5 x „Nechci cvičit“ – kdy je to výmluva a kdy vážně ohrožujete své zdraví?

„Měl/a bych dneska jít cvičit,“ říkáte si. Jenže se vám nechce. Přesvědčit se a opravdu jít cvičit vyžaduje pevnou vůli a značné úsilí. A odhodlané úsilí pak pomáhá zlepšit kondici, zhubnout, mít dobrý zdravotní stav, což vše je výbornou motivací, díky níž vydržíte. Osvědčuje se i to, když chodíte cvičit s kamarádem či partnerem, nebo když se na cvičení sejde výborná parta, která se vzájemně přátelsky hecuje k vyšším výkonům. Přece byste nechtěli zradit své parťáky, i když se vám zrovna dneska moc nechce hýbat. Ale jsou i situace, kdy může být cvičení docela riskantní…

Výmluvy stranou

Ovšem je třeba rozlišit situace, kdy vaše nechuť cvičit je jenom výmluvou, a kdy už nikoli. Určitě sami poznáte, kdy je to nechuť a svádíte to třeba na náročný pracovní den. V případě, že se vymlouváte na práci, často pomůže dát si cvičení jako jeden z pracovních úkolů. Jednoduše přepnout mozek na mód: Navečer po práci jdu do posilovny a tepláky si rovnou vezmu s sebou do tašky do práce. Je to jednoduše další povinnost, která nezná výmluv. Jakmile byste si totiž pro tepláky šli domů, velmi pravděpodobně už tam zůstanete a do posilovny nedorazíte.

Také výmluvy na rodinu a spousty povinností doma jsou liché. Vždy to jde zorganizovat tak, abyste si vyhradili hodinku ne sebe a své cvičení. Mnohdy stačí se zamyslet nad tím, jak si účelněji naplánovat čas a také zapojit do starostí o domov a úklid i ostatní členy rodiny. Vždyť je to i jejich domov, a proto neexistuje důvod, proč by se o něj nemohli postarat stejně dobře, jako vy. .

Někdy je ale lepší cvičení vynechat

V některých případech je skutečně lepší trénink vynechat, protože si zahráváte se zdravím. Také jsou situace, kdy je cvičit dobré, ale jenom po lékařské konzultaci a se schválením lékařem. Pomoci mohou totiž jen určité druhy cvičení prováděné v určitém rozsahu a tempu. Jiné cviky naopak víc škodí, než pomáhají. Takže kdy na venkovní trénink nebo posilování v blízkém fitness centru raději zapomenout?

1. Akutní příznaky nemoci a horečka vás vyřazují ze hry

Lehké nachlazení, mírný kašel nebo drobná bolest v krku nemusí být důvodem pro zrušení tréninku. Tělo se s takovými potížemi vyrovnává poměrně snadno, zejména v případě, že máte dobrou imunitu, jíte dostatek ovoce a zeleniny a počínající příznaky nemoci nepodceňujete a hned proti nim zavedete příslušná opatření (větší přísun vitamínu C atd.).

Ovšem jakmile máte teplotu, kašel je intenzivnější, až dráždivý, hodně vás škrábe v krku a bolest v hlavě nabírá na intenzitě, rozhodně na cvičení zapomeňte. Vaše tělo už bojuje s nemocí, tak mu to ještě více neztěžujte. Další fyzická zátěž by v takovém případě měla protichůdný účinek. Nejenom, že by vás pohyb nepostavil na nohy, ale mohl by vás ještě více oslabit. Udělejte si proto tréninkovou přestávku, a to klidně i několik dní, dokud nebudete bez teplot a příznaky nemoci neustoupí.

Pro úplné uzdravení je třeba ponechat tělu prostor na odpočinek. Nemocní s chřipkou, angínou či dokonce horečkou zkrátka do posilovny nepatří. Uvědomte si, že vaše zdraví je jenom jedno.

2. V těhotenství a po porodu buďte opatrné

V těhotenství byste to s tréninkem také neměli přehánět. Jestliže se cítíte dobře, nemáte rizikové těhotenství, netrpíte různými zdravotními problémy, cvičit můžete. Nemělo by ale jít o sporty spojené s otřesy atd. Vždy je třeba případné sportování v těhotenství konzultovat s ošetřujícím lékařem. Hodí se třeba jóga pro těhotné apod. Pokud ale jde o poslední měsíc před termínem porodu, tak tehdy by tělo už mělo být úplně v klidu, případně se věnovat jenom speciálnímu těhotenskému tělocviku.

Stejně tak po porodu. Je dobré vyčkat cca 12 týdnů od porodu, než se podíváte opět do fitness. S pomalým cvičením se dá začít asi 6 týdnů od porodu, ovšem podmínkou je, že se cvičí a zpevňují jenom svaly pánevního dna, nezapojují se břišní svaly, které potřebují po porodu čas na regeneraci.

Rovněž není dobré intenzivně cvičit, pokud žena kojí. Při příliš velké zátěži se do mateřského mléka vylučuje kyselina mléčná a tím mléko hořkne. Proto ho miminko může odmítat. S lehkým cvičením, které není hopsavé jako běh nebo aerobik, ale mohou ženy postupně začít. Ani vědecké studie totiž neukázaly, že by cvičení mělo vliv na ztrátu mateřského mléka. Je ale třeba cvičit s mírou.

3. Po nemocích, úrazech a chronických chorobách začínejte zvolna

Další otázkou je, zda cvičit, pokud trpíte nějakou závaznější nemocí, nebo jste utrpěli úraz. Po závažné akutní nemoci jako třeba žloutenka apod. by mělo tělo dostat prostor k rekonvalescenci a plnému návratu sil a teprve potom se znovu pustit do cvičení. Stejně tak pokud trpíte nějakou chronickou chorobou jako je cukrovka, srdeční nemoci, vysoký krevní tlak… V takovém případě svoje plánované sportovní aktivity určitě konzultujte s ošetřujícím lékařem. Poradí vám, které jsou vzhledem k vaší nemoci vhodné a které nikoli, jak často a jakou formou je provozovat.

Po úrazech vám pomůže především rehabilitační cvičení se zkušeným fyzioterapeutem, náročnější a intenzivnější jednostranný pohyb by vám mohlo naopak hojení zkomplikovat a prodloužit.

4. Nepodceňujte přetrénování svalů

Možná se v posilování tak strašně snažíte zhubnout a získat lepší kondici, že jste to jednoduše přehnali. Bez ohledu na doporučení cvičebních instruktorů a trenérů jste si zvyšovali tréninkové dávky. Vaše tělo není na takovou zátěž zvyklé. Jste unavení, necítíte se dobře. Efektivita tréninku se pak úplně vytrácí. Navíc už jste nesoustředění, nepozorní a snáze může dojít k nepříjemnému úrazu.

Třeba natržený sval či šlacha, což může vzniknout i z přetrénování a únavy svalstva, vás potom může z tréninkového režimu vyřadit na pěkně dlouho. Proto takové situace nepodceňujte a v případě přetrénování raději zařaďte pár dní volna. Váš tréninkový program by měl vždy obsahovat i dny určené pro relaxaci a regeneraci. Vydejte se tehdy na masáž, do sauny, relaxujte v hydromasážní koupeli, poseďte v solné jeskyni, prostě si užijte podle chuti.

5. Po prohýřené noci zůstaňte doma

Zúčastnili jste se povedené oslavy, večírku a s alkoholem jste to trochu přehnali. Cítíte se mizerně, máte zkrátka kocovinu jak trám. Jít cvičit nebo ne? Vynechte trénink. Jste dehydratovaní, což způsobila přemíra vypitého alkoholu.

Pokud byste vyrazili do posilovny, váš stav dehydrování to může ještě více posílit. Nehledě na to, že prostě ještě nejste ve své kůži, můžete mít v krvi zbytkový alkohol a může tak dojít k nějakému úrazu. A to určitě nechcete riskovat. Raději si dejte od tréninku volno. Doplňte tekutiny, vyspěte se. Uvidíte, že za den či dva zregenerujete své síly a budete plně koncentrovaní na další trénink.

Netrénujte přecpaní

Na závěr ještě jedna zásada. Na trénink byste neměli chodit přecpaní těžko stravitelným jídlem. Mozek v takovém případě pošle krev do žaludku, v oblasti trávicího systému bude její průtok vyšší a naopak svaly budou strádat. Zhruba půl hodiny až hodinu před tréninkem byste prostě jíst neměli. Ovšem jídlo by nemělo být vaší výmluvou, proč necvičit. Jde spíše o to si vše dobře zorganizovat. Pokud se chystáte na výjimečné kulinářské hody, dopřejte si je až nějakou dobu po skončeném tréninku.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.