Maso a ryby - kalorické tabulky a výživové hodnoty

Především u redukce váhy, ale také u zdravé zvídavosti, jsou kalorické tabulky čím dál více diskutovaným tématem. Jsou důležité hlavně pro přehled o tom, jak jsou dané potraviny energeticky náročné. Skrze online kalorické tabulky si můžete také přímo zapisovat a kontrolovat svůj denní jídelníček a předejít tak nadbytečnému či nedostatečnému příjmu kalorií.

Kalorické tabulky

Kalorické tabulky tvoří komplexní přehled a členění kategorií nejběžnějších potravin, s nimiž se setkáváte každý den. Díky online kalorickým tabulkám, nebudete muset zdlouhavě číst obsahy potravin v obchodech, ale potřebné informace si můžete dohledat v pohodlí domova. Kalorické tabulky slouží primárně k tomu aby měl člověk přehled o svém denním energetickém příjmu a výdeji a to nejen při redukci váhy.

Obecně jsou ale kalorické tabulky nejčastěji vyhledávány právě za účelem redukce váhy. Pro udržení správné váhy je totiž potřeba mít v rovnováze energetický příjem a výdej, v kombinaci s tabulkami je udržení této bilance velmi jednoduché. Mimo údaje o energetické hodnotě, najdete v kalorických tabulkách často také informace o vitamínech, bílkovinách, sacharidech a tucích v potravinách. Proto jsou kalorické tabulky vyhledávány také lidmi s různými intolerancemi nebo například vegetariány, kteří se hlídají příjem hodnot zmíněných bílkovin, vitamínů apod. 

Kalorické tabulky masa

Masné výrobky jsou běžnou součástí našeho jídelníčku. Navíc jsou hlavním zdrojem bílkovin a jsou tak důležité pro správný vývoj těla. Pozor si ale dejte na kalorie, které se ve větší míře vyskytují převážně v uzených výrobcích a také v některých druzích masa. Energetická (nutriční) hodnota je pak vyšší zejména pro obsažený tuk.


Kuřecí maso kalorie

Kuřecí maso obsahuje bílkoviny, málo tuku a ostatní důležité látky, proto je vhodné pro zdravý životní styl. Kuřecí maso tak můžete klidně konzumovat i 4 krát týdně

 • kuřecí stehno (100g)  - 116 kcal
 • kuřecí prsa (100g) - 112 kcal
 • kuřecí šunka (100g) - 156 kcal


Vepřové maso kalorie

Ani vepřového masa se nemusíte bát, je sice tučnější než drůbež a hovězí, ale konzumováním chudších částí prasete získáte cenné živiny a pokud to nebude smažený řízek, tak neohrozíte ani svou hmotnost.

 • vepřová krkovice (100g) - 308 kcal
 • vepřové koleno (100g) - 320 kcal 
 • vepřová slanina (100g) - 823 kcal


Hovězí maso kalorie

Hovězí maso je charakteristické svou tmavě-červenou barvou.  Obsahuje hodnotné látky jako jsou například: železo, vitaminy skupiny B a esenciální aminokyseliny. Hovězí maso je plnohodnotnou potravinou, která by neměla chybět na vašem stole alespoň jednou za čas.

 • hovězí kýta (100g) - 183 kcal 
 • hovězí roštěná (100g) - 217 kcal
 • hovězí svíčková (100g) - 164 kcal


 • ryby

Ne všechny druhy ryb jsou stejné.  Jiné množství kalorií obsahuje maso z lososa, tuňáka, tresky nebo pstruha. Nerozhoduje jenom druh rybího masa. Obsah kalorií ve výsledném jídle z rybího masa se může měnit už jen tím, jak je ryba připravená. Smažená ryba bude obsahovat mnohem více kalorií než pečená či grilovaná.

 • sójové maso

Sójové maso má nízkou energetickou hodnotu,  je tak vhodné pro lidi s redukční dietou. Většina výrobků ze sóji navíc neobsahuje lepek a mohou je tak i osoby s bezlepkovou dietou

Jakou roli by mělo mít maso v našem jídelníčku?

Dovedli byste si bez masa představit svůj jídelníček?

Někteří lidé asi těžko. Maso je zdrojem bílkovin, železa, vitaminů skupiny B, zinku a selenu. Na druhé straně ale obsahuje (zejména maso červené) vyšší podíl nasycených mastných kyselin, tedy tuků, které našemu tělu mohou škodit. Pokud maso budete jíst s mírou, není nutné se bát a věřit mýtům, kterými je konzumace masa opředena.

07.05.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?