Farmářské trhy - co vše tam nakoupíte?

Diskutují Vaši známí o farmářských trzích, ale Vy přesně nevíte, o čem je řeč? Zajímá Vás, které potraviny je zde možné nakoupit? Kde v blízkosti se tržnice nacházejí a kdy jsou otevřené? V čem se farmářské produkty liší od běžných supermarketů? Poradíme Vám.

Farmářské trhy fungují napříč republikou už poměrně dlouhou dobu. Původně se jednalo o projekt, který kopíruje zavedený a osvědčený evropský styl (průkopníky byl např. Londýn, Paříž, Barcelona nebo Vídeň).

První farmářské trhy se u nás objevily v Praze, rozšířily se téměř do všech pražských částí a díky velké oblibě i do desítek dalších měst.  Dnes si můžete nakoupit čerstvé výrobky od prvovýrobců na náměstí většiny velkých i menších měst.

Farmářské produkty

Farmářské trhy jsou organizovány podle Kodexu farmářských trhů, který vydalo Ministerstvo zemědělství. Prodávat se tedy může pouze zboží, které tematicky odpovídá charakteru farmářských trhů a vychází z české tradice.

Hlavní produkty zajišťují čeští pěstitelé. Jedná se o místní potraviny z vlastní zahrady či chovu. Nejčastěji se na trzích můžete potkat se zelináři. K sehnání jsou i bio či fair trade výrobky. Na své si přijdou i milovníci výrobků z kozích farem a nedílnou součástí je i trh s masem.  Společnost Biopark, která sdružuje české chovatele, nabízí hovězí a kuřecí bio maso.

Příjemným zpestřením jsou pak moravské frgále a houby z českých lesů. Prostě rozmanitosti se meze nekladou.

Hlavní výhody

 • Čerstvé potraviny

Farmářské trhy jsou populární hned z několika důvodů. Nejpodstatnějším z nich je čerstvost potravin. Jelikož se jedná o domácí produkty směrovány ihned k odbytu, vyhnete se dlouhodobým transportům a chemickým ošetřením.

 • Zaručená kvalita

Na farmářském trhu si přijdete na své. Už na první pohled můžete odhalit razantní rozdíly mezi farmářskými a supermarketovými potravinami. Předností je pak samotná možnost nabízené jídlo či pití ochutnat a rozhodnout se, zda produkt zakoupíte.

 •  Podpora malých podnikatelů

Pokud si na farmářských trzích nakoupíte, vyjadřujete svou podporu a loajálnost podnikatelům, kteří se pokoušejí uživit produkcí potravin v „malém“. Příjemnou třešničkou na dortu je pak potěšení z přímého kontaktu s pěstitelem.  

 • Cena

Drtivé většině těch, kteří mají proti farmářským trhům předsudky, leží v hlavě zásadní otázka. Není jednodušší a levnější nakoupit v supermarketu? Nikoli. Ceny domácích a velkoobchodních produktů jsou průměrně srovnatelné. Ideálním příkladem, jak si ceny ověřit, je navštívit nejbližší trhy a ceny porovnat.

Farmářské trhy v Praze

Každá z tržnic jednotlivých částí Prahy je organizována sdružením (např. Archetyp). Díky jejich facebookovým profilům a webu můžete lehce zjistit, kde a kdy se daný trh pořádá. Dále zde naleznete barevné a přehledné tabulky, kteří konkrétní prodejci se chystají farmářských trhů zúčastnit, a které konkrétní produkty budou k mání.

BIOTRH TOLCŮV DVŮR

FARMÁŘSKÉ TRHY PRAHA – MODŘANY

FARMÁŘSKÉ TRHY PROSEK

FARMÁŘSKÉ TRHY NA CHODOVSKÉ TVRZI

FARMÁŘSKÉ TRHY NA KULAŤÁKU

FARMÁŘSKÉ TRHY NA PARKOVIŠTI PŘED GALERIÍ BUTOVICE

FARMÁŘSKÉ TRHY NA PĚŠÍ ZÓNĚ ANDĚL

FARMÁŘSKÉ TRHY V BĚCHOVICÍCH

FARMÁŘSKÉ TRHY V LETŇANECH

FARKÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ FRANTIŠEK

FARMÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ JIŘÁK

FARMÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ KUBÁŇ

FARMÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ NÁPLAVKA

FARMÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ NA SLUNEČNÉM NÁMĚSTÍ


FARMÁŘSKÉ TRHY PŘED NÁKUPNÍM CENTREM ARKÁDY

HOLEŠOVICKÝ FARMÁŘSKÝ TRH

HOSTIVAŘSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

KARLÍNSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

RADOTÍNSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

SELSKÉ TRHY V NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÉM MUZEU

SELSKÝ TRH NA SUCHDOLE

VENKOVSKÉ TRHY ČAKOVICE

VYSOČANSKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

ZBRASLAVSKÉ JARMARKY

ČESKÝ FARMÁŘSKÝ TRH DOLNÍ POČERNICE

ČESKÝ FARMÁŘSKÝ TRH KLÁNOVICE

FARMÁŘSKÉ TRHY U STANICE METRA HÁJE

FARMÁŘSKÉ TRŽIŠTĚ NA PARKOVIŠTI PŘED PRODEJNOU BILLA


Farmářské trhy v ostatních městech

 • Farmářské trhy Brno

V letošním roce budou farmářské trhy probíhat vždy na nám. 28. dubna. Na širokou nabídku regionálních produktů se můžete těšit v pátky vždy od 10 do 16 hodin.

 • Farmářské trhy Ostrava

Sezona farmářských trhů začala od dubna i v Ostravě. Na parkovišti u OC Futurum můžete i letos nakoupit čerstvé potraviny od tuzemských pěstitelů.

 • Farmářské trhy Plzeň

Na Plzeňských farmářských trzích můžete ochutnat a zakoupit kvalitní, autentické, místní potraviny vždy v sobotu od 8 do 12 hodin. Místo konání je náměstí Republiky.

 • Farmářské trhy Liberec

Slavnostní zahájení Libereckých trhů proběhlo 14. Dubna. Od této soboty je možné pravidelně o víkendu navštívit centrum liberce a jeho tržnici.

 • Farmářské trhy Olomouc

Hanácký farmářský trh se koná od dubna do října (vždy v sobotu) na Horním náměstí v Olomouci před podloubím radnice.


Pokud jste z menšího města, nezoufejte. Farmářské trhy jsou dnes tak běžnou a populární záležitostí, že se rozšířily i do menších měst. Rozhodně se neváhejte informovat. Pokud jste nikdy farmářský trh nenavštívili, je ten pravý čas to napravit. Kvalitní potraviny jsou základem zdravé stravy a úspěšné životosprávy.

20.06.2018 - autor: Tomáš Podvín

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

vaclavko

Jsou také farmářské trhy v Táboře nebo v českých Budějovicích a kde?

Odpovědět
 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 480 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?