14denní výzva na břicho

Vystouplé břicho a pneumatiky kolem pasu, to není nic hezkého. Většina lidí usiluje o zhubnutí v oblasti problematických partií, aby se mohla oslňovat okolí plochým bříškem, případně dokonce vypracovaným svalstvem v podobě pekáče buchet. Jenže jak na to, aby vaše úsilí bylo korunováno úspěchem? Je nutné vypracovat si tréninkový plán, ovšem nedílnou součástí musí být také správné stravování.

Vyvážená strava zvyšuje efekt hubnutí

Základem pro hubnutí břicha je vyvážená strava ve správně dávkovaném množství. Jenom se samotným cvičením si totiž při redukci podkožního tuku nevystačíte. Pokud ale budete cvičit a navíc se i zdravě stravovat, efekt se bude sčítat a dosáhnete ve svém úsilí úspěchu.

Počítejte ovšem s tím, že se musíte nadobro rozloučit se sladkostmi a slazenými nápoji. Sušenky, dortíky, bílé pečivo a čokoláda pro vás budou tabu, stejně tak sladké džusy a limonády, včetně například Coca-Coly.

Pravidelnost je důležitá

Při úpravě svého jídelníčku kvůli shazování v břišní oblasti myslete především na pravidelnost. Nesmíte hladovět, jinak si tělo usmyslí, že již nedostane další jídlo a bude si tak zásoby schovávat na horší časy v podobě podkožního tuku na břiše.

Metabolismus se nepravidelností také zpomaluje. Dbejte na to, abyste něco malého snědli každé dvě až tři hodiny, hlavní jídla prokládejte malou svačinou. Jezte pětkrát denně a pokud chodíte pozdě spát, dopřejte si ještě malou, zdravou druhou večeři.

Pijte vodu a zelený čaj

Sladké nápoje nahraďte čistou, pokud možno neperlivou vodou. Zaměřte se na dodržování pitného režimu. Je dobré mít s sebou v tašce lahev s vodou a během dne z ní podle potřeby upíjet. Nikdy ale nedoplňujte deficit v pitném režimu najednou, škodí to ledvinám. Zařaďte také do pitného režimu zelený čaj, který velmi efektivně pomáhá spalovat tuky (potvrzují to i vědecké studie).

Zařaďte do jídelníčku zeleninu

Zvyšte podíl zeleniny ve svém jídelníčku. Dopřejte si kousek zeleniny už ráno k snídani, doplňte oběd o misku zeleninového salátu, využijte vařenou či dušenou zeleninu jako přílohu k masu místo rýže či brambor, jezte zeleninu i k svačině. Aby strava nebyla jednotvárná, připravujte si různé druhy zeleninových salátů, polévek nebo smoothie.

Jezte dostatek bílkovin a vlákniny

Nezapomínejte ve své stravě na bílkoviny, které zahánějí hlad a dodávají tělu potřebnou energii. Dejte přednost luštěninám jako cizrna, čočka, hrách, fazole, které obsahují velké množství hodnotných rostlinných bílkovin. Navozují pocit sytosti.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je například celozrnné pečivo nebo těstoviny z celozrnné mouky, ale také už zmiňovanou zeleninu, luštěniny či ovoce. Vláknina zpomaluje trávení a vstřebávání sacharidů. Proto nedochází ke kolísání hladiny glykémie, což pozitivně působí při hubnutí břišních partií.

Nezapomínejte na cvičení doma

I když má na hubnutí břicha největší podíl správně stanovená strava, nesmíme samozřejmě zapomínat na cvičení této partie. Dodržujte mimo vhodný jídelníček i náš 14denní tréninkový plán, případně rovnou 30 denní výzvu, a uvidíte, že Vaše bříško bude na konci výzvy menší. Pokud ve cvičení a navyšování počtu opakování budete pokračovat i po ukončení 14 nebo 30 denní výzvy, můžete dosáhnout velmi pěkného vzhledu břišních partií.

Cviky v naší 14denní výzvě na břicho

Leh-sed

Leh sed je snad nejznámějším cvikem pro posilování břicha. Provádí se v leže na podložce s pokrčenýma nohama v kolenou a chodidly na zemi. Ruce mohou být za hlavou s lokty od uší nebo pro méně zdatné lze dát ruce na hrudník. Nejprve se nadechneme a s výdechem zvedáme hlavu, poté odlepujeme ramena a vrchní část zad. Kulatými zády pokračujeme ve směru vpřed, ne však do plného sedu. S nádechem opět leháme na podložku.

Stříhání nohou

Tento zdánlivě jednoduchý, avšak velmi účinný, cvik provádíme tak, že si sedneme na podložku, opřeme se o předloktí a s nataženýma nohama v úrovni cca 30 cm nad zemí střídavě kmitáme přes sebe. Je zapotřebí, abychom u tohoto cviku měli zpevněné bříško a nezatěžovali tak spodní část zad (bedra), která se nám může zbytečně odtahovat od podložky.

Obrácené zkracovačky

Lehneme si zády na podložku, ruce položíme vedle těla a nohy pokrčené v kolenou zvedneme do pravého úhlu vůči tělu. Nadechneme se a s výdechem začínáme provádět cvik, kdy v pomalém tempu přitahujeme kolena k hrudníku a odlepujeme pánev od podložky. Rozsah pohybu závisí na ohebnosti každého z nás. S nádechem se opět vracíme do výchozí polohy s pokrčenými nohy.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.