Anorexie: Jak nebezpečné mohou být poruchy příjmu potravy

Ač se může zdát, že toto téma do našeho magazínu nepatří, opak je pravdou. Každoročně onemocní v naší republice touto nemocí 500 žen, přičemž 5 % z těchto případů končí smrtí.

Mnozí si myslí, že anorexie je pouze nějakým moderním rozmarem mladých dívek, avšak není tomu tak. Je to psychosomatické onemocnění, které můžete zařadit mezi poruchy příjmu potravy. Bohužel toto onemocnění nejde vyléčit léky, vždy je zapotřebí prvně vyléčit psychiku a ruku v ruce s tím začít léčit problémy fyzické.

Jak vzniká anorexie

Dalo by se definovat, že vznikne po dlouhodobém odmítání tělesné hmotnosti, kdy dívka či žena má zkreslenou představu o svém těle. Vnímá se jako tlustá, přičemž opak je pravdou. Bohužel se tak opravdu vnímají: když se podívají do zrcadla, vidí v něm skutečný odraz tlusté ženy.

Nejčastěji tato choroba vzniká mezi dvanáctým a osmnáctým rokem života, avšak není vyloučeno, že může postihnout i dívky mladší či ženy starší, než je tato hranice. Často začíná jako reakce na životní situaci spojenou s velkým psychickým vypětím, se kterou se není jedinec schopen vyrovnat či smířit. Jako příklad můžeme uvést několik situací: např. přechod na jinou školu, rozvod rodičů, rozchod s první láskou, úmrtí v rodině, ztráta přátel, šikana a posměšky od spolužáků. 

Kdy hovoříme o anorexii

Pakliže se vaše BMI dostane pod hodnotu 17,5 a tato nízká váha je způsobena odmítáním příjmu potravy, či užíváním projímadel a přehnaným cvičením. 

Příznaky anorexie

Většina příznaků je psychického rázu. Nejčastější jsou nejrůznější výmluvy, proč si dotyčný nemůže zrovna dát jídlo. Výmluvy bývají velice dobře promyšlené a systematické. Dalším příznakem je příliš častá kritika své postavy i ve chvíli, kdy všichni okolo vědí, že vypadá báječně.

Poměrně časté také bývá, že se jídlu vyhýbá tak výtečně, že když se zamyslíte nad tím, kdy jste daného člověka, u kterého máte toto podezření, viděli jíst, nevybavíte si ani jedinou situaci. Každý totiž bereme příjem potravy jako naprostou samozřejmost, a proto si mnohdy ani nepovšimneme, že někdo nejí.

Somatické příznaky:

 • velice častá únava
 • dlouhodobý hlad
 • časté zvracení
 • dýchavičnost
 • zhoršená kvalita vlasů, pleti, nehtů i zubů
 • zvýšený výskyt modřin a otoků

Zdravotní potíže přinášející anorexie:

 • otoky dolních končetin
 • selhávání ledvin
 • řídnutí kostí
 • srdeční arytmie
 • tvorba močových kamenů
 • bolesti hlavy
 • křeče
 • poruchy vidění
 • poruchy termoregulace

Prevence anorexie

Nejlepší prevencí je, když rodiče vedou své děti ke zdravému životnímu stylu a soustředí se na jejich stravovací návyky. Nejde totiž říci, že by nějaká prevence jako taková existovala. Další poměrně důležitou věcí jsou kroužky dětí. Pokud zapíšete svoji dcerku na balet, kde se neřeší nic jiného než to, že dívky musí být štíhlé, aby mohly tento krásný tanec provozovat, je nutné se na správný příjem potravy soustředit o to víc.

14.11.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Chcete změnit svůj život a stát se štíhlejším? Nevzdávejte to a vytrvejte

25.01.2017

Rozhodli jste se s Novým rokem změnit svůj život a stát se štíhlejším, krásnějším, spokojenějším? Chcete zhubnout několik či více kilogramů a jíst zdravěji? Rádi byste zapracovali na svém zdraví a tělesné kondici? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, přečtěte si náš článek. Pokračovat ve čtení

Hubnutí po Novém roce: Nastartuje vás správná motivace

05.01.2017

Dali jste si při novoročním přípitku na Silvestra předsevzetí, že letos už určitě zhubnete? Potom je nejvyšší čas začít pro to něco konkrétního dělat. Pokračovat ve čtení

Ženy vs. muži v hubnutí: Proč něžné pohlaví shazuje kilogramy pomaleji?

08.12.2016

Proč jde mužům hubnutí snadněji, než ženám? Jaké chyby ve shazování kilogramů obě pohlaví dělají? A co do jídelníčku bychom měli zařadit, pokud chceme redukovat svou váhu? Známe odpovědi na tyto i další otázky v hubnutí žen a mužů. Pokračovat ve čtení

Elixíry pro zdraví: Jak s nimi zhubnout a docílit věčného mládí?

27.11.2016

Zdravé hubnutí jde vždy lépe a snadněji, pokud je dodržován pitný režim. Naštěstí to nemusí být jen o čisté vodě, shazování kilogramů nebo zlepšování zdravotního stavu lze i s jinými tekutinami. Poradíme vám, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

X pádných důvodů, proč pravidelně chodit cvičit

25.11.2016

„Nechci a nechci,“ říkáte si možná ve chvíli, kdy vás čeká pravidelná dávka cvičení. Jenže když tu nechuť překonáte, úspěšně si poradíte se svojí vlastní leností a skutečně se ke cvičení dokopete, krátce po té, co jste si zacvičili, se cítíte mnohem lépe a nejen to... Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 183 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?