Chcete být zdraví a krásní? Pijte vodu z mladého kokosu

Bílý plod zraje kratší dobu a ne nadarmo se mladý kokos označuje jako přírodní iontový nápoj. Je doslova nabitý minerály a vitamíny. Výborně se dá uplatnit i v kuchyni.

Nám všem dobře známý hnědý kokos zraje přibližně dvanáct měsíců, tedy celý jeden rok. Ovšem jeho mladší bráška na stromě zůstane zhruba polovinu tohoto času, tj. šest nebo maximálně osm měsíců.

Šťáva z mladého kokosu je plná živin, minerálů a vitamínů. Jak ale kokos stárne, tato šťáva se postupně přeměňuje v mléko. Stává se tučnější, zvyšuje se v ní podíl zdravých tuků, ale i bílkovin. Většinou se běžně dostupné kokosové mléko připravuje z dužniny a mléka zralých kokosů. Také se bohužel většinou pasterizuje, čímž dochází ke zničení enzymů.

Výborné osvěžení pro sportovce i jako lék

Samozřejmě je ale možné připravit mléko i z mladého kokosu, a to rozmixováním dužniny s kokosovou vodou. Co s mladým kokosem dělat? Velmi jednoduše odřízněte jeho horní část a tekutinu rovnou můžete pít brčkem či slít do sklenice. Svůj jídelníček tak doplníte o nasládlou a svěží kokosovou vodu. Můžete ji pít stejně, jako během dne popíjíte vodu či ředěnou ovocnou šťávu.

Častou vadou iontových energetických nápojů je, že mají hodně cukrů, čili sladkou chuť. Do těla tak dostáváte zbytečně moc cukrů, což se v konečném důsledku podepisuje na vaší štíhlé linii. U kokosové vody jde ale o přírodní cukry, s nimiž si vaše tělo poradí mnohem snáze, než s rafinovanými cukry v průmyslově vyráběných iontových nápojích. Pro vaši linii proto není kokosová voda takovou zátěží a přitom vám zajistí stejnou pomoc, jako oblíbené iontové nápoje.

Mladý kokos je proto výborný pro zdravé hubnutí. Obsahuje hodně draslíku, sodíku, železa, selenu, vápníku, navíc ve formě, která je pro vaše tělo výborně vstřebatelná. Jde o organickou vazbu. Zároveň mají živiny vhodný poměr pro lidské tělo a voda obsahuje i enzymy, čímž podporuje metabolické procesy. Hodí se tedy i pro sportovce, kteří potřebují dodat energii a nastartovat spalování. Například pokud jde o draslík, v jednom ořechu je ho patnáctkrát více, než v banánu, který je vysokým obsahem tohoto prvku známý. Velmi dobře pomáhá při křečích a únavě.

Vhodný v redukčních dietách

Například v Indii jsou tyto kokosy součástí léčitelství, využívají se při ledvinových kamenech, infekci střev, kožních problémech i horečce, v tropech při průjmech, kdy účinně hydratují organismus. Těhotným ženám uleví při ranní nevolnosti, posiluje zdravé vlasy.

Jako izotonický nápoj je podobná krevní plazmě, a proto sloužila za války i v Pacifiku k transfuzím pro raněné vojáky. V současnosti už toto použití ale lékaři nepovažují za vhodné. Velký obsah enzymů ale kokosovou vodu katapultuje do skupiny potravin vhodných jako doplněk redukčních diet, protože podporuje spalování.

Vytoužený elixír mládí

Šťáva z kokosu dokáže výborně hydratovat organismus, pomáhá omlazovat pleť, dokáže posilovat imunitu, zpomaluje stárnutí. Zkrátka funguje doslova jako elixír mládí pro všechny.

Tuků je v mladém kokosu naprosté minimum, což je hlavní rozdíl při porovnávání mladého kokosu se zralým. Díky tomu je šťáva z mladého kokosu vlastně nízkokalorický nápoj, což se o kokosovém mléku z hnědých chlupatých plodů rozhodně nedá říci. V mladém kokosu není žádný cholesterol, takže lidé, kteří bojují s jeho vysokou hladinou, se rozhodně nemusí bát. V kokosovém mase najdete tzv. MCT tuky, které lidský organismus umí přeměnit okamžitě na energii. Navíc vodu mohou pít i diabetici, protože má jenom velmi malý obsah cukru.

Hodí se i na zdravé dezerty

Co se dá s mladým kokosem kromě pití šťávy nebo výroby mladého kokosového mléka ještě dělat? Především musíme zdůraznit, že maximum živin má kokosová voda v surovém stavu, proto ji rozhodně nepřevařujte. Nenávratně byste varem ztratili velkou část enzymů. Další věcí, která má využití v kuchyni, je gelovitá hmota, tedy mladá dužnina, která se uvnitř nachází. Takzvané kokosové maso najde uplatnění při přípravě zdravých zákusků a dezertů.

Můžete koupit i jen vodu z kosou

V současnosti už je kokosová voda k dostaní na trhu i komerčně v lahvičkách. Chcete-li ale mít jistotu, že jste narazili skutečně na přírodní produkt a ne syntetický, kupte si originální mladý plod kokosu. U nás už ho občas koupíte dokonce i v supermarketu.

Běžně dostanete plody i lahvičky vody filtrované přes nanofiltry, které zadržují bakterie v prodejnách zdraví výživy i jinde. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Dávejte ale pozor na vodu v lahvičkách. Rozhodně pozorně čtěte etikety. I kokosovou vodu je totiž možné vyrobit z koncentrátu, do které se přidají různá dochucovadla a cukr – pak jde ale o komerční průmyslově vyráběný nápoj, jako jakýkoli jiný. Přírodní původ i cenné látky se z ni vytrácí.

    Chcete dostávat zajimavé jídelníčky do mailu?


    © COPYRIGHT 2020 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.