Jak během svátků neohrozit své hubnutí? Vyměňte knedlíky za zeleninu

Vánoční svátky jsou tradičně postrachem každého, kdo si pečlivě hlídá štíhlou linii. Boj s tím, jak nepřibrat, je náročný, ale dá se zvládnout. Důležité je zbytečně se nepřejídat, jíst lehká jídla a nezapomenout na pohyb ani ve sváteční čas.

V centru pozornosti je o Vánocích samozřejmě jídelníček. Tohle období je kritické z pohledu zdravé výživy. Asi neexistuje žádné jiné období roku, kdy na nás útočí tolik různých pamlsků. Zahřešit si je tak snadné, jenže ty následky po Novém roce. Nepříjemné překvapení v podobě kalhot, které nemůžeme dopnout, na sebe nenechá dlouho čekat. Jak z toho ven?

Vánoce nutně nemusí být krizovým obdobím. Stačí si stanovit priority, co dělat a co naopak nedělat. Především si dejte závazek, že budete denně chodit pěšky. Je nedaleko vás krásný vánoční trh? Nejezděte tam autem, a pokud to vzdálenost dovolí, projděte se pěšky. Denně si naordinujte procházku. Vyrazte třeba i po štědrovečerní večeři. Příjemná procházka vás naladí, podpoří rodinnou atmosféru, protáhnete si zlenivělé svaly a kosti.

Nevyhýbejte se možnostem lyžování. Máte-li mezi svátky dovolenou, zajeďte si na hory, třeba i jenom na otočku. Navštivte blízkou posilovnu. Důležité je alespoň jedno – dostát tomu, že se budete denně hýbat. A jakkoli se to možná nezdá, i vánoční úklid jako mytí podlah, oken, luxování je pohybem, při kterém se dá spálit hodně kalorií. Takže se mu také nevyhýbejte.

Zeleninové přílohy nahradí klasiku

Vánoční cukroví je velkým lákadlem, ale nemusíte se jím přejíst. Pokud si děláte klasické kousky, poručte si, že si denně dáte jenom tři kousky a tuto zásadu dodržujte. Můžete ale samozřejmě zkusit i varianty lehčího cukroví s menším množstvím cukru a tuku.

Strava se dá ovlivnit třeba tím, že se rozhodnete změnit přílohy. Brambory, bramborový salát, rýže, těstoviny, knedlíky, to vše jsou přílohy s vysokým obsahem sacharidů. Zkuste je proto nahradit zeleninou vařenou na páře, vařenou klasicky nebo také dušenou. Uvidíte, že výsledný pokrm bude mnohem lehčí a lépe stravitelný. Nebudete cítit těžko v žaludku a zelenina má navíc naprosté minimum kalorií. Zeleninu ovšem připravte do měkka, ale nevařte zbytečně dlouho, abyste se nepřipravili o vitamíny. Ty se totiž dlouhým varem ničí. Zeleninové přílohy se hodí zejména ve večerních hodinách, kdy byste už neměli konzumovat žádné sacharidové bomby.

Vyměňte tučné maso za dietní

Možná trochu překvapeně zjistíte, že i ke kaprovi můžete konzumovat třeba lehčí bramborový salát bez tun majonézy, s lehce uvařenou chutnou zeleninou. I k pečeni, kterou si připravíte třeba na Boží hod, či na Štěpána se dají knedlíky vyměnit za zeleninovou variaci. A maso volte také dietnějšího charakteru. Nemusí být na stole tučná vepřová, vyměňte ji za lehké dobře propečené kuře nebo krůtu, a pokud chcete, aby obsah tuku byl skutečně nepatrný, před podáváním odstraňte kůži. Také králík má chutné a dietní maso, doporučuje se například diabetikům.

Jídelníček mohou doplnit i výživné zeleninové polévky. Variací se dá vymyslet nespočet. Zahřejí vás v zimním počasí a dodají potřebné vitamíny. Stálicí vašeho jídelníčku se může stát zelňačka, dýňová polévka, hrachová, fazolová nebo čočková. Luštěniny dodají tělu kvalitní rostlinné bílkoviny.

Udělejte si čas sami na sebe

I ve vánočním shonu si najděte čas na sebe. Pomůže vám to v pocitu, že jste stále žádoucí, spokojení sami se sebou. Příjemně vám to zvedne sebevědomí. A o to jde. Vyrovnaný člověk, který je psychicky v pohodě, snáze odolá různým svodům ke stravovacím hříchům. Zobne si tu a tam pro chuť a nebude mít potřebu se sladkým přecpávat.

Dopřejte si třeba masáž, wellness proceduru, návštěvu solné jeskyně, relaxaci v čajovně, jděte si zaplavat, na cvičení s kamarádkami. Tyto aktivity vás osvěží a příjemně nabudí. Budete v pohodě. Lépe zvládnete stres, který je jak známo zabijákem hubnutí. Navzdory předvánočnímu blázinci se budete cítit dobře, odpočinutě a budete nabití energií, což se pozitivně projeví i na vaší štíhlé linii.

Dopřejte si citronový detox

Kromě toho dopřejte tělu dostatek tekutin. Čaj s citronem, medem a zázvorem je výbornou prevencí nemoci a zároveň povzbuzuje metabolismus zlenivělý zimou. Především zázvor má blahodárné účinky na povzbuzení trávení. Také popíjení kvalitní pramenité vody s čerstvou vymačkanou šťávou z citronu vám zajistí mírný detox. Dejte si horké vitamínové nápoje. Čaje s ovocem příjemně chutnají a je chybou myslet si, že jediná horká vánoční tekutina je grog, punč nebo svařák. Chutné nápoje se dají pořídit i nealko variantě, která méně ohrozí vaší linii. Je totiž známo, že alkohol znamená zvýšený příděl kalorií. Pokud ho nedokážete spálit, usazuje se ve formě tukových špíčků.

21.12.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jídelníček na ideální hubnutí

20.08.2018

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, musíte tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček.  Pokračovat ve čtení

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

30 denní výzva

29.06.2018

30 denní výzva představuje pro většinu lidí start do dlouho neoprášené sportovní kariéry. Představa, že budete plnit sérii cviků po dobu 30 dnů, a tak získáte svou vysněnou postavu je jistě velmi lákavá, ale ne vždy zcela naplněná. Většina portálů nebo cvičebních plánu totiž neobsahuje změnu jídelníčku, který je při redukci váhy taktéž velmi důležitý.  Pokračovat ve čtení

Pravda nebo mýtus: Pomůže bezlepková strava s hubnutím?

02.02.2017

Bezlepková dieta v posledních letech zažívá obrovskou popularitu. Díky tomuto stravování si lze upravit zažívání k lepšímu. Jak je to ale tedy s hubnutím při dodržování bezlepkového jídelníčku? Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?