BMI kalkulačka pro výpočet vaší ideální váhy

Vypočítejte si vaše aktuální BMI (Body Mass Index). Vložte do kalkulačky váš věk, pohlaví, váhu a výšku. Ihned získáte výsledky a uvidíte, jestli trpíte podvýživou, máte normální váhu nebo jste obézní.

Co je BMI

Body mass index je neznámějším indikátorem obezity, nadváhy, podváhy a normální tělesné hmotnosti. Pracuje s Queteletovým vzorcem BMI = Hmotnost (kg)/(výška (m))². Výsledné číslo se pohybuje v rozmezí čísel 15 až 40. Vaši kategorii můžete zjistit dle tabulky:

Podváha 18,5 Při podváze hrozí mnoho zdravotních rizik. Je proto vhodné držet se zásad zdravého životního stylu a přijímat dostatek kalorií.
Normální váha 18,5–25 Při normální váze své tělo neohrožujete. Je dobré si tento stav udržet zdravým jídelníčkem a dostatečným pohybem.
Nadváha 25–30 Nadváha je spojena s rizikem mnoha nemocí. Nejlepším řešením je zaměřit se na pravidelné a zdravé stravování a pohyb.
Obezita prvního a druhého stupně 30-40 Při obezitě prvního a druhého stupně je vhodné držet se zásad zdravého stravování a vykonávat dostatečný pohyb. Poraďte se s odborníky a lékaři, aby nedošlo k ohrožení vašeho zdraví a tělo přijímalo dostatek potřebných živin.
Těžká obezita > 40 Těžká obezita jde ruku v ruce s mnoha nebezpečnými nemocemi. Zeptejte se svého lékaře, změňte své stravovací návyky a zařaďte pravidelný pohyb. Tyto kroky vám pomohou zlepšit vaše zdraví, budete se cítit lépe a vyhnete se mnoha zdravotním komplikacím.

BMI není jediným ukazatelem. Dalšími jsou:

Brocův index udává kolik kg vám chybí nebo přebývá k hranici normální váhy. Nepoužívá se často, nezohledňuje totiž osoby menší než 155 cm a vyšší než 165 cm.

Rohrerův index (index tělesné plnosti) používá se především pro osoby v pubertě, kdy je u BMI těžké dostat reálné výsledky.

WHR index je ukazatelem poměru mezi boky a pasem. Rozděluje typy postavy na gynoidní, androidní a smíšený. Pomocí tohoto rozdělení můžete zjistit, kde se vám ukládá tělesný tuk.


Pro koho není BMI vhodné:

BMI nepočítá s věkem, pohybovou aktivitou a pohlavím. Proto není vhodné pro sportovce. Mohou být zařazeni do kategorie nadváhy, kvůli velkému množství svalů. Ty mají větší hmotnost než tuk.

BMI není vhodné ani pro děti, dospívající a těhotné ženy, mají totiž jinou stavbu těla. Je pro ně vhodnější využít jiný z indexů pro děti např. Rohrerův.


Chvilku strpení.
Už to pro vás vaříme.