Objemový jídelníček

Jakýkoliv sportovec, obzvláště každý, kdo se věnuje kulturistice, touží po nárůstu objemu svalů. Tomuto cíli však nestačí přizpůsobit pouze tréninkový program, ale také jídelníček.

Takovýto jídelníček nazýváme objemový, a slouží k tomu, aby svaly cvičence měly z čeho čerpat energii, mohly růst a zvětšovat se. Nenechte se mýlit názvem, objemový jídelníček není o naprosté svobodě v tom, kolik a čeho sníte. Jedná se o dietní režim, s pravidly, která je potřeba dodržovat, aby se dostavil kýžený cíl.

Objemový jídelníček je určen pro ženy i muže s přáním nabrat svalovou hmotu a zlepšit postavu. Proto se mu také někdy říká nabírací jídelníček. I když má svá obecná pravidla a principy, každý si ho musí upravit svým individuálním požadavkům, cvičebnímu plánu, chuti a dalším faktorům. Objemový jídelníček se liší i tím, je-li určen začátečníkovi, studentovi nebo vrcholovému sportovci.

Pravidla hry

Základním principem objemového jídelníčku je, že příjem energie musí být vyšší než její výdej. Znamená to sníst toho více, než kolik toho necháte v posilovně. Pozor ale na to! Nejde jen o kvantitu, tedy kolik naberete, ale též o kvalitu, o to co naberete. Jde především o svaly a až nakonec také trochu o tuky. Proto nemůžete jíst cokoli a potraviny musíte pečlivě vybírat.

Udržujte vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Nelze chtít současně nabrat svaly a zároveň je vyrýsovat. Svůj tělesný tuk musíte udržet v rozumné úrovni, protože tělo ho potřebuje ke správnému fungování. Tuky omezte pouze na minimální množství 100 gramů denně. Bílkoviny dodávejte tělu v poměru 2 gramy na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Sacharidy je potřeba určit konkrétně podle toho, jestli plníte cíl, orientačně je to 5 gramů na 1 kilogram vaší váhy. Obecně to platí pro všechny, i pro ženy.

Dalším zákonem je pravidelnost. V jídelníčku se neuvádí časy ani velikost jednotlivých porcí, protože ty si přizpůsobíte sami sobě, podle vaší výšky, váhy a denního režimu. V ideálním případě by vaším cílem mělo být na každý kilogram tělesné hmotnosti přijmout zhruba 45 až 55 kilokalorií. Musíte dodržovat časovou rutinu, jíst každý den ve stejný čas, protože poté bude tělo lépe pracovat.

Výhody a nevýhody

Výhodou objemového jídelníčku je celkem vysoký kalorický příjem. Zatímco u redukčních diet je nutné vydat víc než přijmout, tady je to přesně naopak. I když nemůžete jít úplně vše, co chcete, stále se jedná o pestrý jídelníček, ve kterém skoro nic nemusí chybět. Výhody v objemové fázi tréninku se vztahují především na endomorfní typ lidí, kteří dosahují v kulturistice skvělých výsledků. Při kvalitní výživě totiž mohou nabrat, kolik kil chtějí.

Pro ženu, která chce zvětšit svalový objem, je správná strava stejně důležitá jako pro muže. V objemovém tréninku není mezi ženou a mužem rozdíl, stejně tak ani v jídelníčku. Odlišné je pouze genetické hledisko, protože mužské tělo produkuje desetkrát více testosteronu než ženské. Proto by ženy měly zvláště dbát na příjem proteinů, případně zařadit do svého jídelníčku doplňky stravy.

Ukázkový objemový jídelníček na 3 dny

Den 1.

 • Snídaně: ovesná kaše (mléko, obilninové vločky, med, ořechy, ovoce),

 • Svačina: celozrnný chléb se šunkou, vejci na tvrdo, zeleninou,

 • Oběd: hovězí maso, brambory, zeleninový salát,

 • Svačina: celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou,

 • Večeře: kuřecí maso, rýže, zelenina,

 • Druhá večeře: večerní proteinový nápoj

Den 2.

 • Snídaně: ovesná kaše (mléko, obilninové vločky, med, ořechy, ovoce),

 • Svačina: celozrnný chléb se šunkou, nízkotučným sýrem, zeleninou,

 • Oběd: ryba, brambory, zeleninový salát,

 • Svačina: celozrnný chléb s tvarohem, ovoce,

 • Večeře: vepřové maso s rýží, luštěninový salát,

 • Druhá večeře: večerní proteinový nápoj

Den 3.

 • Snídaně: bílý jogurt s granolou,

 • Svačina: celozrnný chléb se sýrem, zeleninou,

 • Oběd: kuřecí maso, rýže, zelenina,

 • Svačina: celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou,

 • Večeře: hovězí maso, těstoviny, zelenina,

 • Druhá večeře: večerní proteinový nápoj, směs ořechů

Objemový jídelníček rovná se tedy růst svalové hmoty, ideálně pouze svalů, s minimem tuku. Základní pravidla jsou: denní příjem 2 gramů bílkovin na 1 kilogram tělesné váhy, 5 gramů sacharidů na 1 kilogram tělesné váhy a přibližně 100 gramů tuků. Dodržujte časové rozmezí dvou až tří hodin mezi jednotlivými jídly, jezte pětkrát, či šestkrát denně. Nezapomínejte na pitný režim, jezte kvalitní bílkoviny a váš úspěch je zaručen.

30.04.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Fitness jídelníček: Jak jíst při aktivním sportování?

21.08.2018

Sportujete pravidelně? Naprostá většina aktivnějších sportovců začne dříve či později řešit i svůj jídelníček. Chce si totiž udržet dobře vypracovanou postavu a zdravý životní styl po celý život. A je dobře známo, že Fitness jídelníček pomáhá při pravidelném pohybu lépe udržet tělesnou i duševní kondici v optimálním stavu. Pokračovat ve čtení

Předzávodní jídelníček: Jak se stravovat krátce před výkonem

30.11.2016

Chystáte se na běžecké závody či nějaký extrémní race, ale nemáte ani ponětí, co před jejich konáním zařadit do svého jídelníčku, aby byl váš výkon co nejlepší? Nehledejte v tom velkou vědu, ve všem pomůže zdravá strava. Pokračovat ve čtení

Vánoční cukroví: Proměňte tradiční pečení ve vzor zdravé výživy

21.12.2019

Svátky Vánoc jsou pro mnohé časem, kdy neřeší svůj jídelníček a tím ani svou postavu. Pokud mezi ně nepatříte a i přesto si chcete pochutnat na upečeném cukroví, máme pro vás zdravé recepty na tři nejoblíbenější druhy. Pokračovat ve čtení

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Dělená strava: Zaručí rychlé hubnutí?

18.09.2018

Jednu dobu byla dělená strava velkým hitem. Hlavně, když ji u nás začala propagovat herečka Lenka Kořínková. I když boom tohoto typu stravování je již za námi, stále má dělená strava spoustu zastánců. Funguje opravdu?  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 165 723 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?