Motivujte se při hubnutí

Chcete zhubnout, ale chybí vám motivace? Máte pocit, že to nemá smysl a nikdy se zdravou dietou či změnách ve výživě nevydržíte déle než pár dní? Pravděpodobně se vám ještě nepodařilo najít ten pravý důvod, proč hubnout.

Co perfektně funguje na jednoho z nás, na druhého fungovat nemusí. Někoho třeba žene vidina dokonalé postavy do plavek, jinému je tohle ale úplně lhostejné, protože prostě nechodí na veřejná koupaliště. Pokusíme se vám nabídnout různé způsoby, jak si dodat energii a vytrvalost k hubnutí.

Čeká vás každodenní boj

Především musíme zdůraznit, že motivace do hubnutí není jenom jednorázové rozhodnutí. Jedná se v podstatě o neustálý každodenní boj se svou vůlí, leností, neschopností. Málokdo má tak obrovskou vůli, že se prostě rozhodne a jede.

Většinu z nás potkává při cestě za vysněnou postavou strašná spousta různých lákadel, kterým se jenom velice obtížně odolává. Proto je dobré vytvořit si jakousi záchrannou síť, která vás bude držet vždy ve chvílích, kdy třeba podlehnete nějakému stravovacímu pokušení, nebo depresi z toho, že neshazujete váhu tak rychle, jak byste si představovali. Tato záchranná motivační síť vás nenechá padnout a vrátit se zpátky ke starým stravovacím návykům.

Důvody mohou být různé

U každého z nás je motiv hubnutí trochu jiný, proto odpověď na otázku, jak se motivovat, není jednoznačná. Novopečená maminka chce mít postavu jako před těhotenstvím. Starší muž s nadváhou a hrozbou kornatění tepen, cukrovky a vysokého tlaku chce zlepšit svůj zdravotní stav. Mladá aktivní žena chce zlepšit svůj jídelníček, aby měla více energie. Motivů je prostě tolik, jako je lidí.

Měli byste si tedy dobře promyslet, co vás nejvíce žene k dosažení optimální váhy a podle toho přizpůsobit svoji motivační strategii. Když ji vyberete špatně, nebude na vás účinkovat a veškerá vynaložená energie bude k ničemu. Prvotní nadšení totiž vydrží jenom krátce, obvykle maximálně 14 dní. Pak už je vše otázkou dobré motivace, která vás přinutí vydržet.

Vězte, že každý důvod jako motivace je dobrý. Neexistují dobré a špatné důvody. Možná pro vás bude důvodem k hubnutí vztek, že sousedka je štíhlejší než vy. Hodí se cokoli. Důležité je, mít svůj důvod na zřeteli, nezapomínat na něj.

Vyvěste si seznam cílů

Pokud je vaším důvodem zlepšení zdravotního stavu, dejte si někam na viditelné místo seznam toho, co všechno vám ve vašem těle zdravé hubnutí zlepší. Budete mít nižší cholesterol, nižší tlak, nebude vám hrozit cukrovka. Klidně si takový vytištěný seznam s jednotlivými body vyvěste na zeď pracovny nebo pokoje. Můžete si ho originálně graficky zpracovat. Bude připomínat vaše cíle, vaše oko na něm spočine každý den několikrát. Uvidíte, že se vám dostane do podvědomí a vezmete tyto cíle za vlastní.

Můžete si třeba i vyvěšovat citáty týkající se zdravotního stavu a zdravé výživy na ledničku, dát si nějaký na pracovní plochu počítače, do telefonu. Denně se vám tak bude připomínat, co jste si vytyčili. I když vám to teď tak možná nepřipadá, postupně si zafixujete tyto věcí a přijmete je za vlastní.

Připíchnete-li si na ledničku moudro týkající se přežírání, možná si rozmyslíte, jestli budete do ledničky lézt zbytečně, jenom proto, že vás zrovna honí mlsná. Cesta jak zhubnout pak pro vás bude o poznání jednodušší.

Motivovat vás může třeba i dokonalá postava vaší oblíbené hvězdy. Vyvěste si její fotografie.

Hledejte informace o zdravé výživě

Zajímejte se o zdravou výživu. I to pro vás může být motivací. Půjčte si v knihovně publikace o zdravé výživě, kuchařky se zdravými recepty. Dozvíte se, jak je zdravá strava prospěšná pro vaše tělo a vidina toho vás také může pozitivně nakopnout. Naučíte se vytvořit si pestrý jídelníček, který ale nebude jednotvárný a nudný.

Můžete si pořídit notýsek, kde si budete pokroky ve zdravé výživě zaznamenávat. Zachytíte vše, co se vám povedlo, jaké jste z toho měli pocity. Každý pokrok pro vás bude motivací k dalšímu postupu. Naučíte se cíleně pracovat na sobě a mít radost z toho, jak se vám daří se zlepšovat.

Důvod radosti a další motivace může být potom třeba to, že objevíte nový chutný zeleninový recept a chcete ho vyzkoušet. Redukce váhy se pro vás stane příběhem, dobrodružstvím.

Menší oblečení nutí ke shazování

Někoho, zvláště ženy, může motivovat vidina toho, že budou moci nosit krásné oblečení. Není proto od věci vyhlédnout si v obchodě nějaký opravdu pěkný kousek a těšit se na to, že si jednou pořídí a bez potíží ho dopne.

Aby vše bylo hmatatelné, protože na vidinu něčeho ve výloze můžete přece jenom po čase zapomenout, klidně si třeba kupte o číslo menší oblečení. Bude potom takovým varovným vykřičníkem, který vám bude připomínat, co je vaším cílem.

Podpora blízkých pomáhá

Skvělé je požádat o pomoc své blízké, rodinu a okolí. Ti vás budou podporovat při různých příležitostech a dodají vám energii ve chvílích, kdy to budete chtít vzdát. Pochválí vás za každý pokrok, což je hrozně důležité.

Mnohdy totiž nemáte sílu pokračovat, a když vám někdo blízký řekne: „Ty jsi skvělý, že vydržíš jíst večer jenom zeleninu a bílkoviny,“ strašně vás to povzbudí. Najednou budete mít spoustu energie pokračovat.

Za selhání se netrestejte

Na závěr musíme připomenout ještě jednu důležitou věc, která se motivace týká. Určitě většina z vás dříve nebo později zahřeší. Dá si třeba nějakou sladkost, podlehne situaci. Netrestejte se za to. Uvědomte si svoji chybu, ale nic si nevyčítejte. Prostě se to stalo, život jde dál. Vraťte se znova ke správnému stravovacímu režimu.

Selhání vám může pomoci odhalit, co je u vás spouštěčem nesprávného chování a motivuje vás k tomu, jak mu příště zabránit. Zároveň se ale odměňujte za každý, i sebemenší úspěch. Ovšem pozor, v žádném případě se neodměňujte jídlem. Jděte třeba do kina, kupte si knížku.

12.10.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Chcete změnit svůj život a stát se štíhlejším? Nevzdávejte to a vytrvejte

25.01.2017

Rozhodli jste se s Novým rokem změnit svůj život a stát se štíhlejším, krásnějším, spokojenějším? Chcete zhubnout několik či více kilogramů a jíst zdravěji? Rádi byste zapracovali na svém zdraví a tělesné kondici? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, přečtěte si náš článek. Pokračovat ve čtení

Zhubla jsem přes 40 kilo a stala se trenérkou

05.01.2016

Potřebujete správnou motivaci do hubnutí, do radikální změny životního stylu nebo cvičení? Pak pro Vás máme zpověď jedné naší čtenářky, která díky své pevné vůli zhubla neuvěřitelných 42 kilogramů. Pokračovat ve čtení

Nezůstávejte u snu, zhubněte!

21.02.2020

Spousta z nás sní o tom, jak zhubne. Mnoho lidí ale bohužel zůstane jenom u tohoto kroku, kdy pouze hodně mluví o tom, že by radí zhubli, ale nic konkrétního proto nedělají. Neřaďte se mezi ně a konečně zhubněte! Pokračovat ve čtení

Proč hubnout na podzim? Využijte výhody tohoto ročního období

06.09.2019

Existuje mnoho rad, jak zaručeně zhubnout, ale jen některé jsou vhodné do podzimního období. Nenechte se zlákat vidinou rychlého úbytku hmotnosti a raději se nyní pusťte do zdravého shazování kil. Pokračovat ve čtení

Jídelníček na ideální hubnutí

20.08.2018

Ať se sebevíc snažíte, pořád ne a ne zhubnout? Chcete-li opravdu shodit, musíte tomuto cíli přizpůsobit svůj jídelníček.  Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 195 025 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?