Holky ve formě: Rozhovor s Lenkou Pšajdlovou

Jsem sportovní nadšenec, který rád zkouší nové druhy pohybu a aktivity. Pořád ale zůstávám věrná hlavně běhu. Dříve jsem dělala závodně atletiku, která je mojí životní láskou. Často si zpestřuji život jógou a plaváním, to jsou chvíle, při kterých si skvěle odpočinu. V zimě vyrážím na hory do bílé stopy. Aby mi nechyběla závodní atmosféra, tak si občas dám nějakou pětku nebo desítku v rámci seriálu Run Tour nebo Běhej lesy. Blogovat o sportu mě moc baví. S Bárou se nám daří být Holky ve formě už šestým rokem.

Holky ve formě – oblíbený blog, který společně píšeš se svou parťačkou Bárou. V čem se vy dvě nejvíce lišíte a to jak v životě, tak i v pohledu na zdravý životní styl?

Bára je o hodně víc houževnatá než já. Platí to ve sportu i v jídle. Když se do něčeho zakousne, tak už se jen tak nepustí. Obdivuju její výdrž. Já mám někdy problémy s vůlí, hlavně co se stravování týče. Báru teď hodně baví crossfit. To třeba pro mě moc není. Zkusila jsem to, ale na mě je to moc drsné, já jsem taková jemná dívka :-D.

Tvou vášní je běhání. Proč zrovna tento typ pohybu, co běhání tobě samotné přináší? Rovněž nám pověz, kde a jaké vzdálenosti nejčastěji běháš?

Běh je podle mě po chůzi druhý nejpřirozenější pohyb. Je velice nenáročný na vybavení a je levný. Potřebuješ v podstatě jen boty a můžeš vyběhnout. Protože jsem od malička dělala atletiku, mám k němu velice blízký vztah. Baví mě, protože trénink může vypadat pokaždé jinak. Člověk se nemusí omezovat ani na dovolené, běhat se dá všude. Běh mi přináší hlavně klid a uspokojení sama se sebou. Mně úplně stačí vzdálenost do 10 km. Běhám nejradši v přírodě, ale bydlím ve městě. Takže vyhledávám parky, třeba Ladronku. Ale miluju vyběhnout i na Petřín a kochat se výhledem na Prahu.

Kdy chodíš běhat? Je to před prací, po práci nebo až ve večerních hodinách? Jakmile doběhneš, věnuješ se například ještě strečinku či něčemu dalšímu?

Chodím běhat většinou po práci, ale přes léto často i ráno. Člověk má pak pocit, že začal den aktivně a něco už dokázal. O víkendu si ráda pospím, ale přeci jen mi vyhovuje vyběhnout ještě před obědem, to znamená kolem desáté. Strečink je určitě důležitý a snažím se ho nezanedbávat, ale zařazuji ho většinou na začátek výběhu, když už je tělo trochu zahřáté.

Popiš nám prosím svou běžeckou výbavu. Jaké tenisky, legíny, trička, sportovní podprsenky ve své výbavě máš?

Protože jsem dlouhá léta pracovala pro značku Nike, tak jsem plně vybavena asi do konce života. Na Nike nedám dopustit, jsem spokojená. Mám různé druhy bot na různé typy povrchů a styl běhu. Můj nejoblíbenější model je asi Nike Air Zoom Pegasus nebo Nike Air Zoom Fly, to jsou boty na závody. Bez sportovní podprsenky bych nedala ani ránu. Je určitě povinnost ji mít, když se holka nějak hýbe. Je to příjemnější, ale i zdravější.

V dnešní době je zdravý životní styl všeobecně velkým tématem. Píšou se blogy, vydávají knihy, točí podcasty či vytvářejí aplikace. Můžeš nám prozradit, co ty sama čteš, sleduješ, posloucháš či využíváš?

Sleduji  samozřejmě ostatní blogy, které se zabývají sportem a zdravým životním stylem. Čerpám z nich inspiraci. Ale moc nemusím takové ty fotky z fitka před zrcadlem :). Občas si zacvičím třeba podle Tone It Up. Ráda nakouknu i do zdravé kuchařky, moje oblíbené jsou od Fitness Brokolice nebo od blogerky Cooking With Šůša.

Každý člověk má svá oblíbená místa, kam se rád vrací. Někdy denně, někdy co pár týdnů. Kam ráda chodíš na dobré jídlo, na kafe, nakupovat kvalitní potraviny, procházet se, běhat nebo třeba na tvou oblíbenou jógu?

Mám to přesně tak, že se vracím tam, kde mi je dobře. Zároveň ale miluju objevování nových míst. Tady jsou tedy moje tipy. Na kávu v Praze do kavárny Kafíčko na Maltézském náměstí, v Českém Krumlově do Egon Schiele Café. Protože mám ráda asijskou kuchyni, tak chodím nejraději do restaurace Malý Buddha, kousek od Pražského hradu. To je pro mě vždycky svátek. Na jógu chodím do studia Namastery, je to tam moc příjemné. Jak už jsem říkala, běhám nejraději v přírodě, v Praze na Ladronce nebo na Petříně.

Pojďme přejít k jídlu. Dodržuješ nějakou stravu či dietu, tak jako se třeba Bára našla v peganství? Jak se tedy stravuješ, na co především ve svém jídelníčku dbáš a čemu se vyhýbáš?

Já se v jídle moc neomezuji, ale občas mě trápí, že mám slabou vůli. Jsem milovník jídla a nedokážu si moc odepřít. Kompenzuji to právě pohybem. Někdy si dám i něco nezdravého, ale většinu času se snažím jíst dobře. Mým největším prokletím jsou asi slané oříšky. Ale mám před svatbou, tak jsem si teď dala pro sebe takovou challenge: menší porce, žádný alkohol, sladkosti, slané oříšky a mléko do kávy. A budu se soustředit i na pitný režim, někdy na to zapomínám. Chci začínat každý den sklenicí vody s citrónem.

Říká se, že snídaně je základ dne. Jaká je tvá oblíbená snídaně, která ti dá sílu na celé dopoledne?

Teď jsem si oblíbila Chytré kaše JAPŮ, jsou fakt rychlé a dobré. A zdravé! Mám ráda také míchaná vajíčka, ale na ty není ráno moc času, tak si je užívám na hotelích během dovolené nebo pracovní cesty.

Nikdo nejsme dokonalý. Jaký tvůj zlozvyk bys ráda odstranila a v čem by ses chtěla nejvíce zlepšit?

Chodím pozdě spát a nejsem moc dochvilná. Taky dělám někdy věci na poslední chvíli. A chtěla bych se zlepšit v józe, musím začít chodit častěji.

Na závěr – co chystáš v roce 2019? Jsi typ, který si věci plánuje dopředu nebo žije ze dne na den?

Důležité věci plánuji, ale jinak se nechávám ráda překvapit tím, co život přinese. V roce 2019 mě čeká svatba, přípravy jsou vlastně taky takový běh na dlouhou trať.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.