chilli papričky, však metabolizmus zrychlují a dokonce přepnou spalování sacharidů na spalování tuků.

Chilli dieta

Pouze na konzumaci chilli založená dieta neexistuje. Zvolte jakoukoli dietu, která splňuje zásady zdravé výživy a jedno nebo dvě jídla doplňte chilli papričkami v kterékoli podobě. Hlavní je, abyste omezili tuky a cukry, vyměnili bílou mouku za celozrnnou, každý den do jídelníčku zařazovali ovoce a zeleninu a také se věnovali nějaké pohybové aktivitě.

Možná, že v prvních dnech budete mít s tím, jak chilli koření pálí, problém. Na pálivost se dá zvyknout, proto začínejte pomalu a postupně zvyšujte dávky. Nemusíte hned používat nejpálivější druhy.

Chilli není pro každého

Konzumaci chilli by se měly vyhnout těhotné ženy, protože pro ně není vhodná dráždivá strava. Ostré pokrmy by měly vyřadit i proto, že chutě dítěte se vyvíjí už během prenatálního období. Malým dětem bychom jídla s obsahem chilli také neměli dávat. Na chilli papričky by si měli dávat pozor alergici, některé druhy totiž způsobují alergické reakce.

Říká se, že chilli není vhodné pro osoby trpící žaludečními vředy. Pokud už tímto onemocněním trpíte, pak se opravdu chilli papričkám a ostrému koření vyhněte. Jestliže však máte žaludek zdravý, vězte, že chilli papričky vzniku tohoto onemocnění dokonce zabraňují.

Co vařit z chilli papriček

Chilli koření se hodí k dochucení téměř všech pokrmů, zvláště masitých, ale uplatní se i v bezmasé stravě vegetariánů, kde výborně ochutí sójové maso, tofu a zeleninu. Vyzkoušejte recepty na dietní jídla obsahující čili, my vám nabízíme chilli omáčku.

Domácí chilli omáčka

Lze ji použít místo ostrého kečupu – například při grilování, na maso, na zeleninu ale i na těstoviny či rýži.

Potřebovat budeme 7 až 10 kusů chilli papriček střední velikosti, 1 kus sladké červené papriky, 1 lžičku mleté sladké papriky, 1 hrnek krystalového cukru, půl hrnku vody, 1 lžíci limetkové šťávy, půl hrnku vinného octa, 1 lžíci sladké sójové omáčky, 2 lžíce prolisovaného česneku, 1 malou cibuli nasekanou na jemno, sůl a dle potřeby škrobovou moučku na zahuštění.

Chilli papričky očistíme, odstraníme semínka chilli (ponechme je, pokud chceme omáčku extra pálivou) a nakrájíme najemno, stejně tak sladkou papriku. Do hrnce vložíme všechny ingredience, promixujeme ponorným mixérem a na mírném plameni přivedeme k varu. Vaříme do zhoustnutí, za důkladného míchání, dokud nemá omáčka konzistenci sirupu. Případně zahustíme škrobovou moučkou. Ještě vroucí přelijeme do připravených sterilizovaných skleniček se šroubovacím uzávěrem. Uchováváme v lednici.

16.11.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak může uspořádání jídla v lednici ovlivnit vaše hubnutí?

04.10.2016

Provozujete také tzv. bílý sex, jak se někdy posměšně říká nočnímu vyjídání ledničky? Pokud ano, zaměřte se na to, jaké potraviny v ledničce máte a jakým způsobem tam jsou uspořádány. Možná vás to překvapí, ale když věnujete větší pozornost obsahu lednice a složení potravin, noční výpravy ustanou a bude se vám hubnout mnohem lépe. Pokračovat ve čtení

Jaké přílohy můžete jíst při hubnutí?

08.09.2016

Zda-li řešíte hubnutí nebo se více zajímáte o životní styl, neměli byste ve svém jídelníčku rozhodně podceňovat přílohy. Někdy se to ani nezdá, ale tato součást pokrmu, může z daného jinak zdravého jídla udělat hotovou kalorickou bombu. Pokračovat ve čtení

Zázvor pomáhá zrychlit metabolismus

20.11.2015

V širokém spektru potravin a doplňků, které tvoří náš jídelníček, se objevují i tzv. super potraviny, nebo jinak řečeno látky, které mají na lidský organismus blahodárný vliv.  Pokračovat ve čtení

Pomáhá zelený čaj při hubnutí?

25.08.2019

Čaj, který při svém zpracování prošel minimální oxidací, tedy neprodělal proces fermentace, označujeme jako zelený čaj. To je také jediný rozdíl mezi zeleným a černým čajem, jedná se totiž o úplně stejné lístky ze stejného keře. Pokud se tyto lístky rychle spaří vodní parou, a poté se okamžitě usuší, vnikne zelený čaj. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 167 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?