Jak překonat svoji lenost a začít cvičit?

Říkáte si, že začnete cvičit a datum první lekce stále odkládáte. Nakonec se chystáte tak dlouho, až ze cvičení nikdy nic není. 

Máte také takovou zkušenost? Jste plní dobrých úmyslů zlepšit svoji tělesnou kondici pohybem, ale skutek utek? Nemusíte se stydět a červenat, rozhodně nejste sami. Naopak. Lidí, kteří chtějí začít, a přesto nezačnou, je spousta. Jak tedy překonat sám sebe a opravdu se do pohybových aktivit pustit?

Promyslete si plán

Cesta k realizaci svých úmyslů je mnohdy dlouhá a těžká. „Prostě překonáš svoji lenost a je to,“ řekne vám nejspíš někdo, kdo pravidelně cvičí. Pro vás ale být velice těžké odhodlat se k činu.

Jak se zbavit lenosti? Kde a jak v sobě najít sílu jít do toho? Pomůžeme vám vytvořit si plán a optimální podmínky pro cvičení, aby se pro vás stalo radostí, dobou, na kterou se budete těšit. Jestliže totiž nemáte vše promyšleno, připraveno, takříkajíc se v tom plácáte od ničeho k ničemu, není divu, že vás cvičení přestane bavit, nebo se k němu ani neodhodláte. Proto je důležité si vše srovnat v hlavě a udělat si plán, čeho chcete dosáhnout.

Hledejte pohyb, který vás bude bavit

Pro začátek byste si proto měli rozmyslet, co vlastně chcete. Zeptejte se sami sebe: Jaké cvičení by mne bavilo? Každý jsme jiný. Někdo bude nadšeně běhat v parku, druhý si půjde zaplavat do blízkého bazénu, třetí si zajezdí na kole a čtvrtá žena půjde na aerobik nebo pilates.

Nenuťte se do ničeho, k čemu nemáte chuť. Řiďte se také situací ve svém okolí. Pokud máte v blízkosti park, můžete tam chodit běhat, je-li ale na druhém konci města, nejspíše se vám nebude chtít do něj jezdit městskou dopravou.

Přemýšlejte také nad tím, co fyzicky zvládnete. Pokud se přihlásíte na skupinovou lekci zumby mezi zkušené, může vás odradit skutečnost, že vám to zpočátku nepůjde tak dobře, jako ostatním. Z toho pramení stres, pocit vlastní nešikovnosti, méněcennosti, který vás od dalšího cvičení určitě odradí. Přijdete-li ale do skupiny začátečnic, jste všechny na jedné lodi. Proto si vyberte pohybovou aktivitu, na kterou se budete těšit, zvládnete ji a udělá vám radost.

Motivace může být různá

Velice důležitá je i motivace. Nemáte-li motivaci, těžko se do cvičení pustíte, protože vám chybí základní motor, který vás požene dál. I u motivace je potřeba brát ohled na to, že každý člověk je jiný a slyší na něco jiného. Je proto důležité pochopit, co platí právě na vás samotné.

Výbornou motivací může být třeba nový partnerský vztah. Dáte se do hubnutí, protože chcete, abyste se partnerovi nebo partnerce líbili. Někoho bude zase motivovat třeba skutečnost, že obleče sukni nebo kalhoty, kterou nosíval za studentských let. Žena si může vyhlédnout pěkné plavky nebo šortky a představovat si, jak jí budou slušet, až do nich zhubne.

Kdykoli budete chtít svoji snahu vzdát, oddejte se fantazii a představte si, jaké to bude, až docílíte ideální váhy či měr. Také si vzpomeňte, jaký adrenalin a pocity štěstí vám cvičení přinášelo, když už jste se k němu přinutili.

Udělejte ze cvičení povinnost

Zaznamenejte si časy sportovních lekcí a naplánujte si vše týden dopředu. Ideální je přibalit si sportovní oblečení do tašky do práce a jít cvičit rovnou ze zaměstnání. Jakmile totiž dorazíte domů, nebude se vám chtít znovu vyrazit ven. Prostě pohyb zařaďte hned po práci jako další povinnost. 

Nepřipouštějte si úvahy, zda jít cvičit nebo ne. Do práce také musíte, a proto i cvičení berte jako samozřejmost. Postavíte-li se k němu tímto způsobem, budete chodit cvičit automaticky a už vás podobné myšlenky ani nenapadnou. Jedinou omluvou pak bude nemoc.

Cvičit samozřejmě můžete i doma. Pomoci Vám mohou naše 14denní výzvy, jako výzva na břicho, výzva na zadek nebo výzva na nohy.

Vzájemná podpora je důležitá

Velice důležitá je na sportovních lekcích také vzájemná podpora cvičících. Jestliže vpadnete jako nováček do zavedené zkušené skupiny cvičenců a nebudete z jejich strany cítit, že vám fandí, i když vám třeba ještě některé cviky nejdou, může vás to hned v počátku odradit.

Je dobré mít někoho, kdo vás bude ve vaší snaze podporovat. Nemusí to být nutně celá skupina, stačí jedna dobrá kamarádka či kamarád, s nimiž budete chodit cvičit společně. Vědomí, že na vás někdo čeká, vám pomůže zvednout se z gauče. Když necítíte odpovědnost sami k sobě, potom byste měli cítit odpovědnost k němu. Nechcete ho přece zklamat, ne?

Můžete se také společně těšit ze svých výsledků a pokroků během cvičení. Klidně si třeba zaveďte notýsek, kam si je budete zaznamenávat – a při pravidelném pohybové aktivitě zcela určitě přijdou. Mějte na paměti, že sdílená radost je dvojnásobná radost, a to platí i o společném cvičení.

08.05.2016

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Cvičení doma: efektivní metody i bez chození do posilovny

18.09.2018

Do zdravého životního stylu mimo správný a pestrý jídelníček, rozhodně patří také pravidelný pohyb. Ne každý ale může docházet do sportovních center, kde by si dal řádně do těla. Proto vám přinášíme hned několik výhod, proč a jak si jednoduše zacvičit doma. Pokračovat ve čtení

Cvičení pro budoucí maminky: Jak se lépe připravit na příchod miminka?

26.04.2017

Když se dozvíte, že se ve vašem bříšku rodí nový život, je to samozřejmě důvod k radosti. Ovšem rozhodně to není důvod k tomu, abyste od této chvíle čekaly se založenýma rukama, co se bude dít, a pro jistotu se vyhýbaly cvičení. Je velice důležité přistupovat ke svému těhotenství aktivně, dobře se přichystat na porod a udržovat si tělesnou kondici. Jako budoucí maminka ji budete potřebovat. Pokračovat ve čtení

Cvičení na míči: Zpevňujte své tělo při zábavném posilování

11.04.2017

Pořídili jste si velký nafukovací míč, občas si na něj sednete a tím všechny vaše aktivity s tou cvičební pomůckou končí? To je ale velká škoda. Velký gymnastický míč totiž patří mezi sportovní náčiní, které mohou všechny věkové kategorie využít k rozmanitým cvikům.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 783 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?