5 tipů, jak zhubnout posledních pár kil před dovolenou

Potřebovali byste ještě trošku zhubnout, abyste v plavkách vypadali dokonale a nehyzdil vás žádný faldík?

Možná vám připadá, že už je pozdě, ale opak je pravdou. Když se do toho pustíte, můžete svoji postavu vyladit k dokonalosti. Přinášíme vám pět tipů, jak zhubnout na svou dovolenou.

Ladné křivky posílí vaše sebevědomí

Dovolená je pro mnoho lidí příležitostí k hubnutí. Chtějí vyrazit na zahraniční pláže a neudělat si tam ostudu. Záleží jim na tom, aby vypadali dobře. Třeba nezadaní a nezadané mohou na prohřáté pláži potkat i nějakou tu letní lásku a tam samozřejmě pěkně vypracovaná postava přitáhne pozornost opačného pohlaví. Takže vzhůru k letním milostným dobrodružstvím.

Ale i v případě, že už máte, alespoň co se týče partnerů či partnerek vybráno, určitě se budete cítit na pláži mnohem sebevědoměji, když budete vědět, že vaše křivky jsou pěkné. A zdravé sebevědomí je pro spokojený život naprosto nezbytné. Docílit dokonalé postavy ale vyžaduje trochu snahy. Zkrátka hubnutí je souhrou zdravého pohybu a správné životosprávy, a to i v případě zeštíhlení obličeje.

Hladovka není recept na hubnutí

Pokud si ovšem myslíte, že recept jak zhubnout několik kilogramů před dovolenou je hladovka, vyvedeme vás z omylu. Budete-li hladovět, vaše tělo bude strádat a přejde do úsporného režimu. S potravou, kterou mu milostivě dopřejete, bude zacházet velice hospodárně a ukládat ji na horší časy.

I když se vám třeba podaří pár kilogramů shodit, následně se zpravidla na dovolené neudržíte s jídlem. Začnete jíst víc než předtím. A protože tělo bylo zvyklé před dovolenou na hladovku a bude se bát, že zase brzy nastane doba, kdy mu příděl jídla omezíte, bude stále ukládat do zásoby. Kvůli tomu vás postihne starý známý a nepříjemný jojo efekt. Naberete ještě více kilogramů, než se vám povedlo shodit. Takže tudy cesta v hubnutí rozhodně nevede.

Jak tedy na hubnutí krátce před dovolenou? Je třeba vytvořit si rozumná opatření, která vám pomohou kilogramy shazovat, ale nezpůsobí jojo efekt. Jaká to jsou?

1. Zapomeňte večer na sacharidy

Tělo dokáže optimálně spalovat sacharidy především v ranních a dopoledních hodinách. Proto si ráno můžete v rozumné míře dopřát porci sacharidů v kombinaci s bílkovinami a zdravými tuky. Vydatnější snídani spálíte. Jakmile se ale ručička hodin přehoupne přes poledne, měli byste podíl sacharidů postupně omezovat a dávat přednost bílkovinám a vláknině.

Dodržujte pestrý jídelníček. V pozdě odpoledních a večerních nebo dokonce nočních hodinách už cukry tak snadno nespálíte a půjdou do tukových polštářků. Tomu je třeba zabránit. Nebudete-li se večer přecpávat sacharidy, podaří se vám to docela snadno.

2. Více se hýbejte

Teplé počasí přímo vyzývá k pohybu. Sluníčko láká ven, a díky tomu se nadbytečné kalorie spalují snadněji. Nechte se zlákat k pohybu venku na čerstvém vzduchu. Jděte se projít, zaběhat si do parku, zaplavat do blízkého venkovního bazénu nebo rybníka, zahrát fotbal, volejbal nebo třeba basketbal.

Zkrátka sportujte podle toho, jaká pohybová aktivita je vaše oblíbená. Kromě toho, že budete hubnout, si na sluníčku v kůži vyrobíte vitamín D, který je nezbytný pro správné fungování vašeho těla. A protože pohyb vyplavuje do krve endorfiny, budete mít i sami ze sebe radost.

3. Pijte ráno na lačno vodu s citronem

Velice důležité je rozhýbat metabolismus. Jestliže vám připadá, že máte zlenivělou látkovou výměnu, zkuste ji trochu povzbudit.

,,Příjemným životabudičem je pití vlažné vody s citronem ráno na lačno“, říká Petra Skalská, výživová poradkyně Pestrého Jídelníčku. Dejte si sklenku ještě před snídani. Ale pozor. Voda by měla být vlažná nebo mírně teplá. Určitě nepijte studenou nebo horkou vodu. Citron působí proti překyselení, srovnává v těle acidobazickou rovnováhu.

Sklenice vody ráno vám rozhýbá žaludek a střeva a budete zpracovávat potravu mnohem lehčeji a tím pádem i lépe hubnout. Ovšem neměli byste zapomínat na pitný režim během celého dne. Vypijte cca 2,5-3 litry tekutin denně. Konkrétní množství přizpůsobte aktuální situaci. V horkých dnech pijte více, v chladnějších stačí méně. Ideálním nápojem je čistá kvalitní neperlivá voda. Dostatečný pitný režim se následně může projevit i na zeštíhlení obličeje.

4. Vyškrtněte z jídelníčku sladkosti

Snažte se odbourat ze svého jídelníčku sladkosti a nepijte sladké limonády. Znamenají jenom další prázdné kalorie navíc, které vám nic nepřinášejí. Pouze další energii, kterou nezvládnete zpracovat, a tudíž se usadí jako tukový polštářek na břiše.

Vězte, že se dá mlsat mnohem zdravěji. Pokud vás honí mlsná, využijte toho, že je sezóna ovoce a dejte si pár kousků. I když i v ovoci jsou sacharidy, je jich méně než ve sladkých zákuscích a hlavně s přírodními nerafinovanými cukry si lidské tělo poradí mnohem lépe. Ještě zdravější mlsání přináší třeba semínka nebo oříšky.

5. Dopřejte si zdravé tuky

Vsaďte na zdravé tuky. Hodně nenasycených mastných kyselin obsahuje například avokádo. Jestliže jste ho dosud neochutnali, nastal ten správný čas to udělat. Podobně kokos vám přinese porci zdravějšího tuku. Nezapomínejte ani na ryby se spoustou nenasycených mastných kyselin. Losos, tuňák, nebo ze sladkovodních ryb třeba pstruh jsou skvělá letní lehčí jídla. Dopřejte si také olivy. Plody i olej, obojí vám přinese chutný a zdravý tuk.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.