Blogerka Andrea Mokrejšová: Zdravý životní styl je můj život

Píšeš blog o zdravém životním stylu Andreamokrejsova.cz, studuješ obor nutriční specialista, hodně běháš a dbáš na dobré jídlo. Jaký je tvůj příběh, jak ses ke všemu dopracovala?

Na gymplu jsem si ve druháku na lyžáku při pádu dost poškodila ramenní kloub. A najednou jsem na dva měsíce musela přestat se sportem. Do té doby jsem byla zvyklá být minimálně 4x týdně u koní a trénovat, tančila jsem, bruslila a prostě se pořád hýbala. Byla jsem tak od přírody štíhlé a zdravé dítě (nebo spíš puberťačka) a hmotnost nebo postavu jsem nikdy neřešila. Najednou se to změnilo, moje svaly nahradil tuk, takže ačkoliv jsem nepřibrala „žádná kila“, moje postava se změnila. Nejdřív mi to nevadilo, dokud mi kamarádka nevrátila půjčené kalhoty a já se do nich horko těžko nasoukala. Nechápala jsem, co se stalo.

Tak jsem začala cvičit a běhat, ale jedla jsem jako čuňátko. Nesnídala jsem, první jídlo klidně až po škole, takže třeba ve 4 hodiny, a ačkoliv jsem nejedla nějaké šílenosti, s hmotností se nic nedělo. Rozhodla jsme se, že začnu jíst pravidelně, budu jíst víc celozrnných výrobků, neslazené jogurty a müsli. Najednou šlo vše mnohem lépe – změna postavy i sport. Sice jsem měla období, kdy jsem zhubla extrémně hodně, ale díky svému staršímu bráchovi jsem si to uvědomila a množství stravy upravila.

Asi vždycky jsem věděla, že se budu chtít ubírat směrem zdravotnictví. V maturitním ročníku byla přihláška na lékařskou fakultu vlastně jasná volba. A když se otevřel magisterský obor nutriční specialista, srdce promluvilo a rozhodla jsem se místo všeobecného lékařství jít tímto směrem (k mému upřímnému údivu).

Mohla bys popsat, co obnáší studium na magisterském oboru na 1. lékařské fakultě?

Uf. No hlavně hodně odhodlání a investovaného času. Pokud chce být člověk dobrým zdravotníkem a lidem opravdu pomáhat, tak do toho dá všechno. Je to náročné, ale podle mě to za to stojí. Pokud chce člověk jen tak proplout, zvolila bych méně náročnou školu, ale i zde to lze prolézt s odřenýma ušima. Jen je to škoda a mohl to studovat někdo, kdo bude lidem pomáhat.

Co pro tebe osobně znamená zdravý životní styl?

Vlastně můj život. Něco, co je dlouhodobě udržitelné, co mě nijak neomezuje ani po fyzické ani po psychické stránce. Naopak mě posouvá dál. Umožňuje mi využívat své tělo na maximum a cítit se prostě skvěle. Pro každého z nás to může být něco trochu jiného. Každý jsme originál, proto není žádný podrobný uniformní „návod“, ale obecná doporučení.

Jak se ty sama stravuješ? Jaké potraviny jsou pro tebe nejdůležitější? Můžeš nám sdělit tvůj ideální jídelníček?

Já se stravuji především tak, jak to vyžaduje mé tělo. Dám si to, na co mám chuť. Nemám potraviny, které bych více upřednostňovala. Snažím se o vyvážený příjem, aby mi ve stravě nic nechybělo, já neměla hlad ani neřízené chutě. Někdy jím 4x denně, někdy 5x a někdy 3x nebo 6x. Záleží to na mém denním režimu, na velikosti porcí, množství pohybu. Základ jsou pro mě tři hlavní jídla v průběhu dne. Abych během dne nehladověla a zvládla sportovat. Nejen, že bych byla nevýkonná, ale večer bych pak měla potřebu rychle se něčeho najíst a přejíst.

Nemám problém s tím dát si kus pizzy, burger nebo třeba croissant. Na jídelníček je nutné koukat se komplexně, ne v rámci jednoho jídla, vlastně ani ne v rámci jednoho dne. Jde o širokou souvislost a dlouhodobě udržovaný jídelníček a samozřejmě ve spojitosti s pohybem.

Takže svůj ideální jídelníček asi ani nemám, tak vám sdělím svůj včerejší. 😀 Začala jsem ráno ovesnou kaší s jablky a pekanovými ořechy. K obědu jsem měla hlívový guláš s tofu a bramborami. Na odpolední svačinu jsem si dala kefírové mléko a hroznové víno. A k večeři jsem měla zapečené žitné chleby s mozzarellou, cherry rajčaty a rukolou.

Prozradíš nám tvé nejoblíbenější recepty?

To se hodně mění, takovou stálicí je můj banana bread. A aktuálně to jsou pečené brambory s čímkoliv nebo celozrnný pita chléb s baba ganoush nebo humusem a pečenou zeleninou.

Na všechny tyhle dobroty najdete recepty na mém blogu.

Nabízíš služby nutričního poradenství. Jaké jsou nejčastější dotazy a starosti tvých klientů? Dokázala bys najít nejčastější chybu, se kterou se při poradenství setkáváš?

Nejčastější obavy jsou celkově z toho, že je hubnutí příliš náročné a nezvládnou ho, protože nemají dostatečně silnou vůli nebo podporu v rodině. Další věcí jsou finance. Pořád převládá stigma, že zdravá strava je dražší, což rozhodně není pravda.

Hlavně ženy (i někteří muži) se při redukci bojí sacharidů. Některé obviňují jen cukr, některé vidí všechny sacharidy jako příčinu jejich problému s hmotností. Jak jsem již řekla, na stravu a životní styl je potřeba se dívat komplexně a je více než pošetilé obviňovat jednu složku stravy, která by za to mohla. Za přibírání může vyšší energetický příjem, nevyvážený jídelníček a náš životní styl.

Právě nejčastější chybou je nedostatečný energetický příjem a vynechávání příloh. Často ve spojitosti s neřízenou chutí na sladké a večerním náletem na ledničku a přejedením se kremrolemi, sušenkami a podobně. Pak všichni vidí viníka v plátku chleba nebo bramborách, ale tyhle potraviny (sušenky, kremrole) si odepřít nedokážou. Přitom stačí otevřít oči a trochu se zamyslet.

Když s nimi adekvátně navýšíme energetický příjem, tyto chutě jednak odezní, jednak konečně začne úspěšná redukce, a hlavně lidé pociťují více energie a lepší náladu. Konečně se totiž přestanou mučit a tělo přestane být ve stresu z nedostatku energie.

Jak přistupuješ ke sportu? Které aktivity nejčastěji provozuješ a jak často?

Sport miluju, ale rozhodně nesportuji každý den. Hýbu se každý den! Podle mě není potřeba každý den intenzivně cvičit, pokud nejste vrcholoví sportovci. Určitě bych se však hýbala. Já hodně chodím, ráda si zacvičím gentle yogu hned po probuzení nebo před spaním. Chodím 3x týdně běhat, ráda cvičím jógu (nejen gentle, ale i náročnější typy), jinak cvičím podle našeho fitness programu FITFAB Strong nebo si zacvičím, jak mě zrovna napadne.

Čtenáře by jistě zajímala tvá oblíbená místa v Praze. Kde ráda nakupuješ zdravé potraviny, chodíš na jídlo či cvičit nebo běhat?

Zdravé potraviny nakupuji v běžných potravních řetězcích. Stačí si vybrat. Snažím se přednostně vybírat lokální zeleninu a ovoce, ale samozřejmě nebudu lhát, že bych si nekupovala banány nebo občas avokádo. Pečivo a cereální výrobky vybírám žitné nebo celozrnné, nezapomenu na luštěniny a neochucené mléčné výrobky. Najdu tu prostě všechno, co potřebuji z těch základních potravin, ale samozřejmě i takové ty „navíc“ jako je třeba hořká čokoláda a jiné mlsky.

Běhat chodím ráda do parků a lesů, mám to štěstí, že ačkoliv bydlím velmi blízko centru Prahy, tak mám v okolí hodně přírody. A cvičím nejraději doma. Můžu tak cvičit kdykoliv, je to zadarmo a stačí k tomu jen podložka a oblečení.

Pověz nám prosím 3 lidi z oboru, kteří tě nějakým způsobem ovlivnili nebo tě inspirují. Proč zrovna tito 3 lidé?

Vyberu jednoho člověka z oboru blogů, výživy a zdravotnictví.

Ze zdravotnictví je to rozhodně moje maminka. Je to neuvěřitelný pracant. Tolik času, co tráví prací na plné obrátky, je neuvěřitelné. Vím, že je skvělá lékařka a pomáhá velkému množství lidí, i když je unavená a vytížená, tak ví, že to má smysl. To je to, co ji naplňuje, a to je její motivací. To je motivací i pro mě.

Z oblasti výživy mě inspiruje kamarád a sportovec Lukáš Roubík a jeho Institut moderní výživy. Je to nutriční terapeut, který pořádá mnoho přednášek, kde vyvrací mýty o výživě. Své výroky podkládá dlouholetými studiemi, ověřenými daty a zvládá sledovat všechny novinky, které se v oblasti výživy mihnou.

Z blogo-sféry je to určitě Andy Pavelcová z blogu Fit & Fabulouse. Ačkoliv nemá vzdělání v oblasti výživy, učí lidi racionálně přemýšlet nad stravou i pohybem a denně tak motivuje mnoho lidí.

Je něco, bez čeho si nedokážeš představit svůj den?

Určitě bez jídla.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.