Vadí vám pohledy ostatních v posilovně? Zařaďte do svého programu cvičení doma

Do zdravého životního stylu rozhodně patří pravidelný pohyb. Každý ale z různých důvodů nemůže docházet do sportovních center, kde by si dal řádně do těla. Proto pro vás máme hned několik příkladů, proč si zacvičit doma a jak na to.

Lékaři, výživový specialisté, ti všichni se shodují na tom, že bychom se měli pravidelně hýbat. Spousta lidí se ale vymlouvá na to, že je pracovně příliš vytížená, že má rodinu, nestíhá chodit do posilovny nebo na pravidelné skupinové tréninkové lekce.

Pohyb ale není jenom o tom navštěvovat fitness centra. Jestliže vám denní harmonogram neumožňuje pravidelně někam docházet, existuje snadný recept: cvičte doma.

Ušetříte čas i peníze

Velkou výhodou cvičení doma je skutečnost, že nejste vázání na nějaký pravidelný čas, kdy musíte někde být v určitou hodinu, jinak cvičební lekce propadne a vy přijdete o peníze. Spoustě lidem totiž třeba pracovní vytížení a nepravidelnost v práci (různé typy směn, práce spojená s velkým množstvím cestování apod.) znemožňuje využívat pravidelné cvičební hodiny. Zkrátka se jim nepodaří být každou středu v šest hodin na lekci spinningu nebo jiné pohybové aktivity.

V takovém případě je možnost zacvičit si doma. Můžete si dát lekci kdykoli se vám to bude časově hodit. Nijak tím nenabouráte svůj pracovní a rodinný harmonogram. Můžete cvičit, kdy chcete a jaké cviky chcete. Nikdo vám nepředepisuje, co musíte dělat a co nikoli. Také domácí cvičení přináší velké finanční úspory. Bohužel je totiž faktem, že lekce v posilovně jsou finančně dost velkým zásahem do rodinného rozpočtu, a to i v případě, že máte permanentku.

Inspirujte se na internetu

Chcete-li začít cvičit sami, jednou z možností je online cvičení. Na internetu najdete velice širokou nabídku různých druhů cvičení a můžete si vybrat podle vlastní chuti a preferencí. Známí mistři fitness, aerobiku a dalších pohybových aktivit nabízejí své cvičební programy.

Často ale chvíli trvá, než přijdete na to, který ze cvičebních programů vám bude nejlépe vyhovovat. Možná jich vyzkoušíte několik, než zjistíte, který je nejlepší právě pro vaše potřeby a požadavky. Pokud třeba trpíte nějakou chronickou nemocí, je také dobré poradit se o cvičení s lékařem. Ujistíte se tak, zda je daná fyzická aktivita pro vás vhodná a bezpečná. Například pokud máte nějaké potíže s klouby a chcete volit nějakou formu posilování, je konzultace určitě na místě.

Stačí vám jedna podložka

Doma můžete provádět celou řadu cviků a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní vybavení. Stačí prostor, který by měl být velký alespoň 2 x 2 metry. Můžete si ho vytvořit třeba v ložnici, v obývacím pokoji, šťastní majitelé rodinných domů si na to třeba mohou vyhradit i celou jednu místnost, kterou si mohou nechat volnou jako tělocvičnu.

Její zařízení je úplně jednoduché. Na úvod stačí kvalitní podložka na cvičení, abyste necvičili přímo na zemi. Můžete provádět různé cviky s vlastní vahou těla, které nepotřebují žádné další pomůcky. Můžete posilovat s činkami, gumou, overbaly, medicinbaly, záleží na tom, jaké cviky vás nejvíce osloví. Výbornou pomůckou k posilování a různým cvikům může být i úplně obyčejná židle.

Zkuste cvičení na břicho

Jaký cvičební program zvolit? Pravděpodobně se odrazíte od svých problematických partií. Například ženy často trápí tuk na zadečku, stehnech, břiše. Vaše domácí cvičení může proto efektivně nastartovat třeba výzva na břicho a postupně přejdete ke komplexnějšímu pohybu, který je přínosnější pro celkovou tělesnou kondici.

Možná se po nějaké době do vašich pohybových aktivit zapojí i vaše rodina. Při cvičení s dětmi si protáhnou a posílí svaly úplně všichni a navíc si můžete užít i spoustu legrace. Ale i pokud zůstanete v pohybové aktivitě sami, vaše rodina by měla vaši snahu podpořit a ne ji ničit.

Trenér má nejen motivující úlohu

I když má cvičení doma řadu výhod, především v oblasti časové flexibility a finančních úspor, druhou stranou mince jsou také některé nevýhody, s nimiž je třeba počítat. Především se musíte obejít bez trenéra. Pro někoho může být trenérova přítomnost a „buzerace“ spíš přitěžující a raději cvičí sám, takže domácí cvičení je pro něj lepší variantou. Někdo se ale zase sám nedokáže bez trenéra pořádně „nakopnout“ a věnovat se sportovní aktivitě poctivě.

Chybí pevná vůle, která je při cvičení velice důležitá. Coach hraje motivující úlohu pro cvičení, do kterého by se člověk bez něj jenom obtížně donutil. Pro většinu lidí je motivující skupina – nemohu přece kamarádky z aerobiku a cvičitelku zklamat, tak přijdu, i když se mi zrovna moc nechce… Budete-li ale cvičit doma samotní – dneska vás bolí hlava, jindy máte náročný den, potom musíte řešit s dětmi úkoly. Výsledek je, že si zacvičíte jednou, dvakrát a pak třeba už nikdy.

Pozor na správnou techniku cvičení

Navíc má trenér ještě další úlohu, a to že opravuje cviky, které provádíte. Na společných lekcích proto máte jistotu, že cvičení provádíte správnou technikou. Zabírají jenom ty svaly, které zabírat mají, nemůžete si nevhodnou cvičební technikou nějak ublížit. Při domácím tréninku toto postrádáte. Proto není od věci si dát před zahájením domácího programu alespoň jednu lekci s kvalitním trenérem, který vás upozorní na možné chyby, které děláte. Ukáže vám názorně, jak provádět cvik správně.

Je to velmi důležité. Jakmile totiž jednou získáte při cvičení špatné návyky, velmi obtížně se odstraňují. Proto je důležité naučit se hned od začátku správnou techniku. Možné je třeba také kombinovat cvičení doma s cvičením v posilovně. Trenér pak bude fungovat jako váš poradce. Když si nebudete vědět rady, zda cvičíte správně, zajdete se za ním poradit.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 

Kam dál?

Hubnutí a sex: Věděli jste, že při předstíraném orgasmu spálíte víc kalorií?

Milujete se rádi? Zbožňujete sex? Pokud ano, děláte dobře. Nejenom, že tím utužujete vztah se svojí drahou polovičkou, protože fyzická blízkost, sdílení sebe sama je ve vztahu mimořádně důležité a nemělo by v něm chybět, ale zároveň tím děláte něco pro svoji štíhlou linii. Prostě sex jako takový, ale i mazlení, líbání a celá škála milostných her velmi zvyšuje vaši fyzickou kondici. Chcete tedy být Pokračovat ve čtení

Zaposilovat si můžete i při nenáviděném mytí oken

Chcete mít štíhlou pevnou postavu, ale nestíháte chodit 3x týdně do fitka kvůli domácnosti? Máme pro vás řešení, jak tyto dvě činnosti skloubit dohromady a mít tak naklízáíno, vyžehleno, navařeno a zároveň se chlubit skvělou postavou bez faldů. Pokračovat ve čtení

Novoroční výzva 2017

Nový rok bývá časem nových začátků. Lidé si říkají, co všechno po Novém roce změní, jak budou žít jinak, zdravěji, lépe pracovat se svojí energií, více cvičit. Všechna tato předsevzetí jsou pěkná, důležité je ovšem vytrvat. Podstatné je nebýt ve svém snažení sám, být něčím motivován. V tom mnohdy pomůže společná výzva, která se pro vás stane cestou zlepšit svoje zdraví a tělesnou kondici. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

1 427 019 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?