Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů.

Být štíhlý je snem žen i mužů. Obě pohlaví ale přistupují k hubnutí rozdílným způsobem, také v mužském a ženském hubnutí platí malinko odlišné zákonitosti. Právě proto je nutné rozlišovat hubnutí u mužů a žen, aby jak něžné, tak drsnější pohlaví nalezlo ten správný recept na dokonalou postavu.

Dámy potřebují i psychickou podporu

Nadbytečné kilogramy obecně mnohem více trápí ženy než muže. Hubnutí je častým tématem diskusí na dámských dýcháncích. Ženy si vzájemně sdělují zkušenosti, vyměňují recepty jak zhubnout. Někdy si spíš potřebují o hubnutí popovídat a vzájemně se ujistit, že na tom nejsou tak zle. Často si totiž myslí, že jsou tlusté, i když to není pravda. Není to prostě jenom otázka hubnutí, ale i podpory psychiky, kamarádského popovídání.

Velkou motivací žen v hubnutí je nespokojenost s tím, jak vypadají. Něžné pohlaví má také obvykle mnohem větší znalosti o zdravém životním stylu, skladbě potravy a snaží se je uplatňovat. Někdy ale snadno podléhá různým módním dietám a dostává se do kolotoče hubnutí a následného jojo efektu.

Mužům letí kila dolů sama

Muži naproti tomu kilogramy navíc často řeší, až když jde do tuhého a hrozí jim nějaký zdravotní problém, nebo dokonce už nějakým trpí. Jindy je za vším potřeba zlepšit si kondičku, třeba proto, aby stačili kamarádům, se kterými si chodí o víkendech zakopat fotbal. Pak se ale dokážou do věci zakousnout a hubnou často rychleji a snáze než ženy.

Nemluví o problému, ale rovnou konají. Nikdy neuslyšíte, že by se muži mezi sebou při pokecu v hospodě bavili o tom, že některý z nich přibral. Neřeší také mezi sebou doporučení, co jíst a co naopak ne. S trochou nadsázky přestanou popíjet pivo, jíst tučné maso a uzeniny a kila letí dolů skoro sama. Ženy mohou o podobných věcech jenom snít.

Ženám se tuk usazuje na stehnech a hýždích, mužům na břiše

Nevýhodou žen je, že mají více tuku a méně svalů. Také jejich dolní polovina těla je mnohdy silnější než ta horní, což je dáno přirozeností. Žena je udržovatelkou života, přivádí na svět děti, proto biologická přirozenost velí ukládat tuk kolem reprodukčních orgánů, aby byly více chráněny a dokázaly dát život novému plodu. Proto ženy často přibírají v oblasti hýždí a stehen. Proto je třeba se zaměřit při hubnutí na tyto partie, doplnit jídelníček na hubnutí také vhodnými posilovacími cviky. U mužů se tuk většinou soustřeďuje hlavně v oblasti břicha. Problém je, že právě v této partii je nejrizikovější z pohledu hrozících srdečně-cévních komplikací, tedy mozkových cévních přírod a infarktu.

Nevýhoda pomalejšího metabolismu

Z menšího množství svalové hmoty u žen vyplývá i to, že jejich metabolismus bývá pomalejší než mužský. Hubne se tedy déle a obtížněji. Proto ženy musí věnovat více pozornosti svému jídelníčku, prohřešky se zde netolerují.

Ženám nezbývá také, než si vybudovat dostatečnou svalovou základnu, s níž budou lépe spalovat tuky. Je totiž všeobecně známo, že svaly spalují i pokud jsou v klidu, což se o tukových buňkách rozhodně říci nedá. Pro muže bývá jednoznačně plusem, že dokážou lépe a efektivněji spalovat, toho je třeba při hubnutí využít.

Proti hormonům nic nezmůžete

Příčinou rozdílů mezi mužem a ženou jsou hormony. Mužský testosteron může za nárůst svalů a menší množství tuku. Svalová základna podporuje spalování, proto je třeba ji udržovat. Muži mají to štěstí, že pokroky v hubnutí jsou u nich lépe viditelné a mnohdy snazší. Pokud se do hubnutí s vážnými úmysly pustí, většinou jsou výsledky vidět poměrně rychle. To je zároveň skvělá motivace pro další hubnutí.

Medvědí službou může být pro ženy také dlouhodobé užívání antikoncepce. I když dávky ženských hormonů jsou velmi malé, může to vést k podpoře celulitidy, vzniku křečových žilek, zadržování vody v těle, což se negativně podepisuje na postavě a hmotnosti. Bohužel proti působení hormonů ve vašem těle toho mnoho nezmůžete. Právě testosteron a estrogen stojí za rozložením tuku v těle od vaší puberty až do stáří.

Kvalitní jídelníček je základem

Zásadou pro obě pohlaví bez rozdílu je vytvořit si pestrý jídelníček, kde budou všechny tři složky, tedy sacharidy, bílkoviny a tuky ve správném poměru. Jíst pravidelně každé 2 až 3 hodiny, doplnit jídelníček o dostatek zeleniny a ovoce. Mužům obvykle stačí odstranit nejzávažnější chyby v jídelníčku, jíst pravidelně a zařadit více pohybu a pokroky jsou znát velice rychle.

Ženy potřebují k dosažení stejného pokroku mnohem větší úsilí. Během stejné námahy spálí muž více kalorií než žena. Tohoto mechanismu by muži měli využívat. Dokázat se soustředit na problém své váhy a rychle ho odstranit. Ženy by měly být připraveny naopak na to, že je čeká běh na dlouhou trať. Jakmile sníží příjem kalorií, tělo zareaguje ukládáním zásob na horší časy. Proto dámy nesmí být frustrované z toho, že jejich hubnutí má na rozdíl od partnerova pomalejší rozjezd a pokroky nejsou tak viditelné.

Hýbat se musí obě pohlaví

Základem je hlavně překonat vlastní lenost a snažit se zařadit do svého životního programu více pohybu, i to platí pro obě pohlaví. Nemusíte denně chodit do posilovny. Třeba ranní procházka do práce a večerní z práce je také výborná možnost pohybu, nemluvě o víkendové práci na zahradě. I poctivě provedený domácí úklid přináší docela velký výdej energie. Brzdou pro ženské hubnutí je právě mnohdy i spousta pokusů s dietami. Jejich metabolismus je už unavený a tudíž pomalejší. Chlapi, kteří hubnou poprvé v životě, na radikální změnu zareagují mnohem lépe.

08.12.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Proč jsou Francouzky tak štíhlé? Nemohou provozovat bílý sex

22.01.2017

Francie a jídlo k sobě neodmyslitelně patří. Tento pohodový národ je plný gurmánů, kteří jsou schopni vydržet u jídla i několik hodin. Mohlo by se proto zdát, že jejich figury vzhledem ke zvyku vychutnávat si každé sousto budou trpět na kráse. Opak je ale pravdou a například takové Francouzky se chlubí velmi pěknými postavami. Pokračovat ve čtení

Pestrý jídelníček

27.08.2016

Máme pro Vás snadné řešení pro zdravé hubnutí a konečně ten správný pestrý jídelníček, díky kterému můžete shodit přebytečné kilogramy bez jojo efektu. Pokračovat ve čtení

Jídelníček na ideální hubnutí

20.08.2018

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, musíte tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček.  Pokračovat ve čtení

Trendy ve vývoji štíhlosti v průběhu dějin: Ideální tělesné proporce nebyly vždy jen o hubnutí

10.03.2017

Krása je otázkou vnímání. Každému se líbí něco jiného. Někomu blondýnky, jinému černovlásky. Ideál krásy se také mění v závislosti na různých dobách a společenských konvencích. Podobné je to i s tělesnými proporcemi. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?