Pravá kávová zrna recept

kávová zrna

Ingredience na 1 porci

Káva10 ml
Rum10 ml
Máslo50 g
Kakao prášek50 g
Čokoláda 85% kakaa100 g
Cukr moučka300 g

Kávová zrna postup

1

Cukr, instantní nebo mletou kávu a kakao smícháme v míse, přidáme rum a změklé máslo. Rukama uhněteme těsto, které zpracujeme na váleček.

2

Z válečku děláme malé oválky o velikosti oříšku. Drážku uprostřed vytvoříme tupým nožem nebo okrajem lžíce. Takto připravená kávová zrna dáme vychladit do lednice.

3

Polevu připravíme z kvalitní hořké čokolády ve vodní lázni. Vychlazená kávová zrna do polevy namáčíme a necháme zatuhnout. Uchováváme v lednici.

Pravá kávová zrna jsou recept, který šálí zrak. Při troše zručnosti totiž vypadají jako skutečná kávová zrna, ale není tomu tak. Nejedná se dokonce ani o skutečná kávová zrna v čokoládě. Je to ale velmi hezký a chutný dezert s kávovou příchutí. V podstatě by se dalo říci, že jsou kávová zrna cukroví, ale kdo chce, může si je udělat klidně v létě. Při pečení cukroví na Vánoce tento recept na kávová zrna každopádně přijde vhod. Nemusí se totiž péct a tak je skvělým nenáročným a rychlým druhem cukroví na vánoční tabuli. Jedná se o velmi efektní dezert, takže je to zároveň i velmi pěkný dárek. Několik kávových zrn se dá zabalit do dárkové krabičky s věnováním, ale je třeba je uchovávat v chladu.

Základem receptu na kávová zrna je navíc pár ingrediencí, které se dají spočítat na prstech jedné ruky. Kdo má doma máslo, kakao, kávu, cukr a rum má v podstatě vyhráno. Pak už stačí jen čokoláda na čokoládovou polevu.

Kdo bude chtít hřích z tohoto dezertu trochu vyvážit, může zkusit zelenou kávu. Zelená káva je nepražená a díky tomu je výborným zdrojem antioxidantů, mimo jiné pomáhá s hubnutím. Pozor ale na kofein. I zelená káva ho obsahuje. Proto kávová zrna, klasická káva a doplňky ze zelené kávy najednou nejsou ta nejlepší kombinace.

Nutriční hodnoty

Celková energetická hodnota 84.7855 Kj

Bílkoviny0.31 g
Sacharidy1.6 g
Sacharidy z cukrů0.14 g
Tuky1.49 g
Nasycené mastné kyseliny (z tuků)0.79 g
Trans mastné kyseliny (z tuků)0.3 g
Vláknina0.08 g

Alergeny

  • Mléko a výrobky z něj
  • Podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z ní
  • Skořápkové plody a výrobky z nich – jedná se o všechny druhy ořechů

Graf nutričních hodnot

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.